LinkedIn İçin Makalenizi Nasıl Yazmalısınız?

LinkedIn İçin Makalenizi Nasıl Yazmalısınız?

Uzmanlığınızı paylaşmanız için iyi yazılmış ve doğru yerlerde paylaşılmış bir makale çok önemlidir.  İyi ve doğru yazılmış bir içerik, sektördeki konumunuzu LinkedIn gibi platformlarda dünyaya açtığı kadar, potansiyel işbirlikçileri ve müşterilerinizin de size ulaşmasını kolaylaştırır.

Makalenizin yapı taşları doğru dizilirse, sosyal mecralarda ve arama motorlarında ilk sonuç olarak görünme ve ziyaret edilme olasılığınız artar. Özellikle LinkedIn gibi iş odaklı platformlar profesyonelliğinizin mihenk taşı gibidir. Uzmanlık seviyenizi ve ilgi odaklarınızı sergileyebileceğiniz özel ve özgür mecralardır.

Her yerde olduğu gibi, burada da anlaşılırlığınızı artırmak için yazılarınızda bazı kalıpları kullanmanız faydalı olacaktır. Makalenizi hazırlarken izlemeniz gereken yol haritasıyla ilgili aşağıdaki temel yönergeleri uygulamanız öneririm.

LinkedIn Makalelerinizde: Bilgilendirin, İlham Verin, Teşvik Edin

Konudan sapmayan, işe yarar bilgiler paylaşın. Hikâyenizi desteklediğini ve ilham verici olduğunu düşünüyorsanız, kişisel deneyimlerinizden bahsetmekten kaçınmayın. Makalenizi tıklamak ve sonuna kadar okumak için insanlara bir sebep verin. Bunu sağlayacak olan şey, doğru, işe yarar bilgiler vermeniz ve birikiminizi samimiyetle paylaşmanızdır. Aksi takdirde kimse size zaman ayırmayacaktır.

İş Hedeflerinizi Daima Göz Önünde Bulundurun

Yazınız tamamıyla sizin uzmanlığınızı ve analizlerinizi yansıtmalıdır. Bununla birlikte, işletmenizi temsil ettiğinizi ve makalenizin sizin adınızla da olsa, şirketiniz tarafından yayınlanacağını unutmayınız. Sektör içindeki konumunuzu ve iş hedeflerinizi göz önünde bulundurmaya özen gösterin.

Ana ve Alt Başlıkları Kullanın

Yazınızı takip edilebilir kılmak için bu makalede olduğu gibi kısa bir Giriş Yazısı, Ana Başlık ve Alt Başlıklar kullanın. Böylelikle okuyan kişi yazınızın tam olarak hangi konuları içerdiğini hızla kavrar ve ilgisini çeken bölümleri okumaya yönelebilir. Bu da makalenizin okunurluğunu artıran bir faktördür.

Sade ve Kolay Anlaşılır Olun 

Araştırmalar internette yayınlanan makalelerin 11 yaşında bir çocuğun anlayabileceği dil seviyesinde yazılması gerektiğini göstermektedir. Cümleleriniz kısa ve rahat takip edilir olmalı. Uzmanlık gerektiren özel bir konu hakkında yazıyorsanız, seçtiğiniz kelimelerin sektörel literatürde tam olarak ne anlama geldiğine hâkim olmalısınız. İhtiyaç duyuyorsanız önemli kelimeleri işaretleyerek index bölümünde detaylandırabilirsiniz.

LinkedIn için Yazı Uzunluğunuzu Optimize Edin

Arama motorlarının dikkatini çekmek ve makalenin öncelikli bir konuma gelmesini sağlamak için, yazınız en az 500 kelime olmalıdır.  Uzunluk konusunda maksimum sınırlama olmamasına rağmen, makalenizi 1000 kelimeden kısa tutmanız okuyucuların sıkılmasını önler, paylaşım oranınızı artırır.

Bağlantı Kurun

Makalenizde geçmişteki bir yazınıza gönderme yapıyor ya da konuyla bağıntılı bir bölüm ele alıyorsanız, muhakkak bağlantı kurmalısınız. (Ör: “ ‘…………’ başlıklı yazımda ele aldığım gibi….” ya da “Bu konuda daha fazla bilgi edinmek için ……….. başlıklı yazıma göz atabilirsiniz”) Yayından sorumlu departmanınızı kurmak istediğiniz bağlantılarla ilgili önceden bilgilendirmelisiniz.

LinkedIn İçin Anahtar Kelimelerin Önemi

Daha iyi anlaşılmak ve okunurluğunuzu artırmak için yazdığınız konuyla alakalı anahtar kelimeleri belirleyin. Anahtar kelimeleriniz metnin yaklaşık %2’sini kaplamalıdır.

Anahtar Kelimeleri Nasıl Belirlersiniz?

Yazınızı yazmaya başlamadan önce kendinize sorun: “Bu konuyu en iyi tanımlayan önemli ve altın kelimeler hangileri?” Konunuzu anlatan en iyi anahtar kelimeleri belirledikten sonra, bu kelimeleri Başlıklar, Etiketler ve Ana Metinde kullandığınızdan emin olun.

 Görel ve Video Kullanımı

İyi bir fotoğraf ya da video, anlattığınız konuyu destekler, okunma ve paylaşılma oranınızı artırır. Kullandığınız dijital malzemelerin kaliteli, konuyla alakalı ve telif haklarının şirketinize ait olduğundan emin olun. Anahtar kelimeleri, resim dosyalarının başlıklarına, açıklamalarına ve etiketlerine eklemeyi unutmayın.

Paylaşın

Yazınız son düzeltmelerden ve yönetim onayından geçtikten sonra şirketin web sitesinde, LinkedIn ve eğer kullanıyorsanız diğer sosyal medya platformlarında sizin adınız ile yayınlanacak. Makaleniz, uzmanlığınızın önemli bir göstergesidir.  Siz de şirket sayfasından yayınlanacak makalenizin linkini kendi hesaplarınızda, özellikle de LinkedIn profilinizde ve ilgili olduğunu düşündüğünüz tüm oluşumlarda gururla paylaşabilirsiniz.

8 Paylaşımlar

SİZ DE YORUM YAPIN!

YORUMLAR (0)