Kadınlar Hangisini Tercih Ediyor? Instagram Mı, Pinterest Mi?

Kadınlar Hangisini Tercih Ediyor? Instagram Mı, Pinterest Mi?

Instagram ve Pinterest günümüzün en gözde ve güçlü sosyal medya mecralarından. Her ikisi de görsel paylaşım üzerine kurgulanmış platformlar olmalarına karşın, içerik, işlev ve takipçi yapısı bakımından farklılıklar içeriyorlar.

Peki, internet kullanımında çoğunluğu oluşturan kadınlar en çok hangisini tercih ediyor? Pinterest mi, Instagram mı?

Kullanacağınız mecraya karar verirken, öncelikle ilgi alanlarınızı ve araştırmak istediğiniz konuları netleştirmenizde fayda var.  Böylece tercih ettiğiniz platformdan maksimum fayda sağlayabilirsiniz.

Instagram, yaşam stili, moda, yemek, ünlüler ve lüks markaları takip etmek için mükemmel bir araç. Pinterest ise yemek ve modaya ek olarak dekorasyon, seyahat,  çocuk, bebek, hamilelik, elişi gibi popüler konuların meraklıları tarafından daha çok tercih ediliyor.

Ayrıca araştırmalar kadınların reklamlara ve reklamlarda gördükleri ünlülere artık güvenmediklerini de bizlere gösterdi. Alışveriş yapmadan önce veya belli bir konuyu araştırırken muhakkak internet üzerindeki kullanıcı yorumlarına göz atıyorlar çünkü Pinterest, Instagram ya da Youtube üzerindeki sıradan insanların fikirlerine, yorumlarına daha çok güveniyorlar.

INSTAGRAM

  • 400 milyona varan kalabalık ve çeşitli bir kullanıcı kitlesi var. Kullanıcılar hemen her gün en az 1 kez hesaplarına giriyorlar.
  • Mobil dünya için yaratıldı. Fakat Facebook, Twitter, Tumblr ve Flicker gibi diğer büyük sosyal medya platformlarıyla en fazla etkileşim kuran araç.
  • Açıklama bölümüne eklenen linklerin çalışmaması, ilgili varış sayfalarına trafik çekmeyi zorlaştırıyor.
  • Pahalı bir reklam mecrası, bu nedenle büyük markaların reklam verdiği fakat ortalama kullanıcı için sınırlı bir tanıtım platformu.
  • Kullanıcılar pek çok hesabı takip ettiği için kendinizi gösterebileceğiniz yegâne yer olan akış bölümünde rekabet yüksek.
  • Paylaşılan içeriğin ömrü kısa.  İçerik hızla öne çıkabilmesine rağmen aynı hızla da unutulup gidiyor çünkü bilgi Pinterest’te oluğu gibi depolanamıyor.

PINTEREST

  • 100 milyon kullanıcının ilgi alanlarını paylaşabildikleri ve arşivleyebildikleri bir sosyal paylaşım sitesi. Kaliteli görseller, içeriğin kolay paylaşılır ve depolanabilir olması tercih edilmesinde önemli etkenler.
  • Varış sayfalarına bağlanabilen linkler trafik çekmeyi kolaylaştırıyor. Ancak Pinterest, diğer büyük sosyal medya araçları ile Instagram kadar yoğun etkileşim halinde değil.
  • Kullanıcılarının %80’i, ortalama internet kullanıcılarına kıyasla daha fazla tasarım ve estetik zevkine sahip kadınlardan oluşuyor.
  • Markalar, Pinterest’in katalog tipindeki formatı sayesinde topluluk yaratma, ürün ve hizmet tanıtımı gibi konularda kullanıcılara daha etkin şekilde ulaşabiliyorlar. Bu da Pinterest’in her geçen gün daha fazla tercih edilen bir e-ticaret mecrası olmasını sağlıyor.

pinterest-instagram-big

Görünen o ki, her ne kadar Instagram 400 milyon kullanıcısı, hızı, çeşitliliği ve diğer sosyal medya araçları ile kurduğu işbirlikleri açısından ilgi çekici görünse de Pinterest, çeşitlilik, depolama, yüksek etkileşim ve e-ticaret hacmi bakımından kadınlar tarafından daha çok tercih edilerek, 100 milyon olan kullanıcı sayısını her geçen gün istikrarlı biçimde artırmaya devam ediyor.

[social_warfare]

SİZ DE YORUM YAPIN!

YORUMLAR (0)