Online Tanıtımlarda Facebook, Google’ı Geride Bırakıyor

Online Tanıtımlarda Facebook, Google’ı Geride Bırakıyor

Dijital medya dünyasında Facebook trafiğinin artması, Google’ ı geride bırakıyor. Sosyal medya da en çok kullanılan paylaşım sitelerinden birisi olan Facebook, en büyük arama motoru olan Google görevlerini de yerine getiren bir alt yapıya sahip olmaya başladı. Dahası birçok kullanıcı artık ilk olarak Google kullanmak yerine tercihini Facebook’ tan yana kullanıyor.

Conde Nast, Mashable, Reuters, The Atlantic gibi 400 online yayıncının analizini yapan bir araştırma firması, Facebook paylaşım sitesinin, araştırmalarda Google dan daha çok kullanıldığını kaydetti. 2012 yılından bu yana yavaş yavaş yükselişe geçen Facebook, kademeli olarak geldiği noktada zirvede kabul ediliyor. Google siteleri içindeki piyasa trafiklerini kazanan Facebook, Google News ve Google.com gibi bağlantılardan ziyaret akınına uğruyor.

SEO uzmanları yerine şimdi de sosyal medya uzmanları her alanda Facebook yükselişinden bahsediyor. Bir takım verilerin güven vermesi Facebook yükselişini belgeler ile gösteriyor. İnternet trafiğinin Nisan ayından bu yana büyük bir hızla değişmesi ve artması ile Facebook algoritmasının pazardaki hızı ölçmesi aynı zamana denk geliyor.

Kurucumuz Baturay Elönü İstanbul Üniversitesi Sosyal Medya ve Dijital Pazarlama eğitiminde yaptığı bir konuşmasından alıntı yaparsak konuyu biraz daha detaylı açıklamış olacağız.

“Google müthiş yenilikler getirerek bilgisayarları,mobil cihazları “akıllı” olmasına temel oluştursada yaptığı iyi şeylerin dışında bizce kötü olan organik aramaları sonuçlarını gittikçe düşüyor.Yahoo ve Bing’ten sonra Google’da arama sonuclarinda video reklami test etmeye baslamiş olmasından bunu anlayabiliriz.Youtube bile şuan reklam çöplüğüne dönüştüğünü düşünebiliriz ki her yerden fırlayan reklamlar kullancııyı taciz edici boyutta.

Facebook, kullanıcılara istediği kategoride reklam görme özelliğinide getirdi ve hem marka hem kullanıcı kendine göre hedefleme yaptığı için rahatsız edici reklamlar azalıyor ayrıca reklam verenle kullanıcı direkt olarak iletişim kurabilmeside markalar için tercih önceliği oluşturmakta.

Uygun bütçeyle daja büyük kitlelere en filtrelemeler ulaşabilme konusunda facebook önde ve yükselişini sürderecek gibi çünkü takip edemeyeceğimiz kadar yenilenmeler yapmakta ve bu anlamdada google yarışabilen bence tek global marka..

Google organik aramalardaki sonuçları ne kadar özgün içeriğe önem verip filtrelesede, oradaki rekabetin teknik olarak uzun zaman gerektirmesi,maliyetleri olması nedeniyle firmaları başka arayışları itti ayrıca google adwords reklamlarında maliyetleride kullanıcıları caydıran etken oldu çünkü oradada rekabet artıkça bütçeler yükseldi ve en önemlisi geri dönüşler yani kazançlar eskisi kadar iyi olmadığı için bazı markalar adwords reklamalarını sadece PR amaçlı yapmaya başladı.

Facebook marketing’de de tabi işlesek şuan bir çok negatif yönler çıkabilir ama şuan kullanıca en ayrınlıtılı hedeflemelerle en uygun bütçelerle ulaşmanı yolu  olduğunu söylememiz mümkün..”

Sosyal medya ağları ile arama motorlarının rekabeti ileride belkide kullanıcılara daha fazla şeyler kazandıracak üstelik bundan hem markalar hemde son kullanıcılar kazançlı çıkacak.

YandeX,yahoo,Bing gibi arama motlarıda bir çok konuda çalışmalar sürdürüyor üstelik google ve sosyal ağların zayıf olduğu konularda kullanıcılar hizmetler sunarak kitleleri kendilerine çekmeye çalışıyorlar.

Sosyal medya’da olmak bir şirketlerinolmazsa olmazı oldu hemde işveren markası olarak yer almak istemeleri ayrı bir itibar ayrı bir kazanç olarak görülmekte bunun yanı sıra facebook sayfalarında her marka hatırı sayılır içerik üretmekte ve bu nedenle kullanıcıların bir şey ararken facebook’u arama moturu gibi kullanmalarıda google için farklı bir tehdit olarak düşünebiliriz.

[social_warfare]

SİZ DE YORUM YAPIN!

YORUMLAR (0)