incir.com İflas Etti ve Kapandı!

incir.com İflas Etti ve Kapandı!

Türkiye’de devam eden OHAL kapsamında 1 Ağustos itibariyle şirketlerin iflas erteleme talepleri tamamen yasaklanması nedeniyle İflas eden İncir.com tüm faliyetllerini sonlandırmak zorunda kalarak kapandı.

İncir.com’un daha gelişmesine beklerken kapanması sektörel açıdan çok üzücü çükü incir.com girişim olarak sektörde büyüyen dev olma yolunda ilerlerken “sermayeniz olmadan da online mağaza açabilirsiniz.” sloganıyla yeni küçük girişimcilere fırsat veriyor mobil ödeme sistemleri ekonomisini büyümesinde büyük bir rol oynayacaktı.

incir.com üyelerine sunduğu site tasarımları responsive olmadığı gibi fazla mudahale edilmediğinden çok fazla istenilen dizaynı sağlayamıyor aynı zamanda ürün iptali gibi durumlarda geri ödemelerde sıkıntılar mevcuttu. Firma yüsek olasıklıkla bu gibi bir çok durumu geliştirmek ve büyürken gelen ihtiyaçlar doğrultusunda karşı karşıya kaldıkları extra masrafları karşılamak için yatırımlar arayşına girdiler ve sonlarının hiç böyle olacağını düşünmediler..

İncir.com’un 57 milyon dolar değerlemeyle 2015’in en parlak girişimlerinden birtanesiydi peki neden kapandı?

2016’nın erken dönemlerinden itibaren büyümesi yavaşlayan İncir.com, operasyonlarını sürdürmek için bir süredir yatırım arayışındaydı.

İncir.com’dan yapılan açıklamaya göre yatırım turu için Temmuz başında yatırımcılarla anlaşmış. 18 Temmuz’da yatırımcılarla sözleşme imzalamaya hazırlanan girişimin, bu beklentisi 15 Temmuz darbe girişimiyle bitti. Yatırımcıların bu süreçte yeni bir anlaşmaya imza atmak istememesi İncir.com iflasın eşiğine getirdi.

Girişim, Mart 2015’te 57 milyon dolar değerlemeyle 3 milyon dolar yatırım almıştı.

İncir.com CEO’su Yusuf Yıldırım, İncir.com’un 2014 yılında 10 milyon TL‘nin üzerinde ciro yaptığını ve 2015 yılı ciro hedeflerinin ise 100 milyon TL olduğunu belirtmişti. Aylık cirosu 5 milyon TL’den fazla olan İncir’in o dönemde çalışan sayısı da 100 kişiye ulaşmıştı. İncir.com o dönemde yaklaşık 20.000 mağazaya ulaştığını da açıklamıştı.

İncir.com ana sayfasında yer alan görüntüincir-com-kapandi

7 Paylaşımlar

SİZ DE YORUM YAPIN!

YORUMLAR (0)