Kreatif Trendleri 2018 Yılında Nasıl Olacak?

Kreatif Trendleri 2018 Yılında Nasıl Olacak?

Tasarım dünyası inanılmaz bir hızla ve çeşitlilikle yükselmeye devam ediyor. Tabi ki bu yükseliş içerisinde kreatif trendleri de takip etmek oldukça önemli. Öne çıkan ve başarılı anılan işler yapmak tüm tasarımcıların öncelikli hedefi. Shutterstock bizler için 2018’in kreatif trendlerini derlemiş. Yerel trendlerden başlayıp, genel trendlere doğru giden, yılın en iyisi resim, video ve müzik tarzı keşfedilmişken, bunlara göz atmak ister misiniz?

Her yıl, dünya çapında shutterstock ziyaretçileri milyarlarca görsel, fotoğraf ve müzik arıyor. Kreatif ekipleri ve dataları bu arama ve indirmelerin yıl boyunca artışlarını analiz etmiş. Toplanan bilgilerle birlikte, kendi içerik, tasarım, video ve müzik ekiplerinden ayrıca uzman görüşü alarak, 2018 boyunca yükselmeye devam edecek trenleri belirlemişler.

Büyük trendlerden yola çıkıp, popüler kültüre hakim olacak trendleri izleyerek, gelecek yıl içerisinde tasarım sahnesinde öne çıkan ve yükselişe geçecek en iyi 12 tasarım trendini bizler için derlemişler. Sanırız bu yıl kaçınılmaz olan ve liste boyunca görülen infografik verilerin de her birinin temelinde ‘ trendleri izleme’ kavramı yatıyor. İç görülerimizin en önemli çıkış noktası olduğunu göz önüne alarak ve burada bulacağınız başlıklardan yola çıkarak seçeceğiniz görsel, fotoğraf ve müzikle 2018’in en iyi tasarım projesini yapabilmeniz için klavuz niteliğinde bir yazı hazırladık.

Kreatif Trendleri 2018 Yılında Nasıl Olacak?

1- Efsaneler

Shutterstock’a göre Fantastik bir dünyaya girilmek için, büyülü manzaralar, efsanevi hayvanlar, sembollerden ve fantastik bir tarzdan yardım alabilirsiniz. ‘’Game Of Thrones’’ uzun yıllar boyunca popüler kültüre hâkimdi, yeni gelişmeler gösteriyor ki ‘’Lord Of The Rings’’ dizisi uzun yıllardır süren fastastik üsluba yeni bir soluk kazandırdı. Tanınmış fantastik karakterlere ait görsellerin araştırılması büyük bir oranda artış gösteriyor.

Mesela aramalarda, Unicornlar % 297, deniz kızları ise %145 oranında artış gösteriyor. Epik ve orkestra müziklerinin ise bu anlamda popüleritesinin arttığını da belirtmek gerekiyor. Tasarımcılar ve bu konudaki pazarlamacılara, günlük hayatlarına bir parça dahi olsa doğaüstü yaklaşım ve bakış açısı ekleyerek çalışmalarına yön vermelerini öneriliyor.

2- Yeni Minimalizm

Shutterstock’a göre günümüzde minimalizm de yeni bir soluk kazanıyor. Minimalizm, modern zamanlar için sağlam ve mütevazı temelleri sayesinde gelişmeye uygun görünürken, günümüzde gelişimini modern çizgi temelleri üzerine sürdürüyor. Yeni tarz minimalizm ise, klasik minimalizmin sade ve kıvrımlı çizgilerinin ötesine geçiyor. Tasarımcılara, çizgileri daha cesur karakterize edebilmek için, canlı renkler ve akışkan bir çizim tarzı oluşturmaları öneriliyor. Bu bakış açısı, popüler sanatın tutarlı bir şekilde ilerlemesine destek olacak gibi görünüyor.

Shutterstock’un açıklamasına göre, sürekli ve devam eden çizgiler şeklindeki minimalizm çalışmaların aranması % 432 oranında artış gösterirken, yeni minimalizm içeriği üreten kişilerce neon renkli dairesel şekiller %387’den fazla oranla aratılmış. Bu tasarımlar, ön plana alınmış bir şekilde düşlenen, tasarlanan neon ışıklar, birbirine eklenmiş gibi duran tasarımlar, yoğun renkler, devamlı özellik taşıyan daha minimalist çizgiler ve döngüsel sesler ile sağlanabilir. 2018 yılının trendlerine göre minimalizm de bilinenden daha fazlası olma yolunda ilerliyor.

3- Uzay

Bilim kurgu türü ‘’Star Wars’’, ‘’Star Trek’’ ve bunlar gibi birkaç mucizevi evrensel filmin yanı sıra ‘’Stranger Things’’, ‘’Dark’’ ve ‘’The Orville’’ gibi popüler dizilerle de değer kazanmaya devam ediyor. Tasarım dünyası ise 2018 trendlerinin uzay vurgusu ile belirleneceğini konuşuyor. Yapılan aramalarda ise güneş ile ilgili çalışmaların %991, astrloji ile ilgili çalışmaların ise %671 oranında daha çok gündeme geldiği söylüyor. Bilim kurgunun açıkça popülerliği sürerken elektro retro tarzdaki sesler ve müzikler synthwave olarak isimlendiriliyor ve son dönemlerde %494 oranında daha çok aratılmış bulunuyor. Şu anda içinde bulunduğumuz gibi yenilikler ve teknoloji adeta hikâye kitaplarındaki hayal dünyasından çıkarak günümüze ışık tutuyor. Sonuç olarak uzay, korku dolu, karanlık ve distografik bir his uyandırsa da güzelliği ve sonsuzluğu ile 2018 tasarım trendlerinin içerisinde yer alıyor.

4- Doğal Zenginlik

Güncel uygulamalar ve estetik değerler, bohem tarzın popülerliği ile birlikte sağlam bir yükseliş izliyor. Mermer girdapları ve akik dalgalanmaları zengin doğal efektler için ince ve etkileyici olabilecek gibi görünüyor. Shutterstock’a göre son zamanlarda mermer girdapları ile ilgili çalışmalar %416, akik dalgalandırılması ile ilgili çalışmalar ise %275 daha fazla aranmış. Evrenin tüm sırlarının ve hikâyelerinin, mermer gibi değerli taşlara işlediğini ve onlara mistik bir hava kattığı düşünülüyor. Onların bu doğal güzelliğinin de bu mistik havayı desteklediğini söylemek yanlış olmaz gibi görünüyor. Doğal zenginliğe hakim olmak için bu tarz ürünler satan mağazalara bir göz atabilir, kreatif süreç için bu alternatifleri zihninizde depolayabilirsiniz.

5- Pastel Renkler

Pastel renkler diğer renkler göre daha soft kaldığı için nadiren insanların içine işler. Fakat bu yeni isyankâr bir tavra bürünen renkler artık şeker tonlarının doygunluğuyla hayatlarımıza giriyor. Her biri ayrı ayrı çok narin görünen renkler olsa da özenle planlanmış renk uyumları onlara asi bir hava katıyor. Parlak renkler kullanılarak ince bir zevkle tamamlanmış renk uyumları ya da uyumsuzlukları bulmaya çalışmak gerekiyor. Mesela şeker mavisi % 609 daha fazla aratılarak trendlerin başını çekecek gibi görünüyor. Bu ilgi çekici renk kombinlerini kullanmak soft renklerin anlamını yeniden düşünmemize neden olacak gibi görünüyor. Pudra tonları gibi uçucu renklere çalışmalarınız içerisinde yatırım yapmaktan çekinmeyin.

6- Evrensel işaretler

Dünyanın büyük bir kısmında, yüzyıllar sonunda kadınlar seçme ve seçilme hakkı kazandılar. Hala da dünyanın farklı bölgelerinde eşitlik için mücadelelerini sürüyorlar. Bunu bir göstergesi olarak Suhutterstock, Uluslararası Kadın Günü’nün % 660, aktivizm ise %540 daha fazla görüntülendiğini açıkladı. Tüm dünya üzerinde kadınlar bu konuda birleşerek seslerini çıkarmaya devam ediyorlar. Kadınların mücadeleleri ve mesajları sanatla, filmle, tiyatroyla ve yazılarla yankı buluyor. Kadınlar çalışma hayatında, siyasetin içerisinde ve gündelik düzenin içerisinde hala çok fazla mücadele ediyor. Siz de çalışmalarınızda bu açıdan bakmaya ne dersiniz?

7- Kaktüs

Estetik algısı mermer ve akikte de olduğu gibi benzer doğal unsurların etrafında şekillenmeye devam edecek gibi görünüyor. Kaktüs çöl bitkisi olarak bilinmekle birlikte, kreatif olarak kullanımı bu yönüyle çelişiyor. Kaktüs figürünü sulu boya ile yorumlayarak ya da dekoratif bir baskı için kullanarak, sevimli bir versiyonda tasarlayabilirsiniz. Bunları yaparken canlı ve sade bir zemin ile aslına uygun bir fotoğrafı harmanlayabilirsiniz. Kaktüsün popülerliği duvar kâğıtlarında ve dekor baskılarında artış gösteriyor. Son zamanlarda kaktüs aratmalarının % 261 oranında artışı da bu duruma kanıt olabilir. Kısacası 2018 yılında kreatif popülerlikte, çöl kültürü üzerinde durmaya özen göstermekte fayda var.

8- Dijital Kraft

Kullanıcı arayüzü tasarım malzemelerimize hakim olduğundan dijital anlamda tüketim hızımız bizi, geleneksel sanat biçimini yeniden şekillendirmek zorunda bırakıyor. Günümüz tasarımlarında bu sebeple nakış ve kağıt sanatı gibi geleneksel kağıt ve kumaş merkezli tasarımlar, yeniden hayat buluyor. Eğer ekran ve piksel sınırlarını unutursak, gerçeklerine uygun bir görünüş sunan farklı fikirler ortaya çıkarabiliriz. Web’de doku ve dokunma hissine ihtiyaç duyulması da dokunsal tasarımların oluşmasına sebep oluyor. Shutterstock’a göre nakış desenlerinin %432 ve kağıt sanatı şekillerinin %130 oranında daha çok aratılması da bu kanıyı destekliyor.

9- Geleneksel Geometri

Geleneksel geometri, kökenleri çeşitli ve farklı kültürlere dayanan, manevi matematiksel izler taşıyan karışık desenlerdir. Simetri, bu mükemmel desenleri yapabilmek için dikkat edilmesi gereken bir konudur. Geleneksel ve gizemli bir havaya sahip olan bu zorlayıcı desenleri bu şekilde yapabilirsiniz. Net olan bir konu var ki, evrensel olabilen geometrik unsurlar genellikle beğeni toplar. Shutterstock’a göre arabesk esintiler taşıyan görsellerin aratılması %8563 oranında artmış. Orandan da anlaşılacağı gibi astronomik bir yükseliş sergileyerek bu yılın liste başı bu tema olmuş. Bunun yanı sıra guilloche olarak da bulabileceğiniz burma çizgilerle yapılan simetrik desenler %695 ve mandalalar %632 oranında artış göstermiş.

11- Dijital Para Birimleri

En ilginç konu kritik kitleye ulaşmak gibi görünüyor. Kripto para birimi son zamanlarda Shuttenstock’a göre % 1264 oranında daha fazla aratılmış. Dijital para konusuyla ilk ilgilenenler geri dönüşleri almaya başladı. Bu dünyaya yeni girenler ise heyecanla dijital ekonominin olasılıklarını düşünüyorlar. Her sektörde ve her pazarda olduğu gibi, sohbetlerin bu konu etrafında dönmesi en büyük beklenti halini alıyor. Bu doğası gereği soyut bir sektör olduğundan da işin özü kavramları gözünüzde canlandırmaktan geçiyor.

12- Holografik Folyo

Nesneleri üç boyutlu bir şekilde görüntüleyen fotoğraf tekniğine holografi, bunun metalik, parlak ve canlı renklerle yapılmasına ise holografik folyo denir. Düzenlemelerde parlak noktalara vurgu yapma olayının eğlenceli bir şekilde Retro tarz ile harmanlanması rağbet görmeye devam ediyor. Vaporwave denilen, dijital dünya ve seksenlerin harmanlanması ile ortaya çıkan müzik türü de son dönemlerin yükselen trendlerinden. 2018’in holografik trendlerinde seksenlerin gösterişi, bir parça bilim kurgu ve biraz da nostaljiyle harmanlanıyor. Shutterstock’a göre son dönemlerde holografik tasarımlar %435 oranında daha fazla aratılmış. Holografik bukalemunlar ve parıltılı renk paletler kullanarak çalışmalarınızı gerçekleştirebilirsiniz.  Bu çalışmalar, birçok kültürde, yeni ve eski ile ilgili çalışmalarda, eğlenceli ya da kurumsal çalışmalar gibi çok fazla alanda başarı yakalayabilirsiniz.

2018’in kreatif trendleri sizce de çok eğlenceli görünmüyor mu?

0 Paylaşımlar

SİZ DE YORUM YAPIN!

YORUMLAR (0)