Remarketing Tüyoları

Remarketing Tüyoları

#SosyalMedyaKampüsü Editör

Şevval Karsan
#SosyalMedyaKampüsü Editör

Remarketing Tüyoları

Dijital reklamlar hedef kitlelere ulaşmakta en etkili yollardan biri. Son zamanlarda dijital reklam olarak en çok ilgiyi gören reklam türü ise Remarketing. Remarketing Türkçe karşılığı olarak bilinen “hedefli pazarlama” , sitenizi önceden ziyaret etmiş kullanıcıyı farklı yollar aracılığıyla tekrar yakalayıp yeniden sitenize çekmeye yarayan, sonuç odaklı bir pazarlama yöntemidir. Bu yazıda adım adım Remarketing çalışma yapısı ve Remarketing püf noktaları hakkında bilgilere sahip olacaksınız.

Remarketingg

Remarketing Çalışma Yapısı

Remarketing çerezlerle çalışan bir teknoloji. Siteye giren fakat alışveriş yapmadan çıkan kullanıcıya, siteden ayrıldığında internetteki farklı sayfalarda siteyi tekrar görmesini sağlıyor. Bunu nasıl yapıyor diye merak edecek olursanız basit bir örnekle hemen anlatalım. Bir e-ticaret siteniz var. Sayfanıza girmiş fakat alışveriş yapmamış kullanıcıları tekrar ulaşmak, onlara yeni kampanyalar sunmak ve alışveriş yapmalarını sağlamak istiyorsunuz. Öncelikle javascript kodu oluşturuyorsunuz bunu da sayfanızdaki ilgili alana yapıştırıyorsunuz. Böylelikle kullanıcı siteye girdiği zaman, tarayıcısına bu kod bırakılıyor. Bundan sonraki adımda kullanıcı farklı sitelerde dolaşırken tarayıcısına bırakmış olduğunuz bu kod sayesinde remarketing sağlayıcınıza bir bildirim geliyor. Kullanıcı farklı sitelerdeyken sizin reklamınızı görebiliyor. Böylelikle önceden sizi ziyaret etmiş olan asıl hedef kitlenize, sayfanızı tekrar gösterebiliyorsunuz.

Remarketing Püf Noktaları

Doğru zamanı kolla

Müşterilere kampanyalarınız hakkında bilgi vermek istiyorsanız, sayfanın ziyaretçi yoğunluğunu analiz edip; doğru zamanda, doğru kişilere, doğru fırsatları sunmalısınız.

Sosyal medya gücünü kullan

Sosyal medyanın gücünü, yapacağınız kampanya üzerinde kullanabilirsiniz. Kampanyaya gelebilecek tepkileri, geri dönüşleri sosyal medya üzerinden ölçümleyin.

Hedef kitle odaklı reklam

Remarketing reklamlarının başarısını arttırmak için hedef kitleye uygun kampanya oluşturmak oldukça önemli. Sizden daha önceden alışveriş yapmış müşterilerinizi analiz edip, onlara yönelik ürünler hakkında bilgi verebilirsiniz ya da hiç alışveriş yapmamış müşterilere, yeni kampanyalar hakkında reklam göstermek de sitenize olan trafiği arttıracaktır.

Reklam sıklığına dikkat

Müşteriye göstereceğiniz reklamın sıklığını da doğru belirlemelisiniz. Bir kullanıcıya girdiği her sitede, bir reklamı göstermek bütçenizi boşa harcamanıza sebep olacaktır. Aynı zamanda reklamı sürekli gören müşteride olumsuz etki bırakacaktır. Bu yüzden reklamı belli aralıklarla, doğru zamanda göstermek son derece önemli.

Farklı ortamlar kullan

Sadece belli yerlerle sınırlı kalırsanız, ulaşacağınızı kişi de sınırlı olur. Bunun için e-posta remarketing, sosyal medyada remarketing, arama odaklı remarketing gibi farklı yolları da kullanabilirsiniz. Hedef kitlenize göre farklı yöntemler kullanmak başarınızı arttıracaktır.

Reklam boyutu dene

Yapacağınız online reklam görseliniz için uygun boyutu belirleyebilmek için denemeler yapın. Müşteri dönüşümlerini analiz ederek en yüksek geri dönüşü gösteren boyutu kullanmanızda fayda var.

[social_warfare]

SİZ DE YORUM YAPIN!

YORUMLAR (0)