Kids Marketing ve En Başarılı Örnekleri

Kids Marketing ve En Başarılı Örnekleri

Kids Marketing, en hassasiyet gerektiren pazarlama alanlarının başında gelir. Çocuklara yönelik pazarlama ve iletişim faaliyeti hazırlamak için onları çok iyi gözlemlemek ve hayatı çocukların gözünden görüp, onlarla doğru iletişimi yakalayabilmek ve istenilen hissi uyandırmak çok önemlidir.

Kids Marketing’in satın alma üzerindeki etkisini ve son yılların en önemli projeleri neler?

Eski Türk aile yapısında ebeveynler satınalma sürecinde söz sahibiyken, artık Z kuşağı dediğimiz 2000 sonrası doğan çocuklar ebeveynlerinin kararlarını etkiliyor. Çünkü bu çocuklar sokakta oyun oynayarak büyümüyor, her gün yüzlerce görsel ve işitsel uyarana maruz kalıyorlar. Çocukların ilgisini belirli bir alana yoğunlaştırmalarını sağlamak için onları çok iyi izlemek ve anlamaya çalışmak Kids Marketing’in üzerinde en çok durduğu konu. 3 yaşındaki bir çocuk rahatlıkla tablet kullanabiliyor ya da 6 yaşına geldiğinde video içerik sitelerinde istediği videoyu seçip oynatabiliyor. Durum böyle olunca markalar bütçelerinin önemli bir bölümünü Kids Marketing için ayırıyor.

Çocukların ebeveynlerinin satın alma kararları üzerinde ne kadar etkili olduğunu daha iyi anlamamız için YTV Kids and Tweens Report‘a bakalım. Bu araştırmaya göre çocuklar, satınalma gücüne sahip olmasalar bile ailelerinin satınalma kararını büyük oranda etkileyebiliyorlar.

 • Çocuklar kahvaltılarının %97’sine etki ederken bu rakam öğlen yemeklerinde yüzde 95 seviyelerine düşüyor,

 • Ailelerin restoran tercihlerini %98 çocuklar belirliyor,

 • Giyim alışverişindeki etki %95 civarında,

 • Bilgisayar gibi teknolojik ürün alışverişindeki rol ise %60-76 dolaylarında.

Bu rakamlara bakıldığında Kids Marketing’in gerek yerel gerekse global markalar için ne kadar önemli olduğu su götürmez bir gerçek.

Günümüzde Kids Marketing çok tartışılan bir konu, reklamların etkisinde kalan bir çocuk ailesinin bütçesini düşünmeden o ürüne sahip olmak isteyebilir ya da bir ebeveyn sırf çocuğunun istediğini yerine getirebilmek için imkanlarını zorlayabilir. Bu olumsuz durumun önüne geçebilmek adına reklamların çocuklar üzerindeki etkisini azaltmak için bazı önlemler alınmaya çalışılıyor. Bu önlemlerden belki de en önemlisi, aralarında Coca Cola ve Ferrero gibi dev global markaların da imzaladığı CFBAI (Children’s Food and Beverage Advertising Initiative) anlaşması diyebiliriz. Bu anlaşmanın maddelerine göre katılan taraflar 12 yaşın altındaki çocuklara yönelik reklam yapmama sözü verdiler. Çünkü çocuklar 12 yaşına kadar reklamların amacının farkına varamıyor. Cartoon Network de bu bağlamda çizgi filmlerindeki karakterlerin gıda şirketlerince kullanımına izin vermeyeceğini söyledi. Ne yazıkki tüm bu önlemlere rağmen yüzlerce marka bilhassa gıda şirketleri özendirici reklamlarla sağlıksız ürünlerin çocuklara ulaşmasını sağlamakta.

Peki markaların gözünde Kids Marketing hedef kitlesinin özellikleri nedir, gelin bunları inceleyelim.

Kids Marketing Hedef Kitle Özellikleri

 • Hayal dünyası çok geniş,

 • Çizgi film izliyor ve kahramanlarıyla kendisini özdeşleştiriyor, hayranlık duyuyor,

 • Birbiriyle alakalı küçük eşyalar biriktirmeyi seviyor,

 • Hemen büyümek istiyor,

 • Yalnız kalmak istemiyor ve bir gruba ait olmak istiyor,

 • Bolca reklam izliyor ve reklamlarda vaadedilene inanıyor.

Kids Marketing Çalışmalarının Özellikleri

 • Hayal kurduruyor, çocukların ilgisini çekici dünyalar yaratıyor,

 • Çizgi karakterler yaratıp, onlara doğa üstü özellikler yüklüyor ya da en çok sevilen çizgi film karakterlerini kullanıyor,

 • Ürünlerin içlerine küçük parçalar yerleştiriyor ve her ayrı paketten çıkan ayrı parçalarla koleksiyonu tamamlatıyor,

 • Büyümeyi vaadediyor,

 • Reklamlarında kalabalık neşeli görüntüler gösteriyor, o markayı satın alırsan çocuk klübüne de dahil olabilirsin mesajı veriyor,

 • Vaad ediyor.

Şimdi gelin son zamanların en başarılı Kids Marketing projelerine birlikte bakalım.

Cem Yılmaz – Opet Reklamı

Mayk rolündeki Cem Yılmaz tiplemesi ve Git adındaki Murat 124 aracı izleyicilere çok sempatik gelmişti. Mayk tiplemesi daha sonra çekilen devam reklamlarında farklı farklı hikayelere değindi. Burada dikkat çekici nokta akaryakıt ne çocuklarla ilgili bir ürün ne de fiyat farklılığı yaratılabiliyor. Peki tüketici Opet’i neden tercih edecek?

Yapılan kampanyada Opet kart ile akaryakıt alışverişi yapan müşterilere oyuncak olarak Mayk bebek hediye edildi. Hedef kitle ile hiç alakası olmayan bu promosyon, doğrudan onların çocuklarını hedefledi ve oldukça başarılı oldu. Çocuklar için televizyon reklamında gördükleri maliyeti belki de 1-2 lirayı geçmeyen o oyuncak, mağazadaki pahalı oyuncaklardan çok daha değerliydi.

O dönem ‘Opet Reklamını izledin mi?’ sorusunu onlarca insandan duymamız, ayrıca reklam hakkında Ekşi Sözlük’te 14 sayfa yazı yazılmış olması da başarısının göstergelerinden biri olarak değerlendirilebilir.

Chester’lı Cheetos Reklamı

Frito-Lay markasının en popüler ürünü olan Cheetos, Kids Marketing adına çok çok başarılı bir örnek. Cheetos’un karakteri olan Chester Cheetah, çocuklar ve gençler arasında tanınan ve son derece sevilen sevilen bir maskot. Chester karakteri, Cheetos’un her reklam filminde hedef kitlesi olan çocuklar ve gençlerle birlikte yer alıyor. Onlarla eğleniyor, müzik dinliyor, dans ediyor, birlikte Cheetos yiyor, kısacası onlarla arkadaşlık ediyor. O’na çocukların ‘çılgın arkadaşı’ olarak da bakabiliriz. Chester’ın gözlük takan turuncu bir kaplan olmasının altında, hedef kitlenin aklında kalabilecek ve cezbedici özellikte olması gerektiği yatıyor. Hedef kitleye mesajını ‘senin gibi genç, dinamik ve eğlenceliyim, atıştırmalık deyince aklına ben gelmeliyim’ şeklinde yer ettiriyor. Çocukların ve gençlerin iç dünyasını çok iyi analiz etmiş yaratıcılık örneği bir çalışma.

Dove – Saçlarını Taçlandır Projesi

Dove marka şampuanlar için hazırlanan ve #SaçlarınıTaçlandır hashtagi ile yayılan bu proje 2017 yılına damga vuran reklamlar arasında gösterilebilir. İlk olarak sosyal medyada yayılan çalışma daha sonra reklam filmiyle adından çokça söz ettirdi.

Kıvırcık saçlarından hoşnut olmayan kız çocukları, anne ve arkadaşlarının desteğiyle bu fikirden uzaklaştırılmaya çalışılıyor. Reklamda altı çizilen ve motive edici nokta olarak ‘özgüven’ mesajı veriliyor.

Reklamın cıvıl cıvıl enerji veren şarkısı, sözleriyle de dikkat çekiyor;

“seviyorum her halimi
ister düz, ister bukleli
herkes böyle sevsin beni,
kendine güven en güzeli,
saçlarını taçlandır…”

Kısacası konusu çok güzel yakalanmış ve sonu ürüne çok iyi bağlanmış Kids Marketing örneklerinden.

Algida – Aslan Max Reklamı

Algida’nın Max dondurmasıyla aynı ismi taşıyan Max karakteri çocukların hayal dünyasına hitap eden başarılı çalışmalardan biri olarak değerlendirilebilir. Max karakteri bir aslan ve konuşma dili, seçtiği kelimeler, giydiği tişört, gözlerinin büyüklüğü gibi detaylarla çocuklar tarafından çok sevildi, hatta dondurmanın önüne geçti bile diyebiliriz.

Aslan Max karakteri, çocukların ilgisini bu denli çekmişken ilgiyi korumak ve karakteri daha da sağlamlaştırmak için Algida, her reklam filminde Max figürünü daha da ilginç kılıyor. Algida’nın başarısının altında, toplanan datanın doğru analiz edilmesiyle yaratılan ve ürünü direk yansıtan Aslan Max karakteri yatıyor.

6 Paylaşımlar

SİZ DE YORUM YAPIN!

YORUMLAR (0)