LinkedIn Profiliniz Güncel mi?

LinkedIn Profiliniz Güncel mi?

LinkedIn profiliniz güncel mi? Eğer bir LinkedIn profiliniz yoksa ya da uzun süredir profilinizi güncellemediyseniz bu yazıdan sonra hemen harekete geçeceksiniz.

LinkedIn iş dünyasının en gözde platformu; 630 milyonun üzerinde aktif kullanıcısı var. Eğer bu platformda görünür olmak, iş tekliflerini de toplamaya başlamak istiyorsanız eksiksiz ve profesyonel bir profile sahip olmanız gerekiyor.

Diğer sosyal medya platformlarından farklı olarak, daha çok profesyonel iş yaşamı ve kariyere odaklanan LinkedIn’da görünür olmak için biraz daha karmaşık bir algoritmayı beslemeniz gerekiyor. Doğru bir profil oluşturmak bunun en basit kısmı olabilir.

LinkedIn’ı Diğer Platformlardan Ayrı Tutun

Öncelikle diğer sosyal medya hesaplarınızda kullandığınız eğlenceli fotoğrafları LinkedIn hesabınızda kullanmamalısınız.

Profesyonel çekilmiş, yüksek çözünürlüklü ve yüzünüzü net şekilde gösterecek hafif tebessümlü ama ciddi bir fotoğrafı kullanmanız daha uygun olacaktır. Biraz karmaşık bir tanım gibi göründüyse “iş hayatındayım” temalı bir fotoğraf olsun diyebiliriz.

Şimdilerde hepimizin elinde bulunan, odaklama özelliği olan bir cep telefonuyla çekilebilir ama tebessümlü olması önemli.

LinkedIn asla takma isim kullanacağınız bir platform değil. Profilinizde adınız ve soyadınızı kullanın ve profil URL’nizi kişiselleştirmeyi unutmayın.

Başlık ve Özet Bölümünü Oluşturmak Ne Kadar Zor?

Gelelim “Başlık” bölümüne; bu bölümde profesyonel unvanınızı ve yaptığınız işle ilgili nasıl bir fayda sağladığınızı 120 karakterde anlatmanız gerekiyor. Sadece “Sosyal Medya” yazmak yerine konuyu biraz daha açıp, kaç yıldır uzman olduğunuz, aldığınız ödüller ya da üye olduğunuz bir dernekten de bahsedebilirsiniz.

Başlık kısmını daha detaylı oluşturmak isterseniz size yardımcı olacak bir kaynak önerisinde bulunmak isterim: Ertuğrul Belen’in İş Dünyasında LinkedIn ile Networking kitabı oldukça detaylı şekilde size yardımcı olacaktır.

Bu kısım göründüğü kadar zor değil.

Ve “Özet” bölümü: 2000 karakterle neler neler anlatılır…  Belki de en çok stres yaratan ama LinkedIn profilinizde ki en gözde alanlardan biri çünkü sizinle ciddi anlamda ilgilenen bir IK uzmanı için çok şey anlatır.

Meslek hayatına yeni atıldınız ya da henüz istediğiniz kadar başarılı projelere imza atamadınız… Belki de hala öğrencisiniz; imrenilecek kariyer ve başarılara sahip profesyonellerin özet bölümüyle kıyasladığınızda hevesiniz kaçıyor olabilir.

“Özet” bölümünde “Başlık” bölümünde yaptığınız tanımın daha detaylandırılmış halini kullanabilirsiniz. Çalışma hayatınız yeterince uzun değilse katıldığınız projeler, üye olduğunuz derneklerdeki roller ve etkinliklerinizi anlatabilirsiniz.

Başlamaya hazır hissettiğinizde biraz vakit ayırmanız gerekecek fakat buna değecek!

Profilinizi oluştururken devamında en az 5 yetenek ekleyin. Birlikte çalıştığınız kişiler yeteneklerinizi onayladığında daha güven verici bir profile sahip olacaksınız.

Ve güncel olun. Sektörünüz ve ilgi alanlarınızla ilgili haberler, gündemden konular ya da yazdığınız yazılar; ne paylaşırsanız sizi ve sizin vizyonunuzu yansıtmalı.

Tabii ki profilinizdeki alanları da sürekli güncelleyin. Belki 1 yıl sonra bugün özete eklediğiniz ve sizin en büyük başarınız olan proje çok küçük bir detay olarak kalacak…

[social_warfare]

SİZ DE YORUM YAPIN!

YORUMLAR (0)