Instagram Stories ve Bilinmesi Gerekenler

Instagram Stories ve Bilinmesi Gerekenler

Son zamanlarda gündemde yer alan sosyal medya ile ilgili en önemli konulardan bir tanesi hiç kuşkusuz İnstagram Stories! Başarısının fazlasıyla farkında olunan Snapchat’ i Mark Zuckerberg önce satın almak istedi, ama başaramadı. 3 Milyar dolarlık teklif, Snapchat tarafından reddedildi. Bunun üzerine geçtiğimiz günlerde Youtube’un canlı yayın eklentisine ‘Live Video’ ile karşılık veren Mark Zuckerberg’in Snapchat Memories’ e de cevabı gecikmedi ve İnstagram Stories özelliği ile “Madem öyle, işte böyle!” dercesine, tokat gibi bir cevap verdi.

İnstagram Stories Nedir, Nasıl Kullanılır?

2013 yılında ortaya çıkmış olan Snapchat uygulamasında yer alan anlık, geçici paylaşım özelliğinin İnstagram uygulamasına entegre edilmiş halidir. Bu uygulamayı kullanabilmek için İnstagram uygulamanızı güncellemeniz yeterlidir. Uygulamayı güncelledikten sonra ekranın üst kısmında görülen uygulamayı kullanmaya hemen başlayabiliyorsunuz. Bu uygulama ile uygun görmediğiniz bir paylaşım olursa şikâyet edebiliyor veya dilerseniz istediğiniz herhangi bir paylaşım üzerinden özel mesaj da gönderebiliyorsunuz. Bu gibi özelliklere zaten normal İnstagram kullanımından da aşinalığımız mevcut. Paylaşımlarınızı ham haliyle paylaşabilmenin yanında filtre veya sticker özelliklerini kullanarak da paylaşımda bulunabiliyorsunuz. Uygulama, kişiye özel paylaşımlara da imkân sağlamaktadır. Bu anlamda görünürlük anlamında ipler sizin elinizde olmuş oluyor. Herhangi bir paylaşımınızı önde çıkarmak istiyorsanız da profilinizde paylaşmanız yeterli oluyor. Şunu da belirtmeden geçmeyeyim: Instagram üzerinde bir arkadaşınız hikaye oluşturduğunda, içerik kaynağının üstünde yer alan profil fotoğraflarının etrafında renkli bir halka ile uyarılıyorsunuz ve böylece arkadaşlarınızın paylaşımları hakkında da anında takip ve etkileşim sağlayabilmiş oluyorsunuz.

Snapchat VS Instagram

instagram_snapchatNormal şartlarda İnstagram ’ın Snapchat uygulamasına göre – Daha çok kullanıcıya hitap etme, Kolay arkadaş bulma, Kişiye özel paylaşım ( Görünüm ayarları ), Harika Fırça Modelleri – gibi konularda bir üstünlüğü mevcuttur.

Bununla beraber Snapchat’ in de İnstagram uygulamasına göre -Uygulama hızı, Anlık, Geçici paylaşım özelliği, Efekt Uygulama Süresi, Gizlilik, Yüz tanıma, 3D model efektler- gibi konularda bir üstünlüğü mevcuttur. Bu yazdıklarım tabii ki genel bir karşılaştırma olup, konumuz olan ‘Stories’ konu başlığına geri dönersem eğer; İnstagram’ ın kendi uygulamasına entegre edip eklemiş olduğu bu özelliği sayesinde, Snapchat’ i İnstagram’ dan farklı kılan ‘Anlık, geçici paylaşım’ noktasındaki üstünlüğü böylelikle ortadan kalkmış oluyor. Bu durum İnstagram için aradaki büyük farkı kapatmak adına çok önemli bir gelişme olmakla beraber, Snapchat için ise sağlam bir tokat olarak nitelendirilirse abartmış olmam diye düşünüyorum.

Instagram’ da binlerce takipçileri bulunan ünlü kişilerden olan Selena Gomez, Demi Lovato ve Kevin Hart gibi isimler, Instagram Stories’ i eğlenceli videolar için kullanmaya başlamış olan ünlüler arasında yer almaktadırlar. Böylelikle bu mücadelede seçimlerini belli etmiş olan ünlüler de kendileri ile beraber takipçilerini de ‘İnstagram Stories’ kullanmaya teşvik etmek anlamında ve İnstagram Stories uygulamasının kullanımının hızla yaygınlaşmasında büyük katkıda bulunmuş oluyorlar.

Facebook ve İnstagram Mahkemeleri

Etkisi azımsanamayacak kadar fazla olduğu için ufak bir noktaya daha değinmek istiyorum. Bildiğiniz gibi sosyal medyada psikolojik anlamda üzerimizde fazlasıyla baskı oluşturan bir durum mevcut. Facebook ve İnstagram mahkemesi! Bu durum, insanların bizi paylaşımlarımızdan dolayı yargılamaları, unfollow etmeleri hatta dışlamaları durumuna verilen addır.

Snapchat’ in en çok tercih edilme sebeplerinden biri de buydu. Postlanan içeriğin kalıcı olmadığını bilmek bizlere bir rahatlık veriyor. Çünkü günlük rutin hayatın akışı içerisinde sürekli güncellenen snaplere bakarken yargılamıyoruz, yargılanmıyoruz. Gönül rahatlığı ile paylaşımda bulunabiliyoruz.

İnstagram’ a bir fotoğraf atmak için on kere düşünüp bir kere atıyoruz. Ham hali ile bir fotoğraf paylaşmak yerine onlarca filtre, deneme, fikir alma sonrası paylaşım yapıyoruz. Çünkü Facebook, İnstagram gibi platformlar bizim toplumsal değerimizi belirliyor. İzlenildiğimiz ve takip edildiğimiz psikolojisinin baskısı altındayız. Snapchat’ te ise tam tersi. Bugün darbe olmuş olabilir, bomba patlamış da olabilir ama bu benim ofiste kahve içmeme veya o an ne yapıyorsam bunu paylaşmama engel değil. Üstelik en çılgın hallerimi en doğal halimle bile paylaşabiliyorum. Çünkü dediğim gibi yargılanmıyoruz, doğal karşılanıyor ve paylaşımın kalıcı olmadığını bilme rahatlığı daha çok paylaşım yapmamızı sağlıyor.

İşte gerçekleşen bu yenilik sonrası İnstagram büyük bir üstünlük elde etmiş olacak, aynı zamanda İnstagram paylaşımları bu gelişme ile beraber kat ve kat artmış olacak ayrıca aktif kullanıcı sayısında da buna bağlı olarak artış meydana gelecektir. Kendi adıma söylemem gerekirse; Snapchat uygulamasının kullanımına ısınamamış bir insan olarak bu gelişme kişisel olarak beni fazlasıyla mutlu etti. Böylelikle birçok Snapchat kullanma noktasında sıkıntı yaşayan insan da benim gibi uygulamayı telefonuna indirmiş olduğu ama kullanmayı bir türlü beceremediği ve ısınamadığı bir programı kullanmak zorunda kalmış olmayacak. Tabii ki tüm bunların yanında nasıl ki belli bir kesim özellikle İnstagram kullanmayı tercih ediyorsa aynı şekilde özellikle Snapchat kullanmayı tercih eden birçok kullanıcı da mevcuttur. İnstagram bu geliştirdiği özelliği ile sadece kendi uygulamasını tercih etme noktasında güçlü bir seçenek sunmuş oldu.

Bakalım ilerleyen günlerde Snapchat ile İnstagram arasında yaşanan bu mücadelede daha ne gelişmeler göreceğiz…

4 Paylaşımlar

SİZ DE YORUM YAPIN!

YORUMLAR (0)