Sitenize Trafik Çekmenin Yolları

Sitenize Trafik Çekmenin Yolları

#SosyalMedyaKampüsü Digital İçerik Uzmanı

Füsun Gunda ARIKAN
#SosyalMedyaKampüsü İçerik Uzmanı

Sosyal medyayı verimli kullanmanın, web sitenize trafik çekmekten tanıtım çalışmalarına, iyi içerik yaratmaktan marka konumlandırmaya kadar pek çok kolaylaştırıcı faydası vardır.

Birkaç yeni taktik öğrenmeye ne dersiniz? İşte size 7 maddelik pratik bir kılavuz. Buradaki pek çok ipucunu diğer platformlarda da kullanabilirsiniz.

1.WEB SİTENİZ

Pek çok kişi ve kurumun Facebook’un bir web sitesinin yerini tutacağını düşünerek, sadece bu mecrada var olduklarına sıklıkla rastlıyorum. Oysa Facebook sadece tanıtım ve pazarlama yapacağınız güçlü ama yan bir araç.

Büyük bir topluluğa ev sahipliği yapığı için bu mecrada inanılır ve güvenilir olmanız çok önemli. Bu güveni kazanmanın birinci şartı da bir web sitenizin olması.  Fiziki ortamda dükkânınız ne ise, internette de web siteniz odur. Eğer iyi bir web siteniz yoksa, vücudunuzun da yarısı yok gibidir. Siz siz olun, tüm işinizi bir kenara bırakın ve öncelikle güçlü, kaliteli, güven veren ve sizi en iyi şekilde anlatan bir web sitesi yaratın.

Daha sonra Facebook ile web siteniz arasında bir bağlantı kurun ve gönderilerinizi sitenize açılacak şekilde yönlendirin. Bu yöntemi başka pek çok mecrada da uygulayabilirsiniz.

2.İÇERİKLERİNİZE BAĞLANTI EKLEYİN

Internet toplumu tıklamayı sever.  Eğer sitenize trafik çekmek istiyorsanız, Facebook’ta olduğu kadar, tüm diğer sosyal mecralarda da insanlara tıklayabilecekleri bir bağlantı ve tıklamaları için bir sebep vermelisiniz.  (Özel teklifler, eğitici yazılar, eğlencelik videolar vb.)

3.FOTOĞRAFLAR DİKKAT ÇEKER

Yazılı içeriğe kıyasla fotoğraf ve videoların %120 daha çok katılım sağladığını biliyoruz. İçeriğinizden tam randıman almak istiyorsanız, ona bir de tıklanabilecek bir link ekleyin. Böylece durağan sayfanızda dikkate değer bir hareketlenme sağlayabilirsiniz.

  • Internet gezginleri zamanlarının 1/3’ünü video izlemeye harcar,
  • Görselleriniz yüksek çözünürlükte olsun.

4.EYLEM ÇAĞRILARI İLE HAREKET YARATIN

Katılım artırmak istiyorsanız, ilgi çekici bir içeriğe sahip olmalı ve insanları motive etmelisiniz. Unutmayın. Kocaman bir çığı harekete geçirecek olan ilk kar tanesi sizsiniz. Takipçilerinizin içeriğinize bakıp öylece gitmelerini izlemektense onları beğenmeye, paylaşmaya, yorum yapmaya teşvik etmeye çalışın.

Gelen yorumları dikkatlice okuyun, yorumlayın, analiz edin, cevap verin. Otomatik cevaplar değil, kişiselleştirilmiş cevaplar verin. Diyalog kurun. Gönderinizden ne kadar çok bahsedilmesini sağlarsanız, sosyal medyada o kadar yayılırsınız.

Kötü yorumlar elbette iyi reklam değildir. Aman dikkat.

5.DOĞRU ZAMANDA, DOĞRU İÇERİK

Zamanlama her şeydir. Yayın ajandanız üzerinde titizlikle çalışmalısınız çünkü içeriğinizi ne zaman yayınladığınız bazen içeriğinizden daha önemli olabiliyor. Ayrıca sadece yayın saatiniz değil, insanların sizin gönderinize ne uzunlukta baktığı da önemli. Yoğun trafikli bir gönderi saatinde başkalarının önüne geçmek istiyorsanız ilgi çekici olun.

  • Araştırmalar 17:00 – 01:00 saat diliminde internet toplumuna erişimin daha verimli olduğunu gösteriyor.

6.REKLAMA PARA HARCAMALI MISINIZ?

Görünür olmak istiyorsanız reklama da biraz bütçe ayırmanız ekstra fayda sağlar. Doğru reklam kurgusunu yakalamak şimdilik biraz deneme yanılma yoluyla olabiliyor. Unutmayın, dilediğiniz zaman reklamınızı durdurup beklemeye alabilirsiniz ya da özelliklerini değiştirebilirsiniz.

  • Reklam verdiğiniz gönderilerinizi sayfanızın en üstüne yapıştırarak görünürlüğünü ve tıkanma oranını artırabilirsiniz.

7.ÖLÇÜMLE, ÖLÇÜMLE, ÖLÇÜME…

Facebook Insights bu ölçümlemeleri yapabilmeniz için tasarlanmıştır. Tüm gönderilerinizin performansını ve daha pek çok veriyi buradan inceleyebilirsiniz.

Reklamlı ve reklamsız gönderilerinizin performanslarını da bu ölçümlemelerle kıyaslayabilirsiniz. Böylece neyin işe yarayıp neyin yaramadığını anlayabilir ve daha verimli reklamlar kurgulayabilirsiniz.

[social_warfare]

SİZ DE YORUM YAPIN!

YORUMLAR (0)