Dijital mecraları profesyonel olarak kullanabilmek için eğitimimizi inceleyin.

STAJ GARANTİLİ

SOSYAL MEDYA VE DİJİTAL PAZARLAMA UZMANLIĞI SERTİFİKA PROGRAMI

zoom.us / Nef 09 Levent

Instagram Etkileşim Oranı Nasıl Arttırılır?

Instagram Etkileşim Oranı Nasıl Arttırılır?

Instagram Etkileşim Oranı nasıl arttırılabilir konusuna markalar kafa yorarken, Instagram’ın algoritma değişimi ile etkileşim oranı hızlı bir ivmeyle düşmeye başladı.

Markaların etkileşim almalarını sağlayacak tüyolardan bahsetmeden önce, son dönemlerde markaların etkileşim oranlarının düşmesine, içeriklerinin silinmesine ve spam uyarılarıyla karşılaşmalarına neden olan ve Instagram algoritma değişimlerinden kısaca bahsetmek istiyorum.

 

Instagram, kasım ayında devreye soktuğu yapay zeka antispam ile, markaların içerik paylaşımlarına yerleştirdiği gereksiz #hashtag’leri tespit etmeye başladı. Markayla ya da paylaşılan içerikle alakalı olmayan #hashtag’leri kullanan markaların görünürlüklerini düşürüp, etkileşim almalarını engelleyen cezalandırma yöntemini uygulamaya aldı ve markaların Instagram etkileşim oranı düşüş yaşadı.

Algoritma önceden, paylaşılan içerikleri akışta kronolojik olarak sıralıyordu. Instagram’ın algoritma değişimiyle artık akış popülerliğe göre sıralanmaya başladı. Markanızla en çok etkileşim halinde olan kullanıcının, akışına anında düşeceksiniz ya da içeriğiniz ne kadar çok like, commented alırsa, takipçilerinizin akışında görünme olasılığınız da o kadar artacaktır.

Instagram’ın Ocak 2018’de duyurduğu yeni algoritma ile markaların, Instagram platformunda etkileşim alması daha da zorlaşacak ve markaların Instagram etkileşim oranı düşecek gibi duruyor.

 

Hesabınızda paylaştığınız postu, ilk etapta takipçilerin sadece %10’u görecek. Postu gören %10’luk kesim içeriğe ne kadar çok like, commented verir ve postu kaydeder ya da DM aracılığıyla başkalarıyla paylaşırsa gönderiniz kalan %90’lık takipçi kitlesine de gösterilecek.

Pod’lara dahil olan özel kullanıcıların postları, yorumları ve markanın postları spam olarak algılanıp engellenecek. Bu algoritma değişiminden önce pod’a dahil olan kişiler, DM aracılığıyla birbiriyle iletişim kurar ve markanın paylaştığı postu grup ileti dizininde paylaşırdı. Bu sayede pod üyeleri markanın postuna tıklar ve takipçileri harekete geçirecek yorum bırakırlardı ve bunun etkisiyle markanın Instagram etkileşim oranı yükselirdi.

Bir post paylaştınız ve kullanıcılar yorum alanına sorular yazmaya başladı. Bu andan itibaren tam 60 dakika içinde gelen yorumlara hızlı cevap yazmazsanız, Instagram akıştaki görünürlüğünüzü düşürecek.

Kullanıcılar, “harika, muhteşem, denedim” gibi tek kelimelik yorum yaptıklarında, Instagram bu yorumları etkileşimden saymayacak. Paylaşıma gelen yorumun etkileşimden sayılması için kullanıcı yorumlarının, en az 4 kelime içermesi gerekiyor.

Caption bölümüne, yani post metinlerin yazıldığı alana eklenmeyen, #hashtag’lerin, search kısmında gösterilmesi engellenecek.

Instagram, markaların etkileşim oranlarının düşmesine sebep olan ve markaları reklam vermeye zorlayan algoritma değişimleriyle uğraşadursun. Hadi gelin markanızın etkileşim almasını sağlayacak tüyo ve tavsiyeleri sizinle paylaşayım.

 

İçerik planlarınıza video içerikleri mutlaka ekleyin ama 1 dakikalık uzun videolardan olabildiğince kaçınmanızda fayda var. Hareketli görsellerden oluşan 4-6 saniyelik videolar daha çok ilgi çekecek ve görüntülenecek ve like butonuna basmayı tetikleyecek.

Post’ların coption bölümüne yani post metinlerin yazıldığı alana, markanızla alakalı, popüler olan en fazla 5 #hashtag ekleyin. Kullanıcılarınız markanızla ilgili #hashtag’lerin takibini yapar ve yazdığınız #hashtag’ler search kısmında görülür ve etkileşim alma şansınız artar. Bu sayede Instagram yapay zekası antispam tarafından, cezalandırılmayı da engellersiniz.

Post’larınıza takipçilerin yorum bırakması için soru-cevap gibi etkileşimli içerikler hazırlayın. Etkileşimi arttırarak akışta görünmeyi sağlamak için, takipçilerin en az 4 kelimelik yorum bırakmasını sağlayacak sorular sorun ve onları harekete geçirin.

Takipçi yorumlarına 60 dakikada içinde, net ve emoji destekli bir iletişim diliyle cevap verin. Hızlı ve doğru bir moderasyon yaparsanız, Instagram markanızı ödüllendirecek ve bu sayede kullanıcıların akışında daha fazla görüneceksiniz.

Instagram’ın hikâyeler bölümünü aktif kullanın. Paylaştığınız postun daha çok takipçiye ulaşmasını sağlamak için post görselini hikâyede paylaşarak insanları, “ayrıntılar son paylaşımda seni bekliyor” gibi bir ifadeyle harekete geçirerek hesabınıza yönlendirin. Hikâyeler bölümünde yer alan anket özelliği ile takipçilerinizin görüşlerini alarak hedef kitlenizi analiz edin. Kampanya, indirim, yarışma gibi durumlarda insanları buradan bilgilendirin.

Bilgilendirici içerikler ile markanızla ya da ürünlerle ilgili takipçileri bilgilendirin ve onları yönlendirerek size etkileşim vermelerini sağlayın.

Her ay düzenli olarak yarışma kurgusu hazırlayın. Yarışmanızda insanları harekete geçirin, mesela en az dört kelimelik cevaplar verebilecekleri sorular sorun, markanıza ait #hashtag ile takipçilerinizin fotoğraf paylaşmasını sağlayın.

Real time içeriklerin yaratıcı olmasına dikkat edin. Güncel konularla ilgili içerikler hazırlamak, insanların daha kolay ve hızlı etkileşim vermesini sağlar. İnsanları harekete geçirmek için yaratıcı real time içerikler hazırlamayı ihmal etmeyin.

Doğru planlanmış, yaratıcı, etkileşim odaklı, video destekli içerikler hazırlayın. Doğru bir hesap yönetimi ile Instagram algoritmalarına takılmadan, hedef kitlenize ulaşarak etkileşim kurabilirsiniz.

 

“Sen mi büyüksün yoksa ben mi büyüğüm Instagram?” deyin ve Instagram algoritma değişimlerini sıkı takip edin. Algoritmalara takılmadan takipçilerinize nasıl ulaşacağınızı, nasıl daha fazla etkileşim sağlayacağınızı iyi planlayın.

Unutmayın ki kaliteli, doğru, etkileşim odaklı içerikler ve doğru bir hesap yönetimi ile algoritma değişimine takılmadan, kullanıcılarınıza ulaşarak etkileşim oranınızı arttırabilirsiniz.

19 Paylaşımlar

SİZ DE YORUM YAPIN!

YORUMLAR (4)

MEHMET

10 May 18

Verdiğiniz bilgiler için teşekkürler.Sadece bir sorum var instagramın yapmış olduğu güncellemeler den nasıl haberimiz olabilir?

YASIN DEMİR

29 Mar 19

Bilgi için gerçekten teşekkür ediyorum

SEMRA ALTINKAYNAK

05 Oct 19

Merhaba Kendi örgü çantalarımı paylaştığım ve satış yaptığım 3 aylık bir işletme hesabim var. Ilk başlarda paylaşımlarımın konu etiketlerinden etkileşimleri 10bin 12 bin civarı iken son dönemde bu sayı 10_20 arası olmaya başladı. Kullandığım konu etiketleri kesinlikle ürünle alakalı ve sayisi da 10-15 arasında olmasına rağmen neden bu sorunu yaşıyor olabilirim. Bilgi verirseniz çok sevinirim. Teşekkürler.

MUHAMMET KARABIYIK

01 Jun 20

Elinize emeğinize sağlık cidden çok faydalı oldu, inanınki birçok siteye baktım fakat çoğu siz kadar güzel bir dilde anlatamamıştı. Saygılar.