Programatik Reklamlar ve Gelecek

Programatik Reklamlar ve Gelecek

#SosyalMedyaKampüsü Editörü

Egemen AKBAŞ Account Executive at 4129Grey

Programatik, sunduğumuz reklamları daha hızlı ve daha güçlü bir şekilde hedef kitleye iletmeyi amaçlamasına karşın, hedeflemeden çok daha fazlasını reklamcılara sunmayı amaçlıyor. Programatik reklamlar günümüz medya dünyasının yükselen trendi haline gelmiş bulunmakta. eMarketer’a göre, 2020 yılında tüm medyanın %20’si programatik olarak satın alınıyor olacak.
Programatik reklamları basit olarak açıklamak gerekirse verileri, teknolojiyi ve algoritmaları pazarlama ihtiyaçlarına göre kullanıp reklamı doğru kişilere, doğru yerde, zamanda, ürünle ve mesajla ileten bir sistem.
Teknoloji ve otomasyonun artması ile veri kullanımını artıran programatik, gün geçtikçe daha zeki ve kullanışlı hale geliyor.
Programatik, veri sinyallerini kullanıp bireyler üzerinde yeniden hedefleme yapmanın mükemmel bir yolu. Yüksek kaliteli veri havuzları ve çeşitli güvenlik ve doğrulama metotları ile reklamın doğru yerde ve kişiye iletilmesi garanti ediliyor.
Gelecekte gerçek zamanlı satın almanın farklı amaçlar için de kullanılması hedefleniyor. İnternete bağlanabilen akıllı cihaz sayısı giderek artmaya devam ediyor. Cisco’nun tahminlerine göre 2020 yılında dünyada 52 milyar akıllı cihaz bulunacak. Bu rakam günümüzde 17 milyar civarında. Örneğin, gelecekteki çamaşır makinaları online alışveriş sepetinize ihtiyacınıza göre çamaşır deterjanı ekleyebilecek. Programatiğin her akıllı cihaza eriştiği ve veri sinyalleri kullanarak size en iyi ulaşma yolunu bulduğu zamanlar yakında hayal olmaktan çıkacak. Kısacası her şey bir medya olacak.

Programatik Reklamlar_smk Devletler büyük çaplı bir düzenleme yapmadığı sürece programatik, reklamcıların niş hedef kitleye ulaşabilme yeteneğini artıracak. Sitesinde giriş yapma seçeneği bulunan her platform ‘Facebook, Google…’ çapraz cihaz hedefleme geliştirmekte. Bu yöntem ile kullanıcı sitenin sisteminde sadece bir numara olarak görünse de pazarlamacılar, bu kişiye özel numara ile kullanıcıların cihazlarına birbirini tekrarlamayan ve kişiye özel reklamlar gönderebilme yeteneğine sahip olabilecek. Örneğin, araba satın almak isteyen bir kullanıcı gün içinde mobil cihazından araba ilanlarına göz attığında ve akşam evine gidip bilgisayarı üzerinden internete bağlandığında da araba markaları reklamlar ile o kullanıcının karşısına çıkıyor olabilecek.
Bir başka kullanım alanı olarak, müşteri profilleri toplanan veriler ile daha da zenginleştirilecek. Reklamcılar müşterilerin ne yaptığını ya da nasıl tepkiler verdiğini, hangi ürünleri kullandıklarını, hatta şu anki ve gelecekti satın alma ihtiyaçlarını öngörebilecekler.
Hava durumu gibi farklı değişkenler de kullanıcı davranışlarını etkileyen bir faktör olarak kaydedilip, gelecekte kişiye özel reklamları şekillendirmek için kullanılmak üzere kullanıcı profiline eklenecek. Bunların hepsi sayısı hızla artmakta olan akıllı cihazlar sayesinde toplanan ve kullanıcı profillerine eklenen verilerle mümkün olacak.
Son olarak, programatik reklamcılık yaratıcılığın daha özgür kullanılabileceği bir araç olarak karşımıza çıkacak.
Bütün bunları bir araya getirdiğimizde programatik reklamcılığın yeniden hedefleme ve sıklık sınırının ölçülmesinden başka birçok kullanım alanının olduğu görülüyor. Bu, reklamcıların elinde sofistike ve uyarlanabilir bir stratejik silaha dönüşerek, markaların müşterilerle daha yakın bir şekilde iletişime geçmesini sağlıyor.
Çok ilginç zamanlar göreceğiz.

4 Paylaşımlar

SİZ DE YORUM YAPIN!

YORUMLAR (0)