Mail Marketing Ağustos Ayı Tavsiyeleri

Mail Marketing Ağustos Ayı Tavsiyeleri

#SosyalMedyaKampüsü Editör

Ayşenur Kozanoglu Güyük
#SosyalMedyaKampüsü Editör

Doğru e-mail marketing nasıl yapılır? Nereden, nasıl başlanır? Sizce de zor değil mi? Nasıl başlasa, nasıl gitse, içerik ne olsa? Sonuç itibari ile binlerce kullanıcı milyonlarca mail trafiği yaratmıyor mu gün boyunca? E peki bizim mailimiz nasıl ilgilerini çeker? Tüm reklam ve pazarlama stratejilerinin dijitalleştiği günümüzde e-mail marketing konusunu uzun uzun anlatmayacağım sizlere.

Alışverişe çıktığımızda, gezinirken gireceğimiz mağazalara vitrinlerine göre karar veririz. Tıpkı bunun gibi başlığı dikkatimizi çeken mailleri açarız, mailin içeriği dikkatimizi çekerse e-ticaret sitesine geçeriz. Özellikle e-ticaret yapan markaların vitrinleri mail kanallarıdır. Ağustos ayında e-mail marketing ile neler yapılabilir ona bakalım.

30 Ağustos Zafer Bayramı

30 Ağustos Zafer Bayramı. Bu tür özel günler için önceden hazırlanmış çarpıcı tasarımlı görseller hazırlamak ve markanızla ilgilenen herkese veya o gün alışveriş yapanlara göndereceğiniz siparişiniz alındı maillerinde bayramlarını kutlayabilirsiniz. 30 Ağustos günü verilmiş tüm siparişlerle birlikte Atatürk/Türk Bayrağı veya rozeti hediye etmek de iyi bir fikir olabilir.Ekran Resmi 2017-08-01 00.30.17

Tatil Zamanı

Zafer Bayramı ve Kurban Bayramı’nın art arda gelmesi tatile hasret kalmış, şehir keşmekeşine tutsak olmuş bizler için bulunmaz bir nimet. Bizler tatile bu kadar hazırken, hizmet sunan firmaların buna kayıtsız kalması büyük bir kayıp olacaktır. Seyahat acenteleri, oteller, pansiyonlar bu noktada özel tur/aktivite programları yapabilir, tüm bunlar için indirimli fiyatlar sunabilir. Tatillerini birleştirememiş, ’’3-5 gün tatil yapabilir miyim, yapamaz mıyım?’’ diye düşünen kararsız kişileri bile yapacağınız cazip kampanyalar ve doğru e-mail marketing adımları ile son anda dahi kendinize çekebilirsiniz.

Tatil varsa deniz, kum, güneş var. Bunlar varsa plaj ürünlerine ihtiyaç var. Denize gitmeyenler için dağ var doğa var. Tabi ki bunun için de outdoor ürünlere ihtiyaç var. Plaj ürünleri veya outdoor ürün satışı gerçekleştirdiğiniz bir firmanız varsa tatile çıkmaya hazırlanan potansiyel müşterilerinize hızlı kargo, ücretsiz kargo veya ek indirim avantajları sunabilirsiniz. Planladığınız bu kampanyaları e-mail marketing ile geniş kitlelere vakitlice duyurmak şartıyla tabii.

Günümüzün yoğun çalışma temposunda bayram bir nefeslik fırsat yaratabiliyor dedik. Bu fırsatı tatil yaparak değil de ailelerinin yanında geçirmeyi tercih eden müşteriniz de olacaktır. Seyahat acentalığı, ulaşım hizmetleri, araç kiralama gibi işlerle ilgileniyorsanız fiyat avantajı yaratan kampanyalar düzenleyebilir, üzerinde çalışılmış bir mailing kampanyası ile avantaja çevirebilirsiniz. Bu kampanyaları eğer ürün tedarik sürecini gerektiren bir sektördeyseniz zamanlama olarak bunu da göz önünde bulundurmalısınız.

Kurban Bayramı

Nerede o eski bayramlar? O telaşlar, hazırlıklar, alışverişler… Eskidenmiş öyle coşkuyla alınan ve baş ucunda bekletilen bayramlıklar. O günlerden alışkanlık olacak ki bayram öncesi giysi, ayakkabı, aksesuar almak için bir kıpırtı duyarız içimizde. Adına bayramlık demesek de… Eğer şirketiniz bu sektörlerden birindeyse hazır olun. Bayram için Ağustos ayında yapılacak özel indirimler bir fikir olabilir, alternatif olarak mesela hızlı gönderim, 24 saatte kargoda kampanyaları can alıcı olabilir. Yada ücretsiz kargo kampanyası ile müşterilerinizin gönüllerini fethedebilir, onlara böylelikle bir bayram hediyesi de siz verebilirsiniz.

Ayakkabı alan bir müşteriniz için çanta alımında avantaj sağlayabilirsiniz, veya pantolon alanlara gömlekte…

Bayramlarda şekerler, çikolatalar, baklavalar, börekler, kahveler bolca stoklanır evlerimize. Gelen misafirleri genellikle bunlar ikram edilir. Genellikle diyorum çünkü zamanımızda herşey gibi bunlar da değişiklik gösterebiliyor. Bunlarla ilgili bir firmanız varsa çikolata veya baklava, börek alana bir paket kahve ikram edebilirsiniz. Siparişleri kapıya kadar hızla ve güvenle teslimat sözü verebilirsiniz.

Back to School yaklaşıyor..

18 Eylül 2017 Pazartesi yeni bir eğitim-öğretim dönemi başlıyor. Giyim, ayakkabı/çanta ve özellikle kırtasiye işi yapanları yoğun zamanlar bekliyor. Tüm masrafı bir ayda yapmak istemeyen tüketiciler ağustos ayı itibari ile siparişlerini vermeye başlayacaktır. Bu sebeple belirli oranda indirimler veya kargo fiyatında avantajlar anlamlı kampanyalar olacaktır.

Özel öğrenci yurtları veya özel eğitim kurumları internetten yapılan ön kayıtlara belli oranda indirim sunabilir. Burs fonları için faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşları ise farkındalık yaratacak mailler paylaşabilir.

Hangi kampanyayı yaparsanız yapın mail formatınızın mobil uyumlu olması gerektiğini unutmayın. %68 oranında mailler mobil cihazlardan okunuyor. (2016 E-Mail Pazarlama İstatistikleri)

[social_warfare]

SİZ DE YORUM YAPIN!

YORUMLAR (0)