Bitcoin Nedir? Nasıl Satın Alınır ve Türkiye’deki Durumu

Bitcoin Nedir? Nasıl Satın Alınır ve Türkiye’deki Durumu

Bitcoin’i son dönemlerde sürekli duyuyoruz okuyoruz tartışıyoruz aslında çok basit bir tanımı var. Sanal para. Bitcoin, 2009 yılında Satoshi Nakamoto (ki gerçek adı olmadığı söyleniyor) tarafından ortaya atılan dijital para birimidir. Matematiksel bir problemin çözülmesiyle üretilir. Yani tamamen rakamsal şifrelemeye dayalı paradır. Dijital dünyanın bu kadar geliştiği dönemde tabii ki paramızın da sanal olması kaçınılmazdı. Herhangi bir banka veya resmi kuruluş ile bağlantısının olmaması tedirginliğimizi arttırmış olsa da yatırım konusunda dudak uçuklatan değerini görmemek neredeyse imkansız.

Bitcoin hayatımıza 2009 yılında sessiz sedasız sızdı. Globali sıkı takip edenlerimiz Bitcoin’in geldiğini görüp yatırımlarını yaptılar hatta yatırım yaptığını unutup sonradan hatırlayanlar bile oldu. Kristoffer Koch onlardan biri. Norveçli üniversite öğrencisi  2009 yılında tesadüfen yaptığı 27 dolarlık yatırımıyla aldığı 5000 Bitcoin’i , 2013 yılında hatırlayıp baktığında katlanmış değeriyle hesabında tam tamına 900 bin dolar olarak buldu. Bu kadar hızlı büyümesi benim gibi sizleri de heyecanlandırıyor değil mi?

Bitcoin Nasıl Alınır – Satılır?

Aslında birçok site bulunuyor fakat Türkiye’de kullanım hacmi en geniş olan, en hızlı ve güvenilir olanı paribu.com. Kayıt olma, Bitcoin-para transferleri ve üye kullanıcı paneli oldukça basit. Herhangi bir siteye kayıt olurken girdiğimiz standart bilgilerle giriş yapabiliyoruz. Cep telefonu bilgimizi isteme sebebi tamamen güvenlik. Çünkü siteye her giriş yaptığınızda sms ile bir kod iletiliyor bu sebeple aktif kullandığınız bir cep telefonu yazmanızda büyük fayda olacaktır. Üye olduktan sonra aktif yönetebilmeniz için hesabınıza para yatırmanız gerekiyor. Bunun için kısaca TL İŞLEMLERİ kısmına tıklayabilirsiniz. Tüm bu işlemler için Paribu adınız ve hesabın kullanıcı adı aynı olmalıdır. Aksi takdirde sistem işlem yapmanıza izin vermeyebilir.  Paribu’ da, düşük komisyonla alım-satım yapmak isterseniz hesabınızı onaylı yapmanız yeterli olacaktır. Bunun için kimlik fotokopinizi önlü arkalı olacak şekilde sisteme eklemeniz gerekmektedir.

Kripto Para Bitcoin’in Yükselişi

Bu soruyu hepinizin sorguladığını duyar gibiyim. Kripto para, elimizle tuttuğumuz, deri cüzdanlarımızda sakladığımız paralar değil. Tamamen internet üzerinde kullanılabilen yazılımsal kodlardan oluşan para birimidir. Kripto para birimleri aslında bizim yıllardır kullandığımız fakat farkında olmadığımız dijital paralardı. Sanal kartlarımızla veya sanal ortamda yaptığımız her işlemde bunları kullanıyorduk. Bankaların kasalarından fiziksel paralar çıkmadan sadece sanal ortamdaki rakamsal değişikliklerdi.. Bitcoin de birçok kripto para birimi arasından sıyrılıp yıllar içinde dev bir yatırım aracına dönüştü. Öyle ki gösterdiği büyüme bankaların bile ilgisini çekti. 2009 yılında ilk Bitcoin fiyatı $0.00076 iken, bugün 1 Bitcoin $10.809.30 dolar civarındadır. Kripto paraların son dönemlerde bu kadar rağbet görüp artmalarının sebebi ise çoğunlukla dış etkenler tarafından kontrol edilemiyor, kısıtlanamıyor ve takip edilemiyor olması. Tabii bunun yanı sıra kullanım alanında ülke sınırlamasının olmaması, herhangi bir kart veya hesap ücretinin ödenmemesi, hızlı ve kolay oluşu da ilgiyi çekmeye yetti.

Gizlilik Nasıl Sağlanıyor?

Bitcoin’in en belirgin önemle yaklaştığı konulardan biri güvenlik ve gizlilik. Yatırımlarınız sanal cüzdanlarınızda saklanır ve siz gerçek bilgilerinizi vermedikçe sistemde sadece hash adı verilen 32 karakterlik bir kod sizi temsil eder. Siz gerçek kimlik bilgilerinizi vermeden kimse bilemez ancak tüm işlemler açık olduğu için bazı işlemleri analiz ederek kimlik bilgilerini ortaya çıkarmak kolaylaşabiliyor.

Kullanım Alanları Nelerdir?

Bitcoin’i alışveriş siteleri, oyun siteleri, tatil siteleri ve hava yolu şirketleri gibi aslında birçok alanda kullanabilirsiniz. Londra merkezli gayrimenkul geliştirici The Collective, depozito ödemelerini Bitcoin ile yapabileceklerini kiracılarına duyurdu hatta bu yıl sonuna kadar kira ödemelerini de bu sistemle alabileceklerini iletti. Böylelikle ilk kez konut piyasasında da kullanıldı. Türkiye’de henüz çok yaygın olmasa da bir ilke imza atıldı ve  3Dörtgen isimli yazıcı konsept mağazası çalışanlarından Alp Işık talebi üzerine maaşını bitcoin ile alıyor. Bu kullanım alanlarının gittikçe artacağı restoranlarda bile ödemelerimizi Bitcoin ile yapabileceğimiz konuşulanlar arasında.

Bitcoin Türkiye’de Ne Durumda?

Tüm dünya üzerinde toplamda 10 milyondan fazla Bitcoin kullanıcısı olduğu tahmin edilirken Türkiye’de kullanım oranı biraz düşük. Şuan söylenen ve tahmin edilen kullanım oranı 2.500 Bitcoin olduğu yönünde. Ancak globalde bu kadar artması ardından Türkiye’de de kullanım alanlarının yaygınlaşacağı tahmin ediliyor. Hatta Ankara’da yapılan MiaVita Beytepe projesi daire satışlarını Bitcoin ile yapabileceğini bile duyurdu. Bu Türkiye için çok güzel bir adım ! Şuan bilişim, inşaat, e-ticaret, konaklama, teknoloji, hizmet ve yayıncılık gibi sektörlerde 40’dan fazla firma Bitcoin ile ödeme kabul ediyor.  1e1consulting, 3Dörtgen, 5Mbilişim, Adres Bilgisayar, Karaburun Apart Houses gibi bilişim sektöründe yer alan yerleri örnek verebiliriz. Kullanım alanlarının daha da artacağı söylenenler arasında.

Gelecekte Neler Olabilir?

Kabul edilse de edilmese de istemsizce artık kripto paralar hayatımızın tam içinde ve gelişerek bütün dünyayı çevreleyeceğinden neredeyse herkes emin. İnovatif ve geleneksel paraya olan bakış açılarını tamamen değiştirmeye başlamış durumda. Öyle ki bunu kabul eden tüm firmalar Bitcoin gibi tüm kripto para birimlerini nasıl kullanabileceğini araştırmaya başladı bile. 2018 yılı için Bitcoin ile alakalı söylenen rakam 15.000$ civarında. Bitcoin’in daha ileri zamanlar içinde tahmini var tabii ki. 2140 yılı beklentisi sistem 21 milyon Bitcoin değerine ulaşacak olması.

Dünya, dijitale evrilmeye başladıkça daha yeni uygulamalar, ürünler ve kullanım alanları çıkacaktır. Bitcoin ile başlayan bu devrim niteliğindeki hareketin artarak devam edeceğini düşünüyorlar. Belki ileride artık “üstü kalsın” bile diyemeyeceğiz. Gelecek nesiller belki de kağıt parayı sadece ismen bilecekler. Bizler şahit olup görür müyüz bilmiyorum ama düşüncesi bile heyecan verici. Dijitali bırakmadan takibe devam diyelim biz en iyisi…

121 Paylaşımlar

SİZ DE YORUM YAPIN!

YORUMLAR (1)

TUĞÇE ERDEM

15 Dec 17

Bitcoin bu ara her yerde... kulak misafiri oldugum tum yan masalarda bitcoin yatirimlari ve ne kadar bekledigi konusuluyor. Tam da bunun uzerine harika bir yazi olmus. Benim gibi biraz daha geriden takip ediyorsaniz bu yaziyi mutlaka okuyup yeni yatirim aracini taniyin