Dijital mecraları profesyonel olarak kullanabilmek için eğitimimizi inceleyin.

STAJ GARANTİLİ

SOSYAL MEDYA VE DİJİTAL PAZARLAMA UZMANLIĞI SERTİFİKA PROGRAMI

zoom.us / Nef 09 Levent

Instagram’da E-Ticaret Nasıl Yapılır?

Instagram’da E-Ticaret Nasıl Yapılır?

Günümüzde 700 milyondan fazla kullanıcıya ulaşan Instagram’da e-ticaret için kullanılabilecek bir çok araç mevcut. Bu konuda her geçen gün geliştirmelerine de devam eden Instagram, e-ticaret yapan bu markaların önem verdiği bir ağ olmaya devam ediyor. Diğer sosyal medya platformlardan farklı bir ivme kazanan Instagram, markaların dijitalde vitrini olmayı da başardı.

İnternet teknolojisi ile gelişen ve alıverişin online ortamda yapılmasıyla can bulan e-ticaret, artık web sitelerle sınırlı kalmıyor, sosyal medya platformlarında geniş kitlelere ulaşarak potansiyel müşterilerine kolayca ulaşabiliyor.

Hemen hemen her kimliğe uyum sağlayan Instagram, markalar tarafından en çok tercih edilen ağ olmayı başarıyor. Büyük markların yanı sıra, küçük yerel işletmelere kadar her bir marka Instagram’da e-ticaret taraflarına satış çekebilmek için tüm avantajlarından faydalanabilmek adına çalışmalarını sürdürüyor. Bu yüzden markaların Instagram’da var olma çabası sosyal medya üzerinden rekabeti de artıyor.

Instagram’da e-ticaret nasıl yapılır? Nasıl yollar izlenir, püf noktaları nelerdir? Biraz yakından bakalım…

Instagram’da İşletme Hesabı

Küçük veya büyük işletme farkı gözetmeksizin, Instagram her markanın kullanabileceği işletme hesabı adında sunduğu özel bir hizmeti var. Oluşturduğunuz işletme profiliniz, kullanıcı açısından daha güvenli ve kurumsal bulunur. İşletme hesabında yer alan e-posta linki, telefon numarası veya lokasyonla kullanıcılar direkt iletişime geçme gibi olanaklar sağlamış oluyor. Ayrıca işletme profiline geçen markalar, bu sayede her bir gönderinin ayrı ayrı veya toplu istatistiklerini görebilirler. Örneğin; gösterim sayısını, erişim, etkileşim gibi istatistikleri inceleyebilir hatta sizinle etkileşime geçen kullanıcılarınızın demografi yapısına bile ulaşabilirler. Aynı zamanda storieslerle de gösterim, erişim,  storiese yanıt verenler ve ayrılan kişilere kadar istatistik verilere ulaşılması mümkün.

Instagram Stories

Instagramı süsleyen storiesler bir hayli popüler. Instagram EMEA Marka Geliştirme Başkanı Amy Cole, konuyla ilgili görüşünde şunları belirtmiştir: “Instagram topluluğu, Instagram Hikâyelerini büyük bir yaratıcılıkla kucakladı ve bugün günde 150 milyonun üzerinde insan Instagram Hikâyelerini kullanıyor. Son beş aydır insanların gerçekten işletmelerin hikâyeleriyle ilgilendiğini gözlemledik; öyle ki, en fazla izlenen hikâyelerin üçte biri, işletmelerin hikâyelerinden oluşuyor. Bugünden itibaren işletmeler Instagram Hikâyelerinde reklamları kullanarak global kitleyle, insanların sevdiğini bildiğimiz kapsayıcı deneyimi kullanarak iletişim kurabilecek. Önümüzdeki aylarda Türkiye’deki işletmelerin bu yeni formata nasıl tepki vereceğini görmek için heyecanlanıyoruz.

Yapılan araştırma verilerine göre; 21  milyon günlük tıklamanın yüzde 75’i hikayeden profile ya da lokasyon sayfasına gidiyor. Büyük ilgi gören Instagram stroies de Türkiye, dünyada 4.sırada yer almıştır. Storiesin kullanıcıların yanı sıra özellikle markalar için faydası büyük bir güncelleme. Marka olarak ürün ve hizmetinizi stroieste yayınlayabilir, bağlantı verebilir, mention yapabilir, lokasyon bildirebilir, hashtag kullanabilir  ve böylece bulanabilirliğinizi arttırıp daha fazla kullanıcıya ulaşabilirsiniz.

Verdiğiniz linkle kullanıcıları direk sitenize yönlendirebilir, lading pagelere ulaşmalarını sağlayabilirsiniz. Şunu da belirtmeden geçmeyelim ki;  yayınlayacağınız stroieslerle kullanıcınızı sıkmamanız gerekir. Yakın zamanda stroieslere eklenen anket özelliği ile de takdir kazanan Instagram, anket aracılığı ile ürün ve hizmetleri hakkında sorular sorabilir, kullanıcıların tercihleri, ürün ve hizmet hakkında ne düşündükleri ile alakalı bilgi alabilirler.

Instagram Live ile Canlı Yayın

Markalar için bir diğer önemli özellik ise Instagram’da canlı yayın yapabilmek. Ürün ve hizmetlerini rahatlıkla tanıtabilecekleri canlı yayın sayesinde kullanıcılarını bilgilendirmek, markalar için müthiş bir avantaj. Ve bu avantajı  e-ticaret için satışa çevirmek markanın izleyeceği stratejinin doğruluğuna bağla.

Instagram’da e-ticaret için en önemli araçlardan biri de Sponsorlu Reklamlar

Ticari kaygı güden işletmeler için Instagram reklamları çok önemli. Facebook’taki reklam yapısına oldukça benzeyen Instagram reklamı işletmelerin daha geniş kitlelere ulaşmaları ve verimli sonuç elde etmelerinde etken rol oynuyor. Bu reklamlarla hem marka bilinirliği arttırılır hem de satışlarda önemli oranda feedbackler alınabilir.

Reklamda kullanacağınız “şimdi alışveriş yap”, “daha fazla bilgi al”, “uygulamayı kullan”, şimdi rezervasyon yap” gibi eylem çağrıları mevcut. Reklam kampanyanıza uygun bir call to action kullanıp; kullanıcıyı direkt sitenize çekebilir, satışlarınızı arttırabilir, daha fazla video izlemesini sağlayabilir, uygulamanızı indirmesini gerçekleştirebilir ya da marka bilinirliğinizi arttırabilirsiniz.

Ayrıca Instagram reklam çeşitlerinde; çapraz reklamlar, landscape reklamlar, marquee reklamlar ve video reklamlar şeklinde oluşturacağınız reklamlar mevcut. Bu reklam türleri erişim ve etkilleşimi arttırırken satış oranınızı ve satış stratejilerinizi belirlemenize yardımcı olur. Doğru planlama ve Instagram üzerinden e-ticaret sitenize yönlendirdiğiniz hedef kitle ile  satışınızda pozitif yönde artış sağlayabilirsiniz. Bu arada tıpkı Facebook reklamlarında olduğu gibi Instagram reklamlarında da gösterim (CPM) ve tıklama (CPC) başına ödemeler gerçekleşiyor.

İyziLink İle Dijital Alışverişte Yeni Dönem

Türkiye’nin önde gelen firması İyzico’nun geliştirdiği İyziLink ile alışverişte yeni bir dönem başladı. Nedir İyziLink? Şirketiniz olmadan sosyal medyada bireysel satış yapan ya da kurumsal firmaların satışları için kullanabileceği, 3D Secure özelliği bulunan güvenli bir ödeme sistemidir. İnternetten satış yapanlar, teknik herhangi bir geliştiriciye ihtiyaç duymadan İyzico’nun, verdiği link sayesinde kullanıcılardan direkt online ödeme alabiliyor.  Mobil uygulaması da olan İyziLink’i, İOS ya da Android cihazlarda rahatlıkla kullanabilir ve yönetebiliyor. Ayrıca BDDK (Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu) lisanslı İyziLink ile  yabancı para birimlerinde de kolayca ödeme alabileceğiniz gibi tüm kartlara da taksit yaptırabiliyorsunuz. Görünüşe göre İyziLink, dijital ticareti kolaylaştırırken özellikle sosyal medyada satış yapan bireysel kullanıcılara karşı alıcıların ödeme esnasındaki endişe ve sorunları ortadan kaldıracak.

Markanız için Instagram’da e-ticaret yaparken aşağıdaki önemli hususları da göz ardı etmemeniz tavsiye ederiz:

-Kullanılan görsellere dikkat etmek

-Aklımıza gelen hashtag kullanımı değil, görsele uygun hashtag kullanımı yapmak

-Lokasyona yer vermek

-Kullanıcıların sorularına yorumlarda ve Dm’den hızlı dönüşler yapmak

-Reklam çalışmalarında doğru strateji belirlemek.

 

[social_warfare]

SİZ DE YORUM YAPIN!

YORUMLAR (0)