Instagram Gönderilerimizin Görülüş Algoritması

Instagram Gönderilerimizin Görülüş Algoritması

Ücretsiz fotoğraf ve video paylaşım platformu olan Instagram’ın kendi dünyasına dair soru işaretleri akılları kurcalamayı sürdürüyor. Özellikle Instagram gönderilerinin görülüş algoritmasına dair net bir sistem olmadığından, diğer kullanıcıların gözünde gönderilerimizin ne durumda olduğu merak konusu olmaya devam ediyor.

Instagram belirli aralıkla ufak dokunuşlar yaparak kendini güncel ve aktif tutmaya çalışan bir yapıya sahip. Bundan dolayıdır ki, kullanıcıların görmek istediklerini karşılarına çıkarmaya, takip işleminin daha zevkli ve kolay yoldan yapılmasını sağlamaya yönelik görülüş algoritmasını şekillendirdi. Takipçiler, takip edilen sayfalar ve beğeniler bu algoritmanın temelini oluşturdu. Kullanıcıları ilgi alanları dahilindeki gönderiler ile buluşturdu.

Peki, Instagram algoritmasının temelinde ne var?

Instagram gönderilerinizin, takipçilerinizin ana sayfalarında ve (hesabınızın açık olması durumunda) keşfet sayfasında görünürlüğü etkileşim açısından oldukça önem taşır. Görünürlük arttıkça, içerik kalitesi ile gelen tatmin ve postlardaki beğeni oranları diğer kullanıcıların dikkatini çekme hızını etkiler.

Instagram sisteminde yaptığı bu değişiklik ile kullanıcılarına bu noktada büyük kolaylık sağladı. Oluşturulan yeni özet akışları karmaşık bir sistemden dönüşerek, etkileşim içinde bulunduğunuz gönderileri göz önüne alıyor ve daha kişisel bir yayın politikası oluşturuyor. Bu sayede sadece son dönemde paylaşıldığı için veya binlerce beğeni aldığı için sayfanızı meşgul eden postlar ortadan kalkıyor.

Kronolojik görme sisteminin ortadan kalkması ile Instagram’daki yeni algoritma hakkında soru işaretleri de doğdu.

İlk olarak belirtmek gerek ki, Instagram’ın bu sistemi akıştaki yayınları gizlemez ve kaydırmaya devam edildiği taktirde tüm gönderilere ulaşılabilir. Belirli hesaplara ayrıcalık sağlanmasından da söz edilemez, yalnızca erişimler talepler doğrultusunda ilerler.

Yeni uygulama ile beklenen şey, insanların tercih ettiği postları göreceklerinden emin olmak ve böylelikle Instagram gezintileri sıklaşması.

Nitekim bu şekilde Instagram’da reklam verme rekabeti nedeni ile bir sistem sorunu da meydana geldi. Bu algoritma ile hedef kitlesine daha rahat ulaşabilen işletmeler Instagram’a akın ederek, sıkça yayın yaptı ve bu durum kullanıcılar için reklam dayatmasına neden oldu.

Görülüş Algoritması Nasıl Oluşturulur?

Instagram Home Ürün Lideri Julian Gutman, “gönderiler önceki etkileşimlerimize göre şekillenecek ve böylece yakından takip etmek istediğimiz hesapların gönderileri sayfalarda gözden kaybolmayacak” şeklinde bir açıklama yaptı.

Algoritmanın tüm bileşenlerine baktığımızda ise karşımıza şu 4 madde çıkıyor:

1) İlgi

Bu yeni sistem Youtube ve Facebook’un algoritmaları ile büyük benzerlik gösteriyor. Kullanıcıların Instagram gezintisi sırasında benzer yayınlar ve hesaplar ile etkileşime girmesi gelecekte önüne çıkacak postları büyük oranda etkiliyor. Yani, kullanıcıların ilgisini algılayabilen sistem, onların görmek istedikleri ile konu başlıklarını sık sık karşılarına çıkarıyor.

2) Takip Listeleri

Instagram’da direkt mesaj, yorum yazma ve beğeniler hesaplar arasındaki bağlantıları güçlü hale getirmede oldukça mühim noktalardır. Yani daha önce bir hesapla etkileşim içine girdiyseniz, algoritma bu hesabı yakın çevreniz olarak görüyor ve gelecek gönderileri sizin önünüze çıkarmada öncelik tanıyor.

Bunun yanı sıra takip ettiğiniz kişilerin fazla olması sizin büyük bir gönderi yelpazesine sahip olmanızı da sağlıyor. Instagram’ı keşfetmeye çıktığınızda daha geniş kitleleri görebiliyorsunuz ama aynı zamanda bu durum daha az etkileşim içinde olduğunuz bazı kişilerin listenizde oldukça aşağılara gitmesine neden olur.

3) Zamanlama

Instagram’ın basit kronolojik sıralamasının geride kaldığını söylesek de zaman hala geçerli bir faktör. En yeni ve ilginç yayınlar ile dikkatinizi toplamak isteyen algoritma, son paylaşılan postları mümkün olduğunca yukarı taşıyor.

Eğer siz de “gönderilerime fazlaca beğeni istiyorum” diyorsanız, insanların Instagram’ı en çok kullandığı saatleri tercih etmenizi öneriyoruz.

4) Sıklık ve Kullanım

Kullanıcıların Instagram’ı ne sıklıkla kullandığı önemli olan diğer bir ölçüt. Algoritma, kullanıcısına son girdiği tarihten itibaren en popüler ve en yeni yayınları gösterir. Instagram’ı nadir kullanan birisi için zamanlama faktörü geri planda kalır, gönderilerle tamamen Instagram’ın oluşturduğu düzen ile buluşur.

Dikkat edilen bir diğer nokta ise kullanıcıların uygulama içinde geçirdiği süredir. Sayfalar içinde uzun vakit geçiren bir kullanıcının ilgileri daha net belirlenerek talebe yönelik içerikler karşısına çıkarılır. Ancak gün içinde kısa süreli ve sıkça uygulamaya giren kullanıcı için zaman faktörü ön plana çıkarılarak en yeni gönderiler ile buluşturulur.

0 Paylaşımlar

SİZ DE YORUM YAPIN!

YORUMLAR (0)