Çok Trafik Alan Sitelerin Iskalamadığı İlk 5 Adım

Çok Trafik Alan Sitelerin Iskalamadığı İlk 5 Adım

#SosyalMedyaKampüsü Editör

Alev Coşkun
#SosyalMedyaKampüsü Editör

Site trafiğini arttırmanın yolları çok çeşitli yöntemlere dayanıyor. Bu çok fazla yöntem içerisinde sizin için 5 adımdan oluşan bir seri hazırladık. Yazımızda bu yöntemlerin içerisinde site içeriğinizi zenginleştirecek ve SEO ortalamalarınızı yukarı taşıyacak bir blog nasıl olmalıdan bahsedeceğiz. Okuyuculara bilgi akışı sağlayan ve asıl gayesi “paylaşmak” olan blogların, etkin yollarla nasıl ücretsiz trafik sağladığı konusunu birlikte inceleyelim.

İçeriğin öneminin farkında olan birçok site, kaliteli ve güncel içerik kullanarak aramalarda üst sıralarda karşımıza çıkıyor. Site trafiğini arttırmanın yolları için öncelikle içerğe önem vermemiz gerekir. Tabi burada bahsettiğimiz kopya içerikler değildir. Evet, belki kopya içeriklerle içerik sayınız artabilir ama trafik sağlama konusunda herhangi bir getirisi olmayacaktır. Ayrıca kopya içerikleriniz SEO alanında negatif geri dönüş sağlamış olur.

site-trafigini-arttırmanin-yollari

Özgün İçerik: Bütçesi kısıtlı olan markaların blogları ile SEO açısından yadsınmayacak derecede önemli bir bağ vardır. Blog yazılarınızın tıklanma oranları SEO başarınızı doğrudan etkileyen bir durumdur aslında. Bu yüzden hedef kitlemize uygun, kaliteli, güncel ve dikkat çeken içeriklere yer verilmeli ki postlar paylaştıkça tıklama artsın ve arama motorlarında ki sıralamanız yükselsin.

Yukarıdaki grafikte görüldüğü gibi dijital içeriklerde geçirilen süre giderek artarken, Site trafiğini arttırmanın yolları bu alanı kontrollu değerlendirebilmek olacaktır.

İçerik konularını seçerken markanız ile birlikte anılmasını istediğiniz, çağrıştırıcı konular seçmeye çalışın. Ziyaretçilerin bloğunuzu sonuna kadar okuyup, sitede kalma sürelerini arttırmak için yazılarınızda görsel öğelere yer vermek okunmayı kolaylaştıracak ve daha iyi bir deneyim sağlayacaktır.

İçeriklerinizde videolara, görsel öğelere ve infografiklere yer vererek zenginleştirebilirsiniz. Kullandığınız görsellerin az kullanılmış olmasına dikkat edin, mümkünse görsellerinizi kendiniz üretin. İçeriklerinizi seçer ve üretirken, site anahtar kelimeleriniz ile uyumlu olmasına dikkat edin.

Web sitenizi düzenleyin: İnternet kullanıcılarının büyük çoğunluğunun mobilden olduğunu düşünecek olursak, bloğunuzun da mobil ekranlara uyumlu olması fayda sağlayacaktır. Site trafiğini arttırmanın yolları, gelen trafik kanalına uyumlu “Landing Page” (Varış sayfası) ile ziyaretçiyi karşılamak olacaktır.

Blogunuzdan yayınladığınız içeriklerde, kampanyalara/ürünlere yönlendirme linkleri verebilirsiniz. Bunu yaparken yönlendirdiğiniz sayfanın da kullanıcı dostu olması önemli. Çünkü iyi bir web sitesi ,bloglardan yönlendirdiğiniz ziyaretçileri potansiyel müşteriye çevirirken, kötü bir web sitesi ise ziyaretçilerinizi kaçıracaktır.Site-trafigini-arttirmanin-yollari

Ziyaretçileriniz ile iletişim halinde olun: İçeriklerinize gelen yorumlara geri dönüş yapmanız kullanıcı ya da markanızın müşterisi ile sizi iletişim haline geçirmek için iyi bir nokta olacaktır. Geri bildirimlerine yanıt vererek onları hem bilgilendirebilir hem de site üzerine yönlendirip trafik sağlayabilirsiniz.

Farklı sosyal medya platformlarında paylaşın: Blog sitenizi mutlaka ama mutlaka Facebook, Twitter, Google plus profilleri üzerinde paylaşın. Sosyal medya paylaşımları, geniş kitlelere ulaşmadaki en önemli araçlarından. Bu bağlamda sosyal medya hesaplarınızdan blog linkinizi mutlaka ekleyin.

Harekete geçirici mesajlara yer verin: Markanızın blogunu takip eden potansiyel müşterilerinizi harekete geçirmek için call to action yaratacak kelime, cümle ya da linklerle onları direk siteye yönlendirebilirsiniz.

Etkin içerik pazarlama ağı olan bloglar hakkında yapılan araştırma verilerinine göre;

  • Pew Araştırma şirketinin sonuçlarına göre Amerika’da blog okuyan kullanıcıların sayısı yılda %60 arttığı vurgulanmakta. Sadece Amerika değil aslında diğer ülkelerde de blog okuma oranı her geçen gün katlanarak artmaktadır. 2015 yılında yapılan araştırmalara göre sosyal medya pazarlamasında en etkili içerik paylaşımı %45 oranla bloglar üzerinden gerçekleşiyor.
  • Amerika’da tüketicilerin %61’i blog gönderilerine göre satın alma yapıyor.
  • İnternet kullanıcılarının % 77’si blog okuyor. Amerikalı tüketicilerin %81’i bloglardaki tavsiye ve bilgilere güveniyor. %82’si markalarla ilgili içerik okumayı seviyor.
  • %70’i markaları reklamlardan ziyade içeriklerden biliyor.
  • Blogu olan şirketler, olmayanlara göre %80 daha fazla ziyaret alıyor.
  • Toplam 200’ün üzerinde blog makalesine sahip şirketler, 20 gönderiye sahip şirketlerin yaklaşık dört katı trafik alıyor.
  • B2B pazarlama uzmanları, blogları %67 daha fazla yeni müşteri getirmek için kullanıyor.
  • Pazarlamacıların %37’si blog kullanımını içerik pazarlamanın en önemli yolu olarak gösteriyor. %25’i ise bloglamanın pazarlama eylemlerinde en yüksek yatırım getirisini sağladığına inanıyor.
[social_warfare]

SİZ DE YORUM YAPIN!

YORUMLAR (0)