Dijital mecraları profesyonel olarak kullanabilmek için eğitimimizi inceleyin.

STAJ GARANTİLİ

SOSYAL MEDYA VE DİJİTAL PAZARLAMA UZMANLIĞI SERTİFİKA PROGRAMI

zoom.us / Nef 09 Levent

Instagram’da Etiketleme Nasıl Yapılır?

Instagram’da Etiketleme Nasıl Yapılır?

Instagram’da Etiketleme Nasıl Yapılır?

Instagramda dahil birçok sosyal medya platformu, insanlar arası bağlantıyı online ortama taşımayarak iletişim ağını genişletmek isteyenler için “sosyal medya” ibaresi ile ortaya çıktı. Ama güncellemeleriyle, yüklenen anlamlarla fazlasını sağladı. Özellikle Instagram, ister topluluk oluşturmak için, ister sosyal amaçlar için, isterseniz de Instagram pazarlaması için mükemmel bir araç halini aldı.

Kullanıcı sayısı artınca belirli özelliklere hakimiyet de işin sırrı oldu.  Mesela görünür olmak isteyenler için etiketleme en doğru araç, tabii doğru kullanıldığı sürece. 🙂 Alanınızdan maksimum verim almak adına, paylaşımlarınızdaki kişi, kurum ve yerleri nasıl etiketleyeceğinizi bilmeniz çok önemlidir.

Gelin hep birlikte Instagram’da etiketleme nasıl yapılır,  bütün adımları inceleyerek paylaşımlarımızda kişi ve kurumları nasıl etiketlememiz gerektiğini öğrenelim. Hikayeler, yorumlar dahil olmak üzere bir yayın yayınladıktan sonra Instagram’da insanları etiketlemenin inceliklerini böylelikle öğrenmiş olacaksınız.

Instagram’da kişi etiketleme nasıl yapılır

Sosyal Medya Uzmanlığı Eğitimimizde sıkça bahsettiğimiz gibi her platformun kendi dinamikleri var. İlk önce Instagram’ın temel adımlarıyla başlayacağız:

Yeni bir Instagram gönderisi oluştururken birini etiketleme!

Birinci Adım: Instagram Aç

Instagram hesabınızı açarak işe başlayın.

İkinci Adım: Yeni bir Instagram yayını oluşturun

Ekranınızın sağ üst kısmındaki “+” sembolünü tıklayarak yeni bir paylaşım oluşturun.

Üçüncü adım: Gönderilecek bir görsel seçin

Bir fotoğraf veya video yüklemek için: Fotoğrafın altındaki menüde “Galeri” alanının seçili olduğundan emin olun. Ardından, galeride gezinmek için yukarı kaydırın ve paylaşmak istediğiniz fotoğrafa dokunun.

Yeni bir fotoğraf veya video çekmek için; kamera ikonuna tıklayın. Açılan kameradan hızlıca fotoğrafınızı çekebilir veya ekrana basılı tutarak video çekimini tamamlayabilirsiniz.

Fotoğrafınızı seçtikten sonra, sağ üst köşedeki “İleri” kelimesini tıklayın.

Dördüncü adım: “İnsanları etiketle” alanını seçin

Artık  yavaş yavaş Instagram’da etiketleme nasıl yapılır öğrenmeye başlıyoruz. Şu an “Instagram Paylaş” ekranındasınız. İstediğiniz yorumu, hashtag’leri veya konumu ekleyin. Ardından “İnsanları etiketle” ye dokunun.

Beşinci adım: Etiketlemek istediğiniz kişiye dokunun

Fotoğrafınız yeni bir ekranda görünecek. Etiketinizin görünmesini istediğiniz yere dokunun. Örneğin, bir arkadaş grubunun resmini gönderiyorsanız, onları etiketlemek için istediğiniz arkadaşınızın yüzüne dokunun.

Arkadaşlarınıza ve ailenize ek olarak, Instagram hesabı olan tüm markaları da etiketleyebilirsiniz. Bu durumda, bir kuruluşu etiketlemek istiyorsanız, etiketi şirket logosunun fotoğrafta göründüğü yere yerleştirmek daha doğru olacaktır.


Altıncı adım: Kişinin kullanıcı adını arayın

Ekranınızın üst kısmındaki arama çubuğunda, etiketlemek istediğiniz Instagram kullanıcısının adını arayın.

İpucu: Instagram fotoğrafınızı etiketlemeye başlamadan önce, kullanıcı adının doğru yazılışını bilmek faydalı olacaktır. 🙂


Yedinci adım: Etiketlenecek kişiyi seçin

Kişinin kullanıcı adı açılır menüde otomatik olarak görünebilir veya arama sonuçlarını görmek için arama barına isim yazmanız yeterli.

Doğru kullanıcı adını gördüğünüzde, üzerine dokunun.

Gönderinizde daha fazla kişiyi etiketlemek için beş ve yedinci adımları yenileyin.

Sekizinci adım: Etiketinizi kaydedin ve Instagram yayınını paylaşın

Fotoğrafınızdaki kişiyi (veya kişileri) etiketledikten sonra değişikliklerinizi kaydedin.

Android’iniz varsa, sağ üst köşedeki “” düğmesine dokunun.

iPhone’unuz varsa, “Bitti” kelimesine dokunun.

Paylaş ekranınızda, “Kişileri Etiketle” satırından etiketlediğiniz kişilerin kullanıcı adlarını görebilirsiniz.

Artık tek yapmanız gereken “Paylaş” düğmesine basmak ve fotoğrafınızı yayınlamak!
Böylece Instagram’da etiketleme yapmış oluyorsunuz. 🙂

Instagram Hikayesine Kişi Etiketleme

Instagram Hikayesinde Birisini Etiketleme

Instagram Hikayesinde Birisini Etiketleme

Ağustos 2016’da Instagram, Snapchat’e benzer bir sosyal medya deneyimi olan Instagram Stories’i başlattı. Artık sanki bu hep Instagram’a ait bir özellikmiş gibi. 🙂 Gelin şimdi Instagram hikayelerinde etiketleme nasıl yapılır adım adım öğrenelim.

Birinci adım: Instagram ana sayfanıza gidin

Bir Instagram hikayesi oluşturmak için Instagram ana sayfanızdaki üst kısma gelin. Profil fotoğrafınızın üzerine tıklayın.

İkinci adım: Hikaye seçimi yapın

Bu ekrandann reels, gönderi gibi diğer formatlarda da içerik paylaşımı yapabilirsiniz. Ancak siz ilk açılan ekranda kalın. Yazımızın bu aşamasındaki gibi Instagram’ın önceliği de hikaye. 🙂

Üçüncü adım: Bir fotoğraf çekin veya yükleyin

Fotoğraf çekmek için ekranın ortasındaki beyaz düğmeyi kullanın. Aynı düğmeye basılı tutarak video çekimi de yapabilirsiniz. Çekim düğmesini kaydırarak çekimlerinizde farklı filtreler kullanmanızı da tavsiye ederiz.

Ekranın sol alt kısmındaki küçük görsel penceresinden film rulonuza ulaşabilirsiniz. Buradan bir resim veya video seçimi yapabilirsiniz.

Dördüncü adım: Çıkartma simgesine dokunun

Herhangi bir filtre, metin veya başka efektler ekleyin. Ardından, başka bir Instagram kullanıcısını etiketlemek için Instagram çıkartmaları simgesine dokunun. Simge, köşesi katlanmış şekilde gülen yüz gibi görünen bir logodur. Buna tıklayarak çeşitli etiketler de kullanılabilir.

Beşinci adım: @mention seçeneğine dokunun

Özel Instagram hikaye çıkartmaları için seçenekler göreceksiniz. “@Mention” yazana dokunun. Buraya tıklayarak etiketlemek istediğimiz kişiler için ön hazırlık yapmış olacaksınız.

Altıncı adım: Kullanıcıyı arayın ve seçin

Etiketlemek istediğiniz kişinin kullanıcı adını yazmaya başlayın.

Sizin kullanıcı adını yazmaya başladığınız anda Instagram, yazdığınız harflerle başlayan kullanıcı adı olan arkadaşlarınızı önerir.Etiketlemek istediğiniz kişi göründüğünde, profil resimlerine dokunun. Tam kullanıcı adı ekranda görünecektir.

Yedinci adım: Etiketinizi düzenleyin ve yeniden boyutlandırın

Instagram hikayenizde bir kişiyi etiketlediniz. Yayımlamadan önce, etiket görüntüsünü düzenlemek isteyebilirsiniz.
Etiket rengini değiştirmek için: Çıkartmaya dokunun; siz elinizi dokundurup çektiğinizde renkleri değişecektir.
Çıkartmayı yeniden boyutlandırmak için: Küçültmek için işaret parmağınızı ve baş parmağınızı sıkma hareketinde kullanın. Büyütmek için parmaklarınızı ters yönde hareket ettirin.
Etiketi taşımak için: Çıkartmaya dokunun ve parmağınızı bırakmadan istediğiniz konuma sürükleyin.

Sekizinci adım: Hikayenizi yayınlayın

Şimdi tek yapmamız gereken, yazıyı hikayene eklemek. Tüm takipçilerinizle paylaşmak için sol alt köşedeki “Hikayeniz” düğmesine dokunabilirsiniz. Hikayenizi Instagram’da sadece yakın arkadaşlarınızın görmesini isterseniz “Yakın Arkadaşlar” seçeneğini de değerlendirebilirsiniz.

Bu haftaki yazımızda sizlerle Instagram’da etiketleme nasıl yapılır, adım adım öğrendik. Dilerseniz web sitemizi incelemek için tıklayın. Blog sayfamızı takip ederek, dijital dünyanın kafanızda oluşturduğu sorulara bizimle profesyonel çözümler bulun.

0 Paylaşımlar

SİZ DE YORUM YAPIN!

YORUMLAR (1)

SELVI

24 Jul 19

Teşekkür ederiz çok faydalı bir yazı olmuş. Elinize sağlık