Sosyal Medya Analizi | Yeni Başlayanlar İçin

Sosyal Medya Analizi | Yeni Başlayanlar İçin

Sosyal medya hesaplarını temel düzeyde bilgisayar ve internet kullanabilen herkes yönetebilir. Önemli olan hesaplarınızın verimli ve amaca uygun bir şekilde yönetilmesi ve analiz edilmesidir. Peki bunu nasıl başarabiliriz? Uzaktan bakınca sosyal medya analizi çok zor ve karmaşık görünüyor olabilir. Bu yazıyı okuduktan sonra bu konuyu tekrar değerlendirin derim.

‘’Digital in 2017 Global Overview’’ in istatistiklerini hızlıca gözden geçirerek başlayalım. Türkiye’de 71 milyon mobil kullanıcı var ve bunların 42 milyonu sosyal medya hesaplarına mobilden bağlanıyor. Bu değer son bir yılda %17’lik artış göstermiş. Ortalama olarak bir kişi günde 7 saat bilgisayar, 3 saat de telefon başında zaman geçiriyor.

Doğru kullanıldığı takdirde sosyal medya hesaplarınızdan harika, verimli sonuçlar alabileceğinizi hissetmeye başladınız değil mi? Yine ‘’Digital in 2017 Global Overview’’der ki kullanıcılar sırasıyla en çok Youtube, Facebook, Instagram ve Twitter’da vakit geçiriyor. Yani tüm rakamlar aslında sizi dijital gücü kullanmaya itiyor. Nasıl yapabileceğimiz konusuna gelince, bunu her mecra için ayrı ayrı inceleyelim,

Facebook sosyal medya analizi

Yaptığınız paylaşımların, aldığınız etkileşimlerin demografik olarak performansını incelemeniz ve sonraki adımda paylaşımlarınızın daha doğru hedef kitleye ulaşmasını sağlamayabilirsiniz. Hatta bunu bir adım ileriye taşıyıp sektördeki diğer firmaların istatistiklerine de bir göz atabilirsiniz.

Sayfa İstatistiklerini görmek için:

1.Sayfanızın üst kısmındaki İstatistikler’e tıklayın

2.Detaylı incelemek istediğiniz bölümlerin üzerine tıklayarak incelemenizi sürdürün.

İstatistikleri dışa aktarmak için:

1.İstatistikler sayfasından soldaki Genel Bakış’a tıklayın.

2.Sağ üstte Verileri Dışa Aktar’a tıklayın.

3.Bir veri türü, dosya formatı ve tarih aralığı seçin. Aynı zamanda bir yerleşim seçmeniz gerekebilir.

4.Verileri Dışa Aktar’a tekrar tıklayın.

Bu kadar kolay adımları izleyerek sayfanızdan yaptığınız paylaşımların ve takipçilerinizin hareketlerini izleme imkanı bulabilirsiniz. Takipçileriniz hangi paylaşımlarınızı beğenmiş, hangi saatlerde aktif oluyorlar, sayfanızla nasıl etkileşimde bulunuyorlar ve bunlar gibi ve hatta daha fazla sorunun yanıtını oldukça net bir şekilde görebilirsiniz. Bu size ne mi kazandırır? Hedef kitlenizin demografik özelliklerini, sayfanızdaki hareket zamanını ve tarzını çözümleyebilir. Böylece gelecek dönemlerde  yapılacak kampanyalar, paylaşımlar ve çalışmalar için elinizde hedef kitlenize ait çok kuvvetli bir data olur. Sosyal medya analizi bu datalara en sağlıklı şekilde ulaşmanızı sağlayan yoldur. Unutmayın doğru zamanda doğru yerde görünürseniz sosyal medyanın gücünden yararlanabilirsiniz.

Instagram sosyal medya analizi

 

Instagramda hesabınızı işletme profiline dönüştürdükten sonra analizleri görebileceğinizi unutmayın. Önce hesabınızı işletme profiline çevirin.

Sayfanızın istatistiklerini görmek için;

1.Hesabınızı işletme profilinize dönüştürmelisiniz.(İşletme profilinde olmayan hesaplar istatistiklerine ulaşamaz. Ayrıca işletme profiline dönüştürülmeden önceki istatistikler görülemez.)

2.Profilinize girdikten sonra istatistik sembolünü tıklayarak kolayca istatistiklerinize ulaşabilirsiniz.

Takipçilerinizin yaş, cinsiyet lokasyon bilgilerini görebilir, etkileşim yarattıkları gün ve saatleri analiz edebilirsiniz. Bu bilgiler ışığında kreatif çalışmalarınızı bu verilerden yararlanarak tasarlayabilir ve yine bu veriler ışığında paylaşımlar yapabilirsiniz. Son olarak Instagram’da gerçekleştirdiğiniz canlı yayınlar ile ilgili bir analizin şimdilik olmadığını belirtmem gerek.

Twitter sosyal medya analizi

 

Twitter’da da işler Instagram ve Facebook gibi aslına bakarsanız ama bir fark var. Eğer bilgisayarınız üzerinden istatistiklerinizi görmek isterseniz https://analytics.twitter.com sayfasına gitmeniz gerekiyor. Bu sayfaya kullanıcı adı/mail adresi ve şifre bilginizle girdikten sonra istatistiklerinizi görebilir, inceleyebilirsiniz.

Twitter Analytics size son 28 günlük hareketleri inceleme olanağı verir. Hesabınız 14 günden daha kısa süre içerisinde açıldı ise analizlerinize ulaşmak için 14 gün geçmesini beklemeniz gerekir.

Her mecra için farklı şekillerde görünse de hemen hemen her sosyal medya analizini benzer şekilde inceleme imkanı bulabiliyorsunuz. Bu analizler doğru yorumlayabilir ve ileriye dönük yol haritanızı bu bilgiler ışığında çizerseniz başarı size koşarak gelir. Çok basit bir örnekle yazımı sonlandırmam gerekirse bir bakalım.Örneğin; Sektörünüz ne olursa olsun yaptığınız paylaşımlarla takipçileriniz en çok hangi saatler arasında etkileşime geçiyor? Hangi şehirden daha çok kişi firmanızla ilgileniyor? Etkileşime geçen takipçilerinizin cinsiyet dağılımı ne? Yaş aralığı ne? Bu ve benzeri dataları elinize kolaylıkla alabiliyorsunuz. Sonucun; 17:00-21:00 saatleri arasında, İstanbul’dan, 35-45 yaş aralığındaki kadınlar yaptığınız paylaşımlarla daha çok ilgileniyor olarak çıktığını varsayalım. Bir sonraki kampanyanızda hangi sınırlar içerisinde, nasıl bir kampanya yapacağınızı kestirmek çok da zor olmasa gerek. Ne dersiniz?

11 Paylaşımlar

SİZ DE YORUM YAPIN!

YORUMLAR (0)