Online Eğitim İçin Google Chrome Eklentileri

Online Eğitim İçin Google Chrome Eklentileri

En hızlı ve popüler browser desek, pek çoğumuzun aklına hemen Google Chrome gelir değil mi? Bu hızının yanında kullanıcısına bir sürü kolaylık sağlamasında bu popülerliğin büyük bir payı var. Google Chrome eklentileri tüm kullanıcılara öyle hitap ediyor ki, online eğitim sırasında bile kurtarıcı olabiliyor.

Eklentileri, Google deneyimini kişisel ihtiyaçlara göre özelleştiren kişiselleştirilmiş yazılım programları olarak tanımlayabiliriz. Yani tarayıcınızın sizin için en iyi hale getirilmiş olmakla kalmıyor, artık sizin için özel de olabiliyor. Netflix Party, Zoom gibi eklentiler bu özelleştirmelerin de bir süredir başını çekiyor.

Bu eklentileri elinizin altında tutmak için de tek yapmanız gereken Chrome Web Mağazası‘na gitmek! Buradan eklentileri inceleyebilir, sonrasında kolaylıkla indirerek kendinize özel Chrome eklentilerinizi sıralayabilirsiniz.

Biz de bu eklentileri çok severek kullanıyoruz. Özellikle eğitimler sırasında düşündüğünüzden daha yararlı olabiliyor. Eğitmenler ve öğrencilerin ayrı ayrı kullanabileceği gibi herkesin işine yaramak konusunda kararlı eklentiler de yok değil. 🙂 Bu Google Chrome uzantıları sayesinde hem öğrenciler hem öğretmenler; işleri basit, daha erişilebilir, daha görünür, daha çekici ve daha kullanışlı hale getiriyor.

Bunlardan en etkili olan Chrome uzantıları sizlerin de işine yarayabilir dedik ve bir tweet’den esinlenerek sizler için çok sevdiğimiz eklentilere şöyle yeniden bir baktık. Tweet burada, kendi favorilerimizi de katarak hazırladığımız eklentiler de en sevilen özellikleriyle yazımızın devamında.

Smallpdf

Smallpdf ‘i belgeleri değiştirmek, düzenlemek veya müşteri hesabınız üzerinden dosya depolamak için kullanabilirsiniz.

Üstelik bu dosyaları kimlerin görebileceği, düzenleyebileceği ve erişim sağlayabileceğinin kontrolü de sizde kalıyor.

Dualless

Bu uzantı, ekranınızı kolayca ikiye böldüğünden Google Chrome eklentileri arasından daha çok öğretmenlerin seçimi olur gibi görünüyor. 🙂

Dualless ile öğrencileri ekranın bir yarısında görüntülemeye devam ederken, diğer pencerede de kişiye özel notlar tutabilirsiniz. İhtiyacınıza göre pencerelerinizin boyutunu yönetmek de sizin kontrolünüzde.

Dark Reader

Verimliliği arttırmak isteyenler için bir chrome eklentisi de Dark Reader.

Karanlık tema tercih edenler için özel bir eklenti  olan Dark Raader, farklı filtreler ve kontrast ayarlarını yapabilmenizi sağlıyor. Tercihinize göre parlaklığı ayarlanabilirsiniz.

Ayrıca Dark Reader eklentisi reklam göstermez ve kullanıcının verilerini hiçbir yere göndermez.

Google Calendar

Bu uzantı, günün etkinliklerine hızlı erişim sağlıyor. Tarayıcınızın araç çubuğundaki bir düğme, sayfanızdan hiç çıkmadan gündeminizi görmenize olanak tanıyor. Ders programı veya tatil programı hangisini takip etmek isterseniz. 🙂

Yani klasik ajanda yapısının dijitale taşınmış hali diyebiliriz. Bir de eklentiye Google’ın eli değdiğinden, kullanıcıları için kolay ve işe yarar ipuçlarını barındırıyor.

Floating Player

Çalışmaya devam ederken, aynı anda bir video izlemeyi sevenler buraya, Google Chrome eklentileri arasından sizin için harika bir önerimiz var.

Bu uygulama sayesinde siz çalışmaya devam ederken bir yandan da arka planda istediğiniz video, kapanmadan oymaya devam ediyor. Yalnızca telefonda depolanan videoları değil, aynı zamanda Youtube videolarını da oynatmanıza imkan tanıyor.

Cite This For Me

Otomatik olarak doğru biçimlendirilmiş bir alıntı oluşturmanızı sağlayacak bir uygulamadır.  Yani ders içerikleri hazırlamak veya ödevleriniz için harika bir kurtarıcı olabilir.

Cite This For Me; AMA, APA, Harward stili vb. gibi gerekli tüm referans alıntı formatlarını içeriyor. Kolay kullanıcı ara yüzü ve atıfların gerekli formatta hızlı işlenmesi, profesyonel yazılar için kullanıcıların işini kolaylaştırdığı kesin. 🙂

Video Speed Manager

Video Hız Yöneticisi, izleme sırasında herhangi bir videoyu hızlandırmanıza veya yavaşlatmanıza olanak tanıyor.

Sol üst köşedeki hız göstergesine bakın ve size uygun hızı ayarlayın. Dilerseniz ileri veya geri sarın, tüm bunları kolaylıkla klavye kısayolları üzerinden yapabilirsiniz.

Forest

Özellikle online eğitim sürecinde tam bir odaklanma için telefonlarınızı bir kenara bırakmanızı öneriyoruz. Bunun için de size motivasyon sağlayacak Chrome eklentileri hakkında yaptığımız araştırma sonucu favorimiz Forest oluyor.

Forest, İnternet bağımlılığından kurtulmak isteyenler için harika bir uzantı. Telefonunuza dokunmadan kalabileceğiniz her 30 dakikada bir sanal ağaç dikiyorsunuz ve zamanla ormanınız genişliyor. Teknolojiye ayırdığınız zaman problemi için motivasyon kaynağı olan bu uygulama sayesinde işlerinizi kolaylıkla organize edebiliyor ve daha verimli vakit geçirebilmek için bir motivasyon sağlayabiliyorsunuz.

Read Aloud

Podcastler, Clubhouse uygulamaları havada uçuşurken sesin kıymetini bu uygulama da anlamış ve web sayfasındaki metni sesli okuyabilir yapmış.

Read Aloud eklentisini indirdikten sonra okumak istediğiniz web sayfasına gidiyorsunuz ve ardından Chrome menüsündeki “Sesli Oku” simgesini tıklıyorsunuz. Ayrıca sesli okunacak metni istediğiniz dil ve tonda ayarlayabilirsin.

Online eğitim sırasında işinizi kolaylaştırmak için en favori eklentileri sıralamak bizden, eğitimler sırasında bunlardan faydalanmak da sizden. Online eğitimlere hazırlıklar tamamsa, eğitimlerimize de bir göz atmanızı öneririz. Dijital dünyaya dair her şey için bu yazı yalnızca bir başlangıçtı. 🙂

0 Paylaşımlar

SİZ DE YORUM YAPIN!

YORUMLAR (0)