İşe Alım Sürecinde Yeni Trend: Sosyal Medya

İşe Alım Sürecinde Yeni Trend: Sosyal Medya

#SosyalMedyaKampüsü Editörü

Deniz Çerçioğlu
#SosyalMedyaKampüsü Editörü

Tüm dünyada ve Türkiye’de insan kaynaklarının işe alım trendi değişmiş durumda. İşe alım ve iş arama süreçlerinde artık herkes sosyal medyayı kullanıyor.

İnternetin yaygınlaşması ve teknolojinin ulaşılabilirliğinin artmasıyla artık hepimiz dijital dünyanın içerisinde yer alıyoruz. İnterneti sadece eğlence ve vakit geçirme amaçlı kullanmanın dışında nimetlerinden yararlanmaya da başladık. İş arama sürecinde gazetelerin sarı sayfaları yerini ekranlara bıraktı. Artık kimse iş ararken gazete sayfalarını kurcalamıyor.
İnsan kaynakları ve iş arayanlar bu süreçte sosyal medyadan etkin biçimde faydalanıyor. İnternet kullanan ve iş arayan herkes en az bir kere internetten iş başvurusu yapıyor. Son yıllarda yapılan birçok araştırmanın sonuçları da bunu destekler nitelikte. Microsoft’un yaptığı araştırmaya göre işverenlerin %79’u işe alım sürecinde sosyal medyayı kullanıyor. İşe alım sürecinde adayların mutlaka sosyal medya hesaplarına bakılıyor.

sosyal medya ik
Adecco’nun 2015 “Global Work Trends Study” raporunda ise iş arayanların %23’ü iş vereniyle sosyal medya kanalıyla iletişim kurdu. Bunların %62’si LinkedIn aracılığıyla oldu.

Mashable’ın Amerika’ da yaptığı bir araştırmada, işe alım uzmanlarının %90’dan fazlası adayları sosyal medya hesaplarını inceliyor. En çok bakılan sosyal ağ Facebook, onun arkasındansa Twitter ve LinkedIn geliyor.

Facebook hesaplarındaki paylaşımlarına, çevreleriyle olan ilişkilerine, yorumlarına ve fotoğraflarına dikkat ediliyor. Twitter hesapları da işverenler tarafından incelenebiliyor. Burada kişinin her yaptığını yazması ya da sadece retweet yapmasına hoş bakılmıyor. Bu noktada Tweetdeck ve Seesmic gibi aplikasyonları kullanarak Tweetlerinizi kimin görüp kimin göremeyeceğini belirleyebilirsiniz. Ayrıca takip ettiğiniz kişiler ve sayfalar da işveren için önemli.

İş arayanların en çok kullandığı mecra tabiki Linkedin. İş dünyasındaki potansiyel patronlarınıza buradan ulaşmanız mümkün.  Şirketlerin Ceolarına bile mesaj atabilme imkanınız var. Profesyonel iş dünyasında bu mecrayı mutlaka iyi kullanmalısınız.

Türkiye’de durum ne?

Tüm dünyayı saran yeni insan kaynakları trendi Türkiye için de geçerli. Adecco’nun geçen yıl 17.272 katılımcı aday ve 1502 insan kaynakları müdürü ile yaptığı araştırma sonuçları tezi destekliyor.  Türkiye Sosyal Medya İşe Alım Araştırması’nın sonuçlarına göre, iş arayanların %64’ü sosyal medyayı iş arama amacıyla kullanıyor. Sosyal ağ sitelerinden LinkedIn, profesyonel iş arama faaliyetleri için en çok (%53) kullanılan mecra Sıralamayı Facebook, Twitter ve Youtube izliyor.

adecco sosyal medyaik

 

Peki sadece işverenler mi karşısındaki araştırıyor?

İş arama sürecinde sosyal medyayı kullanan kişiler, potansiyel işverenlerinin sosyal medya hesaplarını araştırıyor. Bu durumda şirketlerin de sosyal medyayı kullanmaları önemli. Sosyal ağlarda bulunmayan şirketler potansiyel işveren olmayı da kaçırıyor.

Hem iş arayanlar hem işverenler bu yeni insan kaynakları trendini çoktan benimsedi ve sosyal ağları bu amaçla da kullanıyor.  İşveren ve iş arayanların iletişimlerini sağlayan sosyal medyanın bu alanda kullanımı giderek artacağa benziyor.

 

4 Paylaşımlar

SİZ DE YORUM YAPIN!

YORUMLAR (0)