Instagram Reklamlarında Dikkat Edilmesi Gereken 5 Madde

Instagram Reklamlarında Dikkat Edilmesi Gereken 5 Madde

Şu sıralar dünyada en popüler sosyal platformu olarak görülen Instagram her geçen gün hayatımızın içine daha fazla girmeye devam ediyor. Dijital alanlarda reklamların payı gittikçe büyüyüp gelişirken artık çoğu marka Instagram’ı adeta bir kazanç kapısına dönüştürüyor. Öyleyse, her gün milyonlarca insana ulaşan Instagram reklamlarında dikkat edilmesi gereken 5 maddeyi gelin birlikte inceleyelim.

1. Hedef Kitle

Instagram reklamlarının belki de en büyük avantajı markanıza ve reklamınıza uygun kitleyi size hızlıca sunmasıdır. Konum, cinsiyet, yaş, eğitim ve ekonomik durum gibi birçok kritere göre hedef kitlenizi özelleştirmeniz gerekir. Örnek vermek gerekirse çocuk sahibi olmayan kişilere çocuk bezi gibi ürünlerin reklamların gösterilmesi geri dönüşüm alma şansınızı düşürür bütçenizi olumsuz etkiler.

2. Görsel Seçimi

Instagram gibi görsel ağırlıklı sosyal medya mecralarında verilen reklamlarda görsel seçimine çok dikkat edilmelidir. Instagram reklamlarında kullanıcılara ulaşmayı hedeflediğiniz görsellerin seçiminde mutlaka bir odak noktası belirlemeli, yoğun ve karmaşık görsellerden kaçınmalı,kullanıcıların gözünü yormayacak sade görseller seçilmelidir.Aynı zamanda simetri ve üçte bir kuralını göz önüne almak da faydalı olacaktır.

3. Çözünürlük

Reklam görsellerinizin her zaman yüksek çözünürlükte olmasına dikkat edilmesi gerekir. İyi bir çözünürlüğe sahip olmayan görseller alacağınız verimi yüksek oranda düşürebilir ve marka algınızı etkileyebilir.  Bunun için Instagram seçtiğiniz reklam formatınız ne olursa olsun reklamlarınız için tercih ettiğiniz görüntülerinizin en az 600X315 çözünürlük değerini öneriyor. Bunun dışında çok daha yüksek çözünürlüklü seçimlerde yapabilirsiniz.Bu sayede reklamlarınız çok daha detaylı bir şekilde görüntülenecektir

4. Görsel-Marka İlişkisi

Reklamlardaki yüksek kaliteli görsel kullanmanın yanı sıra kullanılan görsellerin marka ile ilişkisi oldukça büyük önem taşımaktadır. Instagram reklamlarında logo, simge veya kullanıcılara markanızı anımsatacak renk gibi faktörleri kullanmak başarılı sonuçlar almanızı sağlar. Kullanıcı diğer paylaşımlar arasında sizin markanızı tanıyabilmelidir.

5. Açıklama

Instagram reklamlarında açıklamalar kısmında mesaj doğrudan verilmeli, kısa ve öz olmalıdır. Maksimum 300-350 karakterlik açıklamalar yapılması gerekmektedir. Ayrıca açıklama kısmına bağlantı eklemek gereksiz olacaktır çünkü reklamınızı oluştururken gerek ürün sayfanıza gerekse de ana sayfanıza yönlendirilen orijinal bağlantıları Instagram eklemenize izin veriyor.

0 Paylaşımlar

SİZ DE YORUM YAPIN!

YORUMLAR (0)