İşveren Markası İletişiminde Sosyal Medya Olmazsa Olmazlardan

İşveren Markası İletişiminde Sosyal Medya Olmazsa Olmazlardan

Gözde Günel #sosyalmedyakampüsü öğrencisi

Gözde Günel
#SosyalMedyaKampüsü Business Development Director

Kuşaklar değişiyor; haliyle iletişimin tonu, rengi, şekli de hızla değişiyor. Peki ya firmalar bu iletişimi kurabilmek için neler yapıyor dersiniz?

Firmalar artık ürünleri kadar, çalışılmak için 1. Sırada tercih de edilmek istiyorlar. Kalıcı başarıyı ancak çalışanların huzuru ve verimliliği ile yakalamış olursunuz. Bu sebeptendir ki insan kaynakları uzmanları, son birkaç senedir işveren markası imajlarını ortaya koyabilmek için içerde ve dışarda epey mesai harcamaya başladılar. Yeni nesil yani Y Kuşağı; dinamik çalışma ortamlarını, ödüllendirilmeyi, takım elbisesini çıkarmış daha sıcak ve samimi iletişim kurmayı başaran firmalarda çalışmayı tercih ediyor. Değişime ayak uydurabilen firmalar yetenekli adayları bünyelerine katarken, işveren markası çalışmaları ile çalışanlarına mutlu bir çalışma ortamı vaad etmiş oluyorlar.

Dünya’da çalışanlarına yaklaşımlarıyla fark yaratan bazı şirket ve patronlardan örnekler sunmak istiyorum.

Geçtiğimiz günlerde Nevzat Aydın 589 milyon dolara satışını gerçekleştirdiği yemeksepeti.com’un başarısı üzerine, Türkiye tarihine adı yazdıracak bir hareketle “ Bu başarı hepimizin başarısı” dedi ve 27 milyon dolarını 114 çalışanına paylaştırdı. Firması içi iletişimi güçlü bağlar ile kuran Nevzat Aydın, şirket ortamlarının ise çalışanlarının mutlu vakit geçirebilecekleri şekilde oluşturduklarından bahsediyor.

Nevzat-aydin-yemeksepeti

İnşaat sektöründe çalışan Nef mülakata geldikten sonra olumsuz geri dönüş yapmak yerine, bir kutu şekeri evlerine gönderiyor. İşveren markası kapsamında, mevcut çalışanlarına kurum için bir uygulama olan “Mutluluk Piyangosu” ile dokunuyor. İşveren markası Nef’in piyangosundan, çalışanlarına her an her şey çıkabilir!

NEF

İşveren markası Sabancı Holding’in alt firması olan Çimsa, kadının toplumdaki yerini arttırmak için, çalışanlarının eşleri ile “Kadın Kadına Sohbet” isimli etkinliği düzenliyor. Böylelikle işveren markası olarak, çalışanlarının ailesine kadar yakinen dokunmayı başarıyor. İşveren markası etkinliğinde;  stres yönetiminden aile içi iletişime, kadına şiddetten kendini geliştirmeye birçok konuda bilgi paylaşımında bulunuluyor.

sabanci holding - çimsa

İşveren markaları işe alım süreçleri içinde sosyal medyayı kullanmaya başlamış durumdalar. Bankalar sosyal medya üzerinden adaylara ulaşmak için özellikle staj programlarına ait app’ler hazırlıyorlar. Adaylar bu oyunlarda yaptıkları skorlar ile işe alım sürecinin 2. adımına geçme hakkı kazanıyor. Hızlı tüketim kategorisinde faaliyet gösteren Firt ise videolu içerikler ürettirerek “Sakız Uzmanı” adaylar arıyor. Çekilen videolar içinden en beğenilen 3 video sahibi, firma bünyesinde “Sakız Uzmanı” olarak 3 ay boyunca 3000 Tl maaş ile çalışıyor. Sakız uzmanının görevi ise First sakızları ile yaratıcı videolu içerikler üretmek. Eğlenceli ve hareketli bir iş ..

ferah kariyer - first

Kariyer sitelerinin de sosyal medya işe alım süreçlerini kullanmak için sunduğu çeşitli hizmetler var. Bunların başında Kariyer.net’in İşteSosyal ürünü geliyor akla. Bu ürün firmaların Facebook sayfalarına bir sekme entegre ederek, tüm dijital portallarda yayınlanan ilanlarını tek listede görüntüleme ve erişim olanağı sunuyor. Adaylar Facebook sayfalarından ayrılmadan ilanlara başvuru yapabiliyor, arkadaşları ile paylaşabiliyorlar. Aynı zamanda ilgilendikleri şirketlerde çalışan tanıdıklarına da facebook aracılığı ile ulaşabiliyorlar. İşteSosyal sekme hizmeti yanı sıra firmalara, İşveren Markası sosyal medya hesap yönetimi, bildirim ve sosyal medya reklam desteği de sunuyor.

istesosyal - kariyer.net

İşveren markası imajınız için içeride gerçekleşen faaliyetleri sosyal medya ile dışarıya da doğru mesajlar ile yansıtmak çok önemli. İnsan kaynaklarının pazarlaması olarak da isimlendirebileceğimiz işveren markası imajı, firmaların kaliteli başvuru sayısını arttırmak, işe alım süresini kısaltmak, maliyetini azaltmak, etkinlik ve verimliliği yükseltmek, çalışan bağımlılığını sürdürülebilir kılmak en tercih edilen iş yeri haline gelmek için sosyal medyada olmak zorundalar.

Markaları bu yönde geliştirmek amaçlı #SosyalMedyaKampüsü İstanbul Üniversitesi ile birlikte düzenlediği “Sosyal Medya ve Dijital Pazarlama Uzmanlığı Sertifika Eğitim Programı” ders içeriğine iş veren markasını konu alan ders içeriğini programına eklemesi bu konuda markaların artık yarışacağı önemli bir kulvar olduğunu göstermektedir.

0 Paylaşımlar

SİZ DE YORUM YAPIN!

YORUMLAR (0)