Instagram Shoppable Tag

Instagram Shoppable Tag

#SosyalMedyaKampüsü Editör

Merve Kirdar
#SosyalMedyaKampüsü Editör

Instagram Shoppable Tag özelliğinin gelmesiyle dijital dünya her anlamda hayat kurtarıcı bir hal aldı. Zamandan daha fazla faydalanarak, mobil cihazlarla alışveriş yapma alışkanlığımızı değiştirdi. Geleneksel alışveriş alışkanlığımızdan tam olarak vazgeçmesek bile dijital dünyanın bu yeniliğinin içine Shoppable Tag özelliğiyle girdap gibi çekilmeye başladık.

Instagram butik satıcılar için başarılı bir platform olduğundan gücünün farkına varıp “Shoppable Tag” özelliğini uygulayarak daha fazla kişiye ulaşmayı amaçlamıştır.

Alışveriş dünyası için oldukça başarılı bir platform olarak hayatımızın içinde yer alan Instagram Shoppable Tag özelliği hem marka içeriklerini hem de marka stratejilerini etkileyecek bir özellik olması açısından sosyal medyada büyük ses getirmektedir. Bu sayede hem Instagram kullanıcıları hem de markalar hedefine doğrudan ve kolayca ulaşabilmektedir.

Instagram Shoppable Tag özelliği şu şekilde çalışıyor;

Öncelikle marka, ürün odaklı içeriğini paylaşıyor. Ardından İçeriğin sağ alt kısmında “Tap To View” (Görüntülemek İçin Basın) yazısına tıklayarak bu ürünün tüm özelliklerine ve fiyatına ulaşıyor.

Bir ürüne ait daha fazla detay sunan bu özellikle, ürün hakkında bilgilere ulaşan kullanıcı böylece markanın ilgili olarak eklediği 5 ürünü daha görebiliyor.

Tabi bu durumda “Shoppable Tag” özelliğiyle mobil cihazlarla alışveriş yapmak hem çok kolay hem de çok eğlenceli olmuş!

Shoppable-Tag-1

Seçtiği ürünlerden istediğini “Shop Now” (Şimdi Göster) butonuna tıklayarak satın alma sayfasına giden kullanıcı ürüne kolayca ulaşıyor. Instagram’ın amacı da kullanıcıları uygulamadan çıkmadan, satın alma etiketi ekleyerek ürüne yönlendirmektir.

Ürünü almak istediğinizde ödeme adımına geçmek için uygulama dışına çıkmanız yeterli olacaktır.

“Shoppable Tag” ilk olarak sadece Amerika’da ve bir grup kullanıcıya açılarak, zamanla daha geniş bir kitleye ulaşıp küresel anlamda büyüme sağlanması amaçlanmıştır.

Instagram’ın benzer bir özelliği de Story link ekleme!

Hikâyede paylaşılan fotoğraf ve videolara bağlantı adresi, url adresi ve link adresi eklenerek 24 saat süre ile Instagram kullanıcılarına yönlendirme yapılabiliyor.

Instagram story link ekleme özelliği şu şekilde çalışıyor;

  1. Adım: Bir hikâye oluştururken bağlantı simgesini seçin.Shoppable-Tag-2
  1. Adım: İstenilen Url adresini girin.Shoppable-Tag-3
  1. Adım: Paylaşın!Shoppable-Tag-4

Biz de Instagram’ı hayatımızın vazgeçilmez bir parçası yapan özellikleriyle daha çok benimsiyoruz.

Artık hem markalar için hem de Instagram kullanıcıları için vazgeçilmez bir özellik olan “Shoppable Tag” özelliği sayesinde beğendiğimiz bir ürünü keşfetmek, onu daha yakından tanımak ve daha kolay ulaşmak o ürüne olan isteğimizi arttırmaktadır. O zaman “Shoppable Tag” için anahtar kelimemiz “Keşfetmek” diyebilir miyiz?  

SİZ DE YORUM YAPIN!

YORUMLAR (0)