Dijital mecraları profesyonel olarak kullanabilmek için eğitimimizi inceleyin.

STAJ GARANTİLİ

SOSYAL MEDYA VE DİJİTAL PAZARLAMA UZMANLIĞI SERTİFİKA PROGRAMI

zoom.us / Nef 09 Levent

Instagram Creator Studio’su Nedir?

Instagram Creator Studio’su Nedir?

Yeni Instagram Creator Studio tüm Instagram yayınlarınızı yönetmenize, masaüstünden kullanıcı verilerine ulaşmanıza, içeriklerinizle para kazanmanıza yardımcı olmak için sizinle!
Daha önce, Creator Studio yalnızca Facebook Sayfaları için mevcuttu – ancak hepsi şimdi Instagram’a da gelmesiyle devrim yarattı denilebilir.
Yeni Instagram İçerik Oluşturucu Stüdyosu ile içerik üreticileri bir dizi yeni araç ve özelliğe sahip oldular. İşte Instagram’ın yeni Creator Studio’su hakkında bilmeniz gereken her şeyi ‘Instagram Creator Studio’su Kullanım Kılavuzu ’ yazımızda ele aldık.

Instagram Creator Studio nedir?

Instagram Creator Studio’yu ilk defa duyuyor olabilirsiniz, ancak bir süredir yapım aşamasındaydı!
Her şey, 2017 yılının sonlarında başladı, geçen yıl ağustos ayında, Facebook duyurdu , İçerik Oluşturucu Studio’nun piyasaya sürüldüğünü ve içerik üreticilerine oluşturdukları içeriği Facebook’ta yönetme ve yayınlama imkanı tanıdı.
Birkaç ay sonra Facebook, yeni bir test yaptığını benzer bir hizmeti Instagram kullanıcılarına da sağlayacaklarını açıkladı.

Not: Facebook kısa süre önce Creator uygulamasını durdurdu ve Creator Studio yalnızca masaüstünde kullanılabilir hale getirdi.

İşte büyük soru: Instagram’ın Creator Studio’su kimler içindi? Şimdi birkaç kez “içerik yaratıcılardan” bahsettik, ama bu gerçekten ne anlama geliyor?

“İçerik Yaratıcı”, orijinal içerik yaratan ve paylaşan kullanıcılar, influencer, blogcular gibi kişilerdi.
Facebook’un basın açıklamasına göre, en büyük hedeflerinden biri, reklam verenlerin oluşturdukları içerikten; reklam geliri, marka işbirlikleri ve hayranlardan desteklerden para kazanmalarına yardımcı olmak.
Facebook, basın bültenlerinde, “Sunduğu seçeneklerle içerik oluşturucular, içeriği ve izleyicileri için anlamlı olan ürünlerinin herhangi bir kombinasyonu ile para kazanıp, yaptıkları işe duydukları tutkuyu artırabilir” dedi.
Bu şekilde, Instagram Creator Studio, YouTube (zaten para kazanma özelliklerine sahip olan) gibi diğer içerik dağıtım platformlarıyla rekabet etme girişimi olarak anlaşılabilir.

Öyleyse bir içerik üreticisi değilseniz, bu Creator Studio’yu kullanmamanız gerektiği anlamına mı geliyor?
Şart değil!

Instagram’nın Creator Studio araçları kesinlikle kullanışlıdır – özellikle de IGTV videolarını zamanlarını planlamak için.
Bununla birlikte Creator Studio;  analitik, görsel planlama, ekip işbirliği ve daha fazlası söz konusu olduğunda oldukça sınırlıdır.
Başka bir deyişle, genel Instagram stratejinizi optimize etmenize, içeriğinizi görsel olarak planlamanıza, zamanlamanıza ve gelirinizi belirli Instagram yayınlarına bağlamanıza yardımcı olacak olacaktır.

Başlamadan önce:

Instagram Hesabınızı Creator Studio’ya Bağlama
Mesajları yönetmeden, içgörü kazanmadan veya Instagram içeriğinizi masaüstünden yayınlamadan önce Instagram hesabınızı Creator Studio’ya bağlamanız gerekir.

Bir Instagram hesabınız ve bir Facebook Sayfanız olduğundan emin olun ( Instagram hesabınızın yönettiğiniz bir Facebook Sayfasına bağlıolması gerekir.)
Instagram hesabınızı bir işletme profiline geçirdiğinizden veya Creator Account açarak başlayın

Creator Studio’yu Masaüstünüzde sayfanın en üstündeki Instagram simgesine tıklayarak:
Aşağıdaki kendinize uygun olan durumlardan birini seçin.

Bundan sonra ne olacak Instagram hesaplarınız ve Facebook sayfalarınız arasındaki ilişkiye bağlıdır:

Seçenek  1:

Zaten bir Facebook sayfasını yönetiyorsanız Creator Studio’da kullanmak istediğiniz Instagram hesabına bağlıyken, o Sayfaya bağlanmak için tıklayın.

Seçenek  2:

Bir Instagram hesabına bağlı bir Facebook Sayfasını yönetemiyorsanız, “Instagram’a bağlan” ı tıklayın. Ardından bağlanmak istediğiniz Instagram hesabına giriş yapmak için talimatları izleyin.

Seçenek  3:

Bir Instagram hesabına bağlı, ancak listede görmediğiniz farklı bir Instagram hesabını kullanmak istiyorsanız, “Başka bir Instagram’a bağlanın” seçeneğini tıklayın ve talimatları izleyin.

Seçenek 4:

Zaten Facebook Sayfanıza veya Sayfalarınıza zaten bağlı birden fazla Instagram hesabınız varsa ve bunları Creator Studio’da yönetmek istiyorsanız, “Bağlı Hesaplarla Devam Et” i tıklayın.

İşte bu kadar!

Yukarıdakileri tamamladığınızda, Creator Studio’daki yeni Instagram araçlarına otomatik olarak erişeceksiniz.
Instagram Creator Studio’yu Kullanma
Hesabınızı Creator Studio’ya bağladıktan sonra, tüm Instagram yayınlarınızı yönetebilir etkinlik ve izleyici bilgileri alabilirsiniz.

Creator Studio Sunduğu Faydalar

1: Instagram İçeriğinizi Instagram İçerik Kütüphanesi ile Yönetin

Creator Studio’daki İçerik Kütüphanesi sekmesi, Instagram videonuza, fotoğrafınıza genel bir bakış sunar.
İçeriği hızlı bir şekilde bulmak için arama çubuğunu kullanabilir veya içeriği Posta Durumu (Tümü, Yayınlandı, Arşivlendi) veya tarihe göre düzenlemek için filtreleri kullanabilirsiniz.
İçeriğin ve performansın daha ayrıntılı bir görünümü için listenizdeki herhangi bir öğeye de tıklayabilirsiniz.
Bu, gönderiyi kaç kişinin gördüğü, gönderiyi nerede gördükleri, gönderiyle nasıl etkileşimde bulundukları, kişilerin postayla iletişim kurarken ne gibi eylemlerde bulundukları ile ilgili görüşleri elde edebilrisiniz.
Genel olarak, yerel Instagram uygulamasında gördüğünüzün aynısının bireysel yayın analitiğini görürsünüz, ancak içeriğinizi bir bütün olarak değerlendirmek söz konusu olduğunda Creator Studio eksiktir (Instagram uygulaması bunun için daha iyi bir iş çıkarır ya da gelişmiş bir Instagram Analytics platformu kullanmanız gerekir.

2: Instagram ve IGTV İçeriğini Yayınla

Instagram Creator Studio ayrıca hem Instagram yayın yayınları hem de IGTV için yayınlama araçları sunar. Bu, içerik oluşturuculara hem Facebook hem de Instagram’daki varlıklarını ve içeriklerini yönetmek için birleşik bir yer sağlar.
Başlamak için sayfanın sol üst kısmındaki “Oluştur” düğmesini tıklayın Yayın akışı, Instagram yayınları ve IGTV videoları için biraz farklıdır.

“Instagram Akış”ı seçtikten sonra, ekranın sağında görüntünüzü yükleyebileceğiniz, başlığınızı yazabileceğiniz ve bir konum ekleyebileceğiniz bir pencere açılacaktır.
Resimlerinizi farklı boyutlarda da kırpabilirsiniz.
Size uygun hale geldikten sonra yayınla düğmesinin yanındaki aşağı oku tıklayın ve “Programla” yı seçin.
Bu, bir takvim ve zaman ayarları kutusunun önünüze gelmesini sağlayacaktır. Böylelikle yayınınızın yayınlanmasını istediğiniz günü ve saati ekleyin.
Tarih ve saatten ayarladıktan sonra, “Programla” düğmesine basarak işlemi tamamlayın. Creator Studio, zamanı geldiğinde yayınınızı paylaşmış olacaktır.

3: Instagram  Takipçilerinizin İçgörünlerini İzleyin

Zamanlama yeteneklerinin yanı sıra Instagram’ın yeni Creator Studio’su, içerik oluşturucuların izleyicilerini ve izleyicilerin içerikleriyle nasıl etkileşime girdiklerini daha iyi anlamalarına yardımcı olmak için bir Insights sekmesi içerir.
Creator Studio’nun yalnızca son 7 günden sadece bir hesap düzeyinde bilgi topladığını ve diğer Instagram analiz platformlarının size 3 aya kadar veri sağladığını unutmayın.

Instagram’ın yeni Creator Studio’su, içerik oluşturucuların hayranlarının da ilgisini çekmesi, hesaplarını yönetmesi ve dahası iş kurması için harika bir araçtır.
Umarız Instagram’ın yeni Creator Studio’su hakkında sizler paylaştığımız bu yazımız onunla ilgi bilgi edinmenize katkıda bulunmuştur. Güncel konularla ilgili yazılarımız için bizi takip etmeye devam edin.

[social_warfare]

SİZ DE YORUM YAPIN!

YORUMLAR (0)