Online İtibar Yönetimi ve Markalar İçin Stratejik Önemi

Online İtibar Yönetimi ve Markalar İçin Stratejik Önemi

İtibar yönetimi ifadesini özellikle dijital dünyanın profesyonellerinden çokça duyabilirsiniz. Markaların algı ve imajlarına doğrudan etki yapan itibar yönetimi dijitale taşınanlar arasına girdiğinden biz de bu kategoride ele alalım istedik. Konuya başlamadan önce de, online itibar yönetimi neymiş ondan bir bahsedelim.

Online itibar yönetimi, markaların hedef kitlesiyle en doğru biçimde bağ kurması için kullanılan, markanın bilinirliğini arttırmayı ve pazardaki itibarını korumayı hedefleyen bir yöntemdir. Bu konuda başta forumlar ve sosyal medya araçları olmak üzere tüm çevrimiçi kanallar kullanılabilir.

Özellikle teknolojinin geliştiği, yaygınlaştığı ve anlık etkilerin büyük sonuçlar doğurabileceği bir çağda bulunduğumuz için online itibar yönetimi markaların önceliğe aldığı konularından biri oluyor. İletişimin bu kadar aktif olduğu ve tüm kitlelerin söz hakkı olduğundan markaların işi çoğu zaman kolay değil.

Başarılı bir online itibar yönetiminin temelinde marka hakkında forumlarda ve sosyal medya kanallarında yapılan yorumların, eleştirilerin ve olumlu değerlendirmelerin sürekli olarak incelenmesi ve takibinin yapılmasına dayanıyor.

Bu süreç online mecralarda markalar hakkındaki etki, algı ve davranışların takibini ve olumlu yönde yönetimini temel alıyor. Bu yüzden markalardan titiz bir yaklaşım ve tutarlı çalışılmalar bekleniyor.

Online İtibar Yönetimi Sürekliliği Neyi Sağlar?

Özellikle sosyal medya kanallarının kullanımının artması, kişiler ve markalar hakkında yapılan yorumların kolayca yaygınlaşmasını sağlıyor. Bunun sonucunda içerik, şikayetin ardından kolaylıkla geniş kitlelerin görebileceği ve büyük kitleleri etkileyebilecek bir güce ulaşıyor.

Bu hususta küçük bir tepkinin Meksika dalgasına dönüşmesi, hatta bir boykot kampanyasına kadar ilerlemesi çok da imkansız görünmüyor. Yani ufak bir kıvılcım markanın kuruluşundan (hatta kuruluşundan da önce) başlayan itibarının, kolayca büyük hasarlar almasına sebep olabiliyor.

Tam da bu noktada, online takip, markalar hakkında başlayan süreçlerin kısa zaman içinde kontrol altına alınmasını sağlayabiliyor. Elbette, hızın her şeyin önüne geçtiği bu çağda, erken “fark edilmiş” bir süreç zararı azaltacağı gibi markanın hedef kitlesiyle kurduğu ilişkinin güçlülüğü açısından hayranlık da uyandırabilir.

Buradan da anlaşılacağı üzere online itibar yönetimi, kişi veya markanın konumunu koruyabilmesi açısından bir gereklilik haline çoktan dönüşmüş.

Kişi ve Marka İtibarını Korumak İçin Nasıl Bir Yol İzlemeli?

Hedef kitle ile iletişimde bu kadar etkili olan bir konuyu detaylı ele almak gerekiyor. En ufak hatalardan kaçınmak için iyi bir analiz ve detaylı bir yol haritasına ihtiyaç var. Hazırsak online itibar yönetimi için 3 hayati adımla işe başlayalım.

Monitoring Çalışması Yapın

Herhangi bir yol haritası belirlemeden önce Google’da yapacağınız kısa bir araştırma hem kendi markanızı analiziniz, hem de rakiplerinizin konumunu incelemeniz konusunda avantaj yaratır. Bunun yanında sosyal medya kanallarının, forumların analizi markanıza ait olumlu ve olumsuz bütün yorumların ve görüşlerin ortaya çıkarılmasını sağlar.

“Rakipler neler yapıyor? Nasıl konumlanıyor? Benim markam hakkında neler konuşuluyor? Markam hedef kitlem tarafından nasıl yorumlanıyor? Nasıl bir dille iletişim kurmalıyım? Hedeflerim neler olmalı?” gibi soruların yanıtlarını bu araştırma sayesinde bulmanız, uygulayacağınız yöntemleri ve stratejiyi de belirlemenizi sağlayacaktır.

Online İtibar Yönetimi Stratejinizi Belirleyin

Bu aşamaya başlar başlamaz, SWOT analizi yapmak doğrusu! Çünkü bir markanın gücünün derecesi, en güçsüz olduğu alan kadardır. Bu sebeple güçsüz ve geliştirilmesi gereken noktaları belirlemek, dolasıyla bunları da online itibar yönetiminde öncelikli olarak seçmek en doğru yöntem olacaktır.

Bunun dışında hedefleriniz, markanızı gelecekte nerede görmek istediğiniz, hedef kitlenizle kuracağınız iletişim biçimi, dil, internet sitenizin optimizasyonu ve geliştirilmesi, son olarak da sosyal medya paylaşım stratejinizin belirlenmesi de online itibar yönetiminizin başlıca kanallarını yaratır.

Belirlenen Stratejinin Uygulanması ve Sürekli İterasyon

Bu iki aşamadan sonra belirlenen stratejinin uygulanması ve süreci, başlangıçta da belirttiğimiz gibi, süreklilik esasına dayanarak takip etmek kalıyor.

Olumlu ve olumsuz yorumların takip edilmesi, raporlanması, kriz oluşmadan çözümlerin planlanması, hatta pazarlamanın en önemli noktası olarak krizi oluşturabilecek noktaların kriz oluşmadan bulunabilmesi önemli.

Bu sayede sorunların çözüme kavuşturulması, kriz oluşmadan veya çıkmışsa dahi büyümeden ortadan kaldırılması mümkün olacaktır. Bu da marka itibarının korunmasını sağlar.

Sonuç

Online itibar yönetimi için kilit kelimelerin “doğru strateji” ve “süreklilik” olduğunu söylememiz yanlış olmaz. Süreklilik esasına dayanmadığı takdirde başarılı sonuç almanın mümkün olmaması bir yana, markanın itibar kaybına uğraması bile söz konusu olabiliyor.

Online itibar yönetimi aslında tam da burada önemini ortaya koyuyor. Dijitalin hızını yakalayarak bu işlemlerin yapılması, sürecin yönetilmesi ve sürekli iterasyon neticede marka itibarını koruyan kilit süreç aşamaları olarak belirlenebiliyor.

0 Paylaşımlar

SİZ DE YORUM YAPIN!

YORUMLAR (0)