Dijital mecraları profesyonel olarak kullanabilmek için eğitimimizi inceleyin.

STAJ GARANTİLİ

SOSYAL MEDYA VE DİJİTAL PAZARLAMA UZMANLIĞI SERTİFİKA PROGRAMI

zoom.us / Nef 09 Levent

Instagram Reklamlarında Dikkat Edilmesi Gereken 10 Madde

Instagram Reklamlarında Dikkat Edilmesi Gereken 10 Madde

#SosyalMedyaKampüsü Editör

Burcu Bayır
#SosyalMedyaKampüsü Editör

Her gün milyonlarca kullanıcının ziyaret ettiği Instagram reklamlarında dikkat edilmesi gerekenleri 10 ana başlık altında yazımızda topladık. Şimdi gelin gerek markalar için gerekse bireysel kullanıcılar için Instagram reklamı oluştururken dikkat edilmesi gereken püf noktaları birlikte inceleyelim.

Instagram’ın, 2016 yılının Ağustos ayında kullanıcılarına sunduğu Snapchat’e benzer “Story” özelliğinden sonra, 100 milyon kullanıcı daha kazanarak popülerliğini katladı. Bu kadar büyük kullanıcı kitlesinin olduğu bir uygulama artık sadece sosyal medya paylaşımlarının yapıldığı bir mecra olmaktan çıkarak, markaların hedef kitlelerine daha hızlı ve daha ekonomik ulaşmasını sağlayan reklam platformu haline geldi. Tabii burada fark yaratmanız için ilk önerimiz; iyi bir reklamcılık eğitimi. Sonra da sırada bu reklamlarda dikkat edilmesi gereken maddeler için hazırladığımız kontrol listesi;

instagram-reklamlarinda-dikkat-edilmesi-gerekenler

1) Görsel Boyutu:

Instagram reklamlarınızda kullanacağınız görselinizin önerilen en boy oranı 1.9:1 ila 1.1’dir.

2) Çözünürlük:

Instagram reklamlarında dikkat edilmesi gereken en önemli konuların başında görsel çözünürlük gelir. Örnek vermek gerekirse ayakkabı/çanta satan bir markasınız ve görseliniz önerilen standardın altında çözünürlükte ve kullanıcılar tarafından net görüntülenemiyor. Bu durum markanızın imajının sarsılmasına sebep olacağı gibi dönüşümü olmayan bir reklam olarak kalacaktır. Kaliteli net bir görüntü için minimum çözünürlük 600×315 piksel (1.9:1 yatay) ya da 600×600 (1.1 kare) olmalıdır.

3) Açıklama:

Fotoğraf altındaki açıklama kısmı en fazla 300 karakter olmalı, ancak kullanıcıları sıkmadan verilmek istenilen mesajın kısa ve öz olarak, ürün ya da marka hakkında bilgi veren 125 karakterle sınırlandırılması önerilmektedir.

Ayrıca açıklama kısmına bağlantı koymak yersiz olacaktır çünkü zaten reklamınızı oluştururken Instagram gerek ürün sayfasına gerekse de ana sayfanıza yönlendiren bağlantılar koymanıza izin veriyor ki bu e-ticaret siteleri için bulunmaz nimettir. Bu şekilde reklam görüntülenme sayınızı artırabilirsiniz.

4) Görsel Üzerindeki Yazı:

Facebook Reklam İlkeleri gereğince görseliniz %20’den fazla yazı içeremez. Bu oranın üzerinde yazı olması spam benzeri bir görüntü ortaya çıkarır ve insanlarda kalitesiz reklam fikri uyandırır. Çünkü az yazı, içeri daha ilgi çekici hale getirir. Bu kural, video küçük resimleri dâhil bütün reklamlar için geçerlidir. Reklamda kullanacağınız görselinizin bu kurala uyup uymadığını öğrenmek için “Facebook Izgara Aracı“nı kullanabilirsiniz.

5) Video Reklam Oluşturma:

Facebook tarafından yapılan son araştırmalara göre kullanıcılar, Instagram’da daha çok görüntülü reklamlara ilgi gösteriyor. Video görüntülemelerinin artmasıyla birlikte Facebook reklam süresini 60 saniyeye çıkardı.

Verimli reklam için videonuzun yüksek kaliteli ve sürükleyici içeriğe sahip olması gerekir. Özellikle videonuzun devamının izlenmesi için ilk 5 saniye çok önemlidir. Gereksiz uzatmalardan kaçınarak vermek istediğiniz mesajı en net şekilde anlatan maksimum 30 saniyelik videolar tavsiye edilir.

6) Görsel Seçimi:

Instagram reklamlarında dikkat edilmesi gereken en önemli husus görsel seçimidir. Görsellerinizde mutlaka bir odak noktası olmalı, görselleriniz karmaşık ve yoğun olmamalı. Kullanıcının gözünü yormayan ve vurgulanmak istenen ögenin ön planda olduğu sade görseller avantaj sağlayacaktır.

7) Görsel – Marka İlişkisi:

Görsel-Marka ilişkisi Instagram reklamlarında dikkat edilmesi gereken önemli maddelerden biridir. Görselinizin kullanıcının zihninde markanızı çağrıştıracak renk, logo, simge gibi unsurları içermesi avantaj sağlayacaktır.

Kullanıcılar diğer paylaşımlar arasından sizin markanızı görür görmez tanıyabilmeli ve alışveriş yapma isteği duymalı. Bazı özel günlerde markanızdan bağımsız, kullanıcıların hoşuna gidecek paylaşımlar yapabilirsiniz fakat reklam görselleriniz tamamen sizi yansıtan içeriklerden oluşmalı.

8) Hedef Kitleyi Doğru Belirlemek:

Hedef kitle, Instagram reklamlarını oluşturduğunuz ürününüzün hitap ettiği en doğru kullanıcı kitlesine daha kolay bir şekilde ulaşmasını sağlar. En basit şekliyle anlatmak gerekirse, makyaj ürünleri satan bir markanın erkek kullanıcılara gereksiz yere defalarca reklam göstermesinin önüne geçecektir.

9) Hikaye Oluşturmak:

Instagram reklamlarınızda konsept paylaşımlar yaparak görsel hikayeler yaratabiliriz. Bir hikâye örgüsü yaratıp bunu belli zaman aralıklarında paylaşarak kullanıcıların ilgisi çekilebilir.

10) Facebook Reklamı:

Son olarak Intagram reklamlarında dikkat etmeniz gereken bir diğer konu da, Instagram’daki reklam faaliyetlerinizin tamamını Facebook ile çapraz şekilde gerçekleştirmeniz olacaktır. Her iki kanalı birlikte kullanmak size en iyi sonucu verecektir.

Instagram’da reklam nasıl verilir? Resimli ve adım adım anlatımını okumak için buraya tıklayabilirsiniz. 

0 Paylaşımlar

SİZ DE YORUM YAPIN!

YORUMLAR (0)