Mobil Pazarlama – Sağlık ve Spor Uygulamaları

Mobil Pazarlama – Sağlık ve Spor Uygulamaları

#SosyalMedyaKampüsü Editör

Selin Gizem Bozkurt
#SosyalMedyaKampüsü Editör

Sosyal medya, mobil iletişim, alışveriş uygulamaları derken mobil pazarlama hızlı bir ivmeyle hayatımıza daha fazla temas etmeye başladı. Spor ve sağlık uygulamaları da bu konuda oldukça revaçta ilerliyor.

Hayatında aktif bir şekilde spor olan insanları her zaman takdir ederim. Fark etmişsinizdir; bu “eat clean train dirty” mottosu son dönemlerde gittikçe popüler oldu. Parklarda piknikler ve uzun Pazar kahvaltıları yerini mavi taytlar ve turuncu parlak ayakkabılarla koşulara bıraktı; Cumartesi akşamı çıkıp eğlenmeyi sevenlerle Pazar sabah 6:30’da sahilde koşmaya buluşanların arkadaşlıkları bozuldu; herkes “kanka”sını yağ oranına göre seçmeye başladı; kahve yanında bir brownie paylaşmak isteyenlere düşman gözüyle bakıldı; “kinoa”, “esmer pirinç”, “mango”, “hindistan cevizi” ve türevlerini sanki kendi topraklarımızda yetişirmişcesine benimsedik.. peki bu değişime ayak uydurabilen bir avuç beyaz yakalı hangi uygulamalardan destek alıyor, neler kullanıyor?

Bilmiyorum size de öyle geliyor mu fakat bana öyle geliyor ki Sosyal Medya kullanımı yaygınlaştıkça biz beyaz yakalılar için bütün günü masa başında geçiriyor olmanın suçluluk hissi gittikçe ağırlaşıyor! Hele bir de benim gibi etrafınızda sağlıklı yaşamla ilgilenen bir dolu insan varsa.. oturduğumuz yerden onların yaptıklarını görmek, paylaşımlarını izlemek.. Siz günün 14.mailini yazarken çok sevgili(!) bir arkadaşınızın “oh bugün de güne sahilde 8,2k koşarak başladım!” temalı paylaşımını görmek.. Yemek sonrası Türk kahvesi içip arkadaşlarınızla “spor şart abi, bak biraz göbeklendin bu ara dikkat et”, “ben bu hafta şekeri bırakıyorum tatlım artık yeter” gibi sohbetler ederken yine o telefonu elinize alıp siz bunları konuşana kadar insanların “şekersiz 38.gün, peki nasıl hissediyorum?” başlıklı minik bir blog yazısı tadındaki paylaşımları, “Atacan hocama çok teşekkürler, onsuz bunu yapamazdım ve yaza hazırım” diye şişkin kollarla yapılmış bir dolu boomerang videosu..

Eğer bunlar size de tanıdık geliyorsa ve ne yapacağınıza, nereden başlayacağınıza karar veremediyseniz, tebrikler! Doğru yerdesiniz 🙂 yazması benden, yapması sizden diyerek hamburgerimden son ısırığımı da alıp size Mobil Pazarlama ‘nın sunduğu nimetlerden bir kaç tane sağlıklı yaşam uygulaması anlatacağım yazıma başlıyorum.. ve bu yazımı özellikle benim gibi bazı dönemler hareketli hayata dönmekte zorlananlara, bir yerlerden bir şeylere başlamak isteyenlere ve özellikle o son 5 kiloyu veremeyen beyaz yakalılara adıyorum!

Bazı araştırmalar gösteriyor ki telefonunda bu tür bir uygulama olan kişiler olmayan kişilere göre daha aktif ve sağlıklı yaşıyorlar. Bu şuna benziyor aslında; hayatınızın herhangi bir döneminde diyetisyene gittiyseniz az çok nasıl beslenmeniz gerektiğini bilirsiniz fakat eğer o diyetisyene sürekli gitmezseniz (ve çelik gibi bir iradeniz de yoksa) diyeti sürekli devam ettiremezsiniz çünkü sizi ve yediklerinizi kontrol edecek bir mekanizma yoktur. Bu tür uygulamalar özellikle giyilebilir teknolojilerle de destekleniyorsa sizi sürekli takip ediyor ve uyarıyor olduğundan sizi biraz daha disipline ediyor; siz unutsanız bile o size hareket etmek veya su içmek gibi çok basit şeyleri size hatırlatıyor.

Bir kaç farklı kategoriden en yeni ve en çok kullanılan uygulamaları aşağıda derledim, sizi biraz motive etmesi amacıyla paylaşıyorum. Önden uyarımı da yapayım; bir sağlık probleminiz varsa bunları kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışınız!

MyFitnessPal

En çok kullanılan uygulamalardan biri olan MyFitnessPal; içerisinde 5 milyondan fazla yemek önerisi ve tarifi barındırıyor. Yemek önerileri yaparken bir yandan da renkli şemalarla yeme-içme ve hareket oranınızı gösteriyor. Telefon uygulamasının yanı sıra bilgisayarınızla da kullanabileceğiniz MyFitnessPal çok kapsamlı olmasına ragmen kullanıcı dostu arayüzü ile bu tür uygulamalarda üst sıralarda yer alıyor.Mobil-Pazarlama-sasglikli-yasam-uygulamalari

C25K

Mobil-Pazarlama-saglikli-yasam-uygulamalari-1Siz de son 1-2 senedir gittikçe artan koşma merakını ve sevdasını fark etmişsinizdir. Bunu destekleyen çok uygulama var fakat C25K (Couch to 5K) piyasada bunlar içinde en başarılı olanlardan biri. İsminde güzel bir kelime oyunu var; hem “coach to 5K” gibi okunabilir (5K için koçluk) hem de “couch TO 5K”; yani “kanependen 5K’ya” gibi. Hayatında hiç koşmamış birinin bile bu uygulamaya kişisel bilgilerini girmesi sonucu hiç yorucu olmayan bir plan ile sağlıklı bir şekilde o kişiyi 5K koşmaya hazırlıyor. Bunlara ek olarak iyi bir topluluğu da olan ve farklı müzik dinleme alternatifleri de sunan bu uygulama çok ilgi görüyor.

MapMyRun

70 milyondan fazla koşma rotası sunan MapMyRun bu özelliğiyle benzerlerinden ayrılıyor. Koşucular zip kodlarını girerek o an etraflarında olan popüler koşu rotalarını görebiliyorlar. Eğer ki koşmak istediğiniz mesafe bu görüntülenenlerden çoksa “Route Genius” özelliği ile koşmak istediğiniz mesafeye göre size akıllı bir rota hesabı yapıp bunu da kaydediyor. Bu uygulama hem sizi yeni rotalar keşfetmeye teşvik ediyor, hem de ciddi bir koşucuysanız hiç bilmediğiniz bir yere seyahate gittiğinizde keyifli bir rotada koşmanızı sağlıyor.Mobil-Pazarlama-saglikli-yasam-uygulamalari-2

Lose It!

Bu uygulama kilo vermek isteyenler için Mobil Pazarlama ‘da bulabileceğiniz en iyilerden! Sizden üyelik sırasında aldığı bilgilerle sizin için günlük tüketebileceğiniz maksimum kalori miktarını belirliyor. Yiyeceğiniz/içeceğiniz bir şeyin kalorisini bilmiyorsanız bunu aratabiliyorsunuz veya barkodunu okutabiliyorsunuz, en geniş verisi olan uygulamalardan biri olarak sonucu karşınıza çıkarıyor ve kilo hedefinize ulaşmanız için sizi sürekli yönlendiriyor. Arkadaşlarınız arasında oluşturduğu liste ile size biraz daha motivasyon vermeyi amaçlıyor ama mesela Türk kadınları buna ne der bilmem!Mobil-Pazarlama-saglikli-yasam-uygulamalari-3

iDrated

Mobil-Pazarlama-saglikli-yasam-uygulamalari-4En çok kullanılan “su içmeyi hatırlatma” uygulamalarından biri! Plazalarda çalışan insanlar olarak kaldığımız ortamların ve günlük rutinlerimizin arasında su içmeyi çay/kahve içmekle neredeyse değiştirdik fakat uzmanlar bunların da vücutta su tuttuğunu söylüyor ve sadece su içmenin en sağlıklı alışkanlık olabileceğini hatırlatıyorlar – da biz hatırlıyor muyuz? Bu uygulama da yine sizden kişisel bilgilerinizi alıp hayat şeklinize göre size su içmenizi hatırlatıyor; en son su içtiğiniz zamanı sizden alarak saklıyor ve ona göre size hatırlatma yapıyor.

Pocket Yoga

5 yıllık -bence hala yeni- bir yoga eğitmeni ve eski usülden hoşlanan biri olarak Mobil Pazarlama ‘da akıllı telefon uygulaması ile yoga pratiği yapmak konusunda ne düşüneceğimi bilemiyorum 🙂 Yarı zamanlı da olsa mesleki açıdan merakla bir çok uygulamayı inceledim ve bu uygulama hakkındaki olumlu yorumların ne kadar doğru olduğunu gördüm. Uygulama ücretli, fakat bunu hak ediyor çünkü pozları çeşitli seviyelere göre çok ince detaylı olarak resimlerle gösteriyor ve yönlendiriyor. Yine de bir rahatsızlığınız üzerine yogaya başlamak istiyorsanız iyi bir eğitmenle de görüşmenizi öneririm, naçizane tavsiyem!Mobil-Pazarlama-saglikli-yasam-uygulamalari-5

Calm

Atamızın da dediği gibi, “Sağlam kafa sağlam vücutta bulunur.” Peki vücudu bir şekilde sağlam ve sağlıklı hale getirmeye çalışıyoruz; zihnimize güzel yatırım yapıyor muyuz? Bu yoğun hayatta biraz da kendinizle kalmaya ve meditasyona ihtiyacınız olduğunu düşünüyorsanız bu uygulama tam size göre. Özellikle buna yeni başlayacak olanlar için çok pratik bir şekilde ilk olarak 7 günlük uygulamasıyla başlıyor, sonradan isteyen bu şekilde kullanmaya devam edebilir, isteyen aylık bir ücretle üye oluyor ve yönlendirmeli meditasyon alabiliyor. Bu çok gerekli değil aslında, çünkü ücretsiz devamında da yeteri kadar iyi meditasyonlar var. Çağımızda hepimizin ihtiyacı olan “daha farkında olmak” hedefine ulaşmanıza yardımcı olan bir uygulama.

Mobil-Pazarlama-saglikli-yasam-uygulamalari-6

Mobil Pazarlama geliştikçe, neredeyse her gün bir kaç yenisi eklenen bu uygulamalardan son zamanlarda popüler olan bir kaçını inceleyip kısaca anlattım. Yaza az kaldı, yaz bir türlü gelemedi derken hop diye geldi ve bol tişörtlerin altında kalakaldık! Zararın neresinden dönülse kar, karamsarlığa gerek yok sevgili beyaz yakalı arkadaşım, bir yerlerden başlarsın, sen yaparsın, aslansın kaplansın! 🙂

Daha da motivasyon istiyorsan belki bu playlist seni biraz daha gaza getirir! Buraya tıklayabilirsiniz.


15 Paylaşımlar

SİZ DE YORUM YAPIN!

YORUMLAR (1)

ELIF

13 Jun 17

Sweaters app de buna güzel bir örnek olabilir. Yapmak istediğiniz spor hangisi olursa olsun, spor partneri bulup, beraber spor yapma olanağı sağlayan tamamen türk menşeli bir marka olması da cabası. Ağır tavsiye ederim :)