İnstagram’da Anket

İnstagram’da Anket

Instagra’da anket özelliği bu ara hikayelerimizi süslüyor. Benim çevremde bu özelliği denemeyen yok gibi. Aman en baştan söyleyeyim verdiğiniz cevap anketi yapan kişi tarafından görülüyor. Yani verdiğimiz cevaplar bizi vezir de edebiliyor rezil de… İşin şakasını bir yana bırakarak konuya haydi şöyle bir göz atalım.

Instagram kuşkusuz en çok kullanıcısı olan platformlar listesinin üst sıralarında yer alıyor. Şirketin AdWeek sunumuna göre 100 milyon kullanıcıya ulaşıldı bile. Aynı verilere göre, 500 milyon kullanıcı aktif olarak her gün platformu ziyaret ederken, hikaye özelliğini aktif olarak kullanan kullanıcı sayısı günde 250 milyonu geçiyor. Bu ivme kuşkusuz Instagram’a hikaye özelliğinin gelmesi ile kazanıldı. Hal böyleyken, hikaye özelliği gelişime en açık nokta olarak karşımızda öylece duruyor. Bunun farkında olan şirket ise bu özelliği daha eğlenceli hale getirmek için durmaksızın çalışmalarını sürdürüyor.

Son olarak etiketler, fırçalar vb birçok unsurla renklenmiş hikayeler geçtiğimiz günlerde yeni özellikler ile daha da bir renklendi. Bu güncellemelerin en çok ses getireni kuşkusuz anket özelliği oldu. Anket özelliği sayesinde kullanıcılar, direkt mesaj dışında takipçiler ile ilk kez interaktif temas sağlama imkanı yakaladı. Bu özellik ile hikayelerimizde takipçilerimize sorular sorabiliyor, istediğimiz iki cevap seçeneğinden birini seçmelerini bekliyoruz. Seçim yapan takipçimiz ise anlık olarak anketimizin sonuçlarını görebiliyor, 24 saat boyunca gidişatı takip edebiliyor. Şimdilik bu özelliği sadece IOS kullanıcılarına sunulduğunu belirtmeden geçmeyelim.

Nasıl anket yaparız?

Aslında hikaye paylaşan herkes için çok basit bir kullanımı var anketin. Ben yine de ilk kez hikayeye paylaşıyormuşuz gibi anlatacağım.

  • Instagram hesaplarımıza giriyoruz.
  • Ana sayfada sol üst köşede hikaye eklemek için bulunan, profil resmimizin olduğu noktayı seçiyoruz.
  • Hikayemize eklemek istediğimiz fotoğraf veya videoyu çekiyoruz.
  • Sağ üst köşedeki sembollerden gülen yüz şeklindeki etiket sembolün, ardından açılan sayfadan ‘’Anket’’ yazan etiketi seçiyoruz.
  • Hikayemizdeki fotoğrafın veya videonun üzerine taslak anket etiketi geldi bile. Şimdi sorumuzu ve takipçilerimizin seçmesini istediğimiz cevap opsiyonlarını yazıyoruz.
  • Ve paylaşıyoruz…

Paylaştıktan sonra bitmiyor tabi ki. Anketimizi paylaştık, takipçilerimiz oylamaya başladı. Anlık olarak hikayemizi kimlerin görüntülediğini, toplam oy sayımızı, kimlerin oy verdiğini, hatta kimlerin hangi seçeneğe oy verdiğini detaylı bir şekilde görebiliyoruz. Bu sonuçlara ulaşmak ise hikayemizi açıp ekranı yukarıya kaydırmak kadar kolay. Tüm bu detaylar tabiki 24 saatlik.

Hizalama çubuğu ve renk seçici de yeni güncelleme ile geldi.

Güncelleme ile birlikte anket özelliğinin yanı sıra renk seçici ve hizalama çubuğu da kullanıma hazır bizi bekliyor. Hizalama çubuğu bir etiketi boyutlandırmak ve konumlandırmak istediğinizde birden ekranın ortasında beliren mavi bir çizgi. Etiketinizi istediğiniz yere bıraktığınızda kayboluyor.  Renk seçici ise fırça ya da yazılarda kullanabileceğimiz, renk seçeneklerinin en başında bulunan bir damlalık sembolü ile girdi hikayelerimize. Bu sembolü seçtiğimizde hikaye görselimiz üzerinden bir rengi seçip o renk ile yazı yazabiliyor veya çizim yapabiliyoruz.

Instagram’da anket özelliğini işletmeler nasıl fırsata çevirmeli?

Kuşkusuz her işletme nihai tüketicisi ile iletişime geçmek, taleplere ve dinamiklere hakim olmak, hedef kitlesinin nabzını tutmak ister. Direkt mesajlar veya gönderi yorumları her zaman için takip ve analiz edilebilir noktada değildir maalesef. Hal böyleyken hızlı ve interaktif iletişim adına işletmeler için büyük nimettir anket özelliği. Sektörü ve ürün/hizmet çeşitliliği ne olursa olsun firmalar takipçilerine soru sorar ve gelen cevaba göre aksiyon alırlar. Böylece firmalar hedef kitleyi daha yakından tanıma ve anlama fırsatı yakalar. Bunun yanı sıra takipçi de markasının fikirlerini önemsediğini bilir ve markaya karşı sadakati artar. Özetle takipçi sadakati ve taleplerini takip edebilmek için hiç de yabana atılmaması gereken bir özelliktir anket…

Teknoloji ve alt başlıkları akıl almaz bir hızla gelişmeye devam ediyor. Bu yazımızda Instagram hikayelerine son güncelleme ile gelen özellikleri paylaştık. Yakın zamanda bilgisayarlardan Instagram hikayelerini izleyebileceğimiz dedikodusu dolaşıyor. Bir bakarsınız sonraki yazılarımızda da onlar hakkında konuşuruz..  Belli mi olur?

 

0 Paylaşımlar

SİZ DE YORUM YAPIN!

YORUMLAR (0)