Sosyal Medya Etkileşimi Yeni Sosyal Medya Pazarlamasıdır: Nasıl İyi Yapılır?

Sosyal Medya Etkileşimi Yeni Sosyal Medya Pazarlamasıdır: Nasıl İyi Yapılır?

Sosyal medya, içerik paylaşma konusunda olduğu kadar diğer insanlarla etkileşim kurma konusunda da önemli. Bu yüzden buna “sosyal” medya diyoruz. Bizler Sosyal Medya Kampüsü’nde sosyal medyanın geleceği hakkında çok düşünüyoruz. İnsanların çevrimiçi bağlantı kurma arzusunun, bir yayın kanalına dönüşmesi olarak başlayan sosyal medya; şimdi markaların, takipçileri ve müşterileriyle kişiselleştirilmiş, insan deneyimleri sağladığı/yaşadığı bir yer. Haliyle sosyal medya etkileşimi bir pazarlama kanalına dönüştü bile.İşte sosyal medya etkileşiminin, sosyal medya pazarlama stratejisinin hayati bir parçası olmasının birkaç nedeni:       

1. Basitçe içerik yayınlamak,düşük erişim ve yönlendirme trafiğine neden olur

Son birkaç yılda, organik erişim (özellikle Facebook’ta) öylesine çarpıcı bir şekilde azaldı ki, bazı insanlar organik postalamanın uygulanabilirliğini sorguladılar. 2017’de Buzzsumo 880 milyon Facebook gönderisini analiz etti ve katılımlarda keskin bir düşüş olduğunu ortaya çıkardı. Bu aslında, markaları (erişimlerini artırmak için) reklam kullanmaya teşvik etmek için sosyal medya platformları tarafından uygulanan baskıyla bağlantılı bir durum. Nasıl mı?

Bilindiği üzere Facebook 2018’de kişisel yayınları Haber Akışı’ndaki marka sayfası yayınlarına göre önceliklendirmek için sıralama algoritmalarını değiştireceklerini açıkladı. Değişimin önemli bir kısmı, “anlamlı angajmanı” bir gönderinin önceliklendirilmesi gereken önemli bir sinyal olarak kullanmalarıydı. Başka bir deyişle, daha aktif ve düşünceli etkileşimi olan gönderilere daha kolay ulaşılacaktı. Newsfeed ekibinden gelen videoda Facebook’un neden bu yaklaşımı aldığına dair büyüleyici bir fikir var.

“İnsanlarla etkileşim kurmak, daha büyük bir iyilik hissi ile ilişkilendirilir… Diğer yandan, yalnızca Facebook özet akışınızı kaydırmak, başkalarıyla etkileşime girmeden pasif olarak okumak veya izlemek, insanların kendilerini daha kötü hissetmelerini sağlar.” – Facebook 

2. İnsanlar işletmelerden sosyal medyaya cevap vermelerini bekler, hızlı bir şekilde

Twitter ve Facebook, insanların müşteri desteği, ürün talepleri veya sadece işletmelere teşekkür etmek için başvurduğu ilk yer haline geldi. 2013 yılında, tüketicilerin %67’sinin Facebook ve Twitter’ı müşteri hizmetleri için kullandığı tahmin ediliyordu, ki bu beş yıl önceydi! Facebook Messenger kullanımının artmasıyla birlikte, bu rakamın artmış olması muhtemel çünkü her ay yalnızca Messenger’daki insanlar ve işletmeler arasında 8 milyardan fazla ileti alışverişinde bulunduğu biliniyor. 

Sprout Social tarafından hazırlanan bu rapor aynı zamanda, sosyal medyayı kullanmanın müşteri hizmeti arayan insanlar için en iyi seçim olduğunu gösteriyor. 

İşletmenin cevap verme hızı da oldukça önemli. Twitter tarafından 2016 yılında yaptırılan araştırmalara göre, kullanıcılarının% 71’i bir saat içinde yanıt bekliyor.  

3. Sosyal medya etkileşimi sadakati arttırır ve ağızdan ağıza pazarlamayı üretir 

İnsanlar, sosyal medyadaki markalarla olumlu etkileşime bayılıyor. 

Ayrıca, sosyal medyadaki şikayetlerin cevaplandırılmasının müşteri savunuculuğunu artırıp karmaşayı azalttığını gösteren bir ton veri vardır. Örneğin, Jay Baer’in araştırmasısosyal medyadaki bir şikayeti yanıtlamanın müşteri savunuculuğunu %25 oranında artırabileceğini gösteriyor 

Diğer taraftan, Sprout Social araştırmasında, markaların sosyal medyada yer alan müşterilerinin %30’unun rakiplerine geçme ihtimalinin daha yüksek olduğunu keşfettiler. Dahası sosyal medya deneyimleri, tasarım gereği, hem halka açık hem de paylaşımı kolaydır. Bu, bir e-posta alışverişi veya telefon görüşmesi ile karşılaştırıldığında, olumlu deneyimler üzerinde bileşik bir etki yaratır. 

4. Doğrudan müşterilerden ve potansiyel adaylardan öğrenebilirsiniz  

Sosyal medya, müşterilerden deneyimlerini nasıl geliştirebileceğini öğrenmek için de kullanılır. Doğrudan müşteriye ulaşmak; daha sağlıklı ilişkiler kurmayı, empati geliştirmeyi ve nihayetinde kullanıcılar için daha iyi bir ürün oluşturmayı sağlar.

Sosyal Medya Katılım Sorunları ve Bunların Üstesinden Nasıl gelinir? 

Sprout Social çalışmasına tekrar baktığımızda, görünüşe göre markalar sosyal medyadaki mesajların sadece yüzde 11’ine cevap veriyor ve sosyal izleyicilere her cevap için göz kamaştırıcı bir 23 tanıtım yazısı paylaşıyorlar. Bunu toplam sosyal medya aktivitesinin yapısına dahil edersek, kontrast oldukça keskin ve endişe vericidir! 

Sosyal medya katılımının faydaları açıkça görünüyor, peki neden daha fazla marka bir pazarlama stratejisi olarak bunu tam anlamıyla benimseyemedi?  

Pazarlamacılar ve organizasyonları için yüzeyde oldukça korkutucu görünen üç temel zorluk var gibi duruyor.

1. İlgili tüm görüşmelerle ilgilenecek kaynakları bulma 

2. Kalite kontrol: tutarlı, özgün bir ses ve tonu korumak 

3. Sosyal medya katılımının etkisinin ölçülmesi  

Sosyal medyadaki en iyi markalar bu zorlukları fırsata dönüştürüyor ve sosyal medya katılımınızı da bu şekilde artırabiliyorsunuz. 

1. İlgili tüm konuşmaları yapmak 

Sosyal medyada “sözlerden” haberdar olmak, konuyla ilgili konuşmalar yapmak ve alakasız sosyal konuşmaları filtrelemek çoğu sosyal medya katılım stratejisinin temelidir. Kilit sosyal ağlarınızdaki ilgili konuşmalara odaklanmak ve bunlara hızla yanıt vermek için  Buffer Reply gibi ürünler kullanabilirsiniz. 

Buffer Reply bir yayın veya akış koleksiyonundan ziyade; Twitter, Facebook veya Instagram’dan gelen tüm ilgili iletilerin konuşmanın başlatılma sırasına göre göründüğü geleneksel bir e-posta gelen kutusu gibi bir düzene sahip. Bütün verilerin tek bir gelen kutusunda özenle düzenlenmiş olması, ekibinize çok fazla zaman kazandırır. Birden fazla akış arasında atlamak zorunda kalmaz ve ne hakkında olduğunu veya bir yanıt gerektirip gerekmediğini görmek için her konuşmayı incelemeniz gerekmez.  

Ayrıca, yüzeyde alakalı gibi görünen ancak aslında işinizle tamamen alakasız olan görüşmeleri ortadan kaldırmak için filtreler kullanabilirsiniz. 

Buffer Reply, sosyal medyanın katılımını kolaylaştırmak ve sosyal medya yayınlarını ve mesajlarını bulmak ve bunlara cevap vermek için harcanan zamanı en aza indirmeye yardımcı olacak tek araç değildir. İhtiyaçlarınıza bağlı olarak, çeşitli farklı seçenekler vardır. Alternatif sosyal medya araçları için bu listeden faydalanabilirsiniz.

2. Tutarlı, özgün bir sesin sürdürülmesi 

Kendinizi sosyal medyaya sokmak korkutucu olabilir. İnsanlar söylemeniz gerekenleri sever mi? Markanızı en iyi halini gösterebilir misiniz?  

Sosyal medyada özgün bir sese sahip olmak önemlidir ancak göründüğü kadar kolay değildir. Bu önemli, çünkü ister büyük ister küçük bir şirket veya kişisel bir marka olun, sesiniz markanızı hümanize eder  ve insanları sizinle ilgili olarak olumlu tepkiler vermeye ve konuşmaya teşvik eder. Bu zor, çünkü “ses” ve “ton” gibi şeyler oldukça özneldir.  

“Sosyal medya pazarlamacılığınız için ses bulmak zor olabilir, çünkü kavram çevrimiçi optimizasyon stratejilerinden biraz farklıdır. Ses, izleyebileceğiniz bir istatistik veya ince ayar yapabileceğiniz bir tasarım ögesi değildir. Ses bunlardan daha derine iner. ” – Kevin Lee 

Sosyal medya sesinizi nasıl geliştireceğinizi düşünüyorsanuz, Stephanie Schwab tarafından önerilen dört bölümlü bir formülü size bu konuda yardımcı olabilir.

Sesi; ton, karakter, dil ve amaç olarak bölümlere ayırıyor. Bölümlerden her biri sesinizi oluşturmada ayrıca önem arz eder.

Net bir ses ve ton rehberine sahip olmak, özellikle bir marka adına sosyal medya ile ilgilenen çok sayıda insan olduğunda yardımcı olur. 

Sosyal medyadaki insanlarla özgün ve verimli bir şekilde etkileşimde bulunmak için kişisel imzalar, GIF’ler ve emojiler de kullanılabilir.  

3. Sosyal medya katılımının etkisinin ölçülmesi 

Yatırım getirisini ölçebilmek, markaları sosyal medya katılımına yatırım yapmaktan alıkoyan en büyük şey. Bir reklam kampanyasındaki tıklamaları ölçmek veya bir e-posta promosyonundan gelen satışları ölçmek kadar kolay değildir.  

Müşteri desteği etkisi  

Sosyal medyada kaç mesaja cevap veriliyor? Hızlı mı yanıt veriliyor? Sorunlar ne kadar çözülüyor? E-posta gibi diğer kanallardan alınan destek isteklerinin sayısını azaltıyor mu? 

Marka etkisi 

Sosyal medya katılımının marka üzerindeki etkisinin ölçülmesi daha zordur, çünkü birisinin markanızla yolculuğu doğrusal değildir ve atfetme bulanıktır. Marka algıları zaman içinde ve çok sayıda kanal üzerinden oluşturulmaktadır. 

Odaklanılan marka ölçümü, her hafta marka ile temas halinde olan kişilerin sayısı olabilir. Yıl sonunda için bir hedef koyulabilir ve buna karşı haftalık ilerleme takip edilebilir.  

Sonuçta, insanlarla sosyal medyada etkileşimin etkinliğini nasıl ölçtüğünüz hedeflerinize bağlıdır. 

Sosyal medyanın markalaşma için olduğuna inanıyoruz; bu nedenle hızlı ve kolay destek sağlamak, markalarla yakınlık kurmak ve erişimimizi artırmak için insanlarla sosyal medyada çalışıyoruz.  

Sizin sosyal medya programınız için farklı hedefleriniz olabilir, bu yüzden sosyal medya katılımınızı nasıl ölçtüğünüzün bu hedeflerle aynı hizada olması gerekir. Örneğin, amacınız bir e-posta listesi geliştirmek veya bir etkileyici ağı oluşturmak veya uygulamanızın indirmelerini sağlamak olabilir. 

Peki ya siz? 

Bir sosyal medya katılım stratejiniz var mı? Bunu nasıl ölçüyorsunuz? öğrenmek isteriz! Yorum yapmaktan  veya bizimle sosyal medyada iletişim kurmaktan çekinmeyin. 

[social_warfare]

SİZ DE YORUM YAPIN!

YORUMLAR (0)