Sosyal Medya Kampüsü Marmara Üniversitesi’nde

Sosyal Medya Kampüsü Marmara Üniversitesi’nde

#SosyalMedyaKampüsü Editör

Aslı Baştürk
#SosyalMedyaKampüsü Editör

Geçtiğimiz Salı günü Sosyal Medya Kampüsü, küçük bir ekip ile Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’ni ziyaret etmiş, öğrencilerle beraber sosyal medya ve dijital pazarlama 360 derece ele alınmıştı. Sosyal Medya Kampüsü olarak, orada olamayanlar ya da orada olup o anları tekrar hatırlamak isteyenler için, söz uçar yazı kalır felsefesi ile kaleme alalım dedik bu güzel günü.

Bölüm başkanlığında çay ikramı ile karşılandıktan sonra Berna Tunalı dersliğinde öğrenciler ile buluştuk..sosyal-medya-kampusu-marmara-universitesi-konferansi-1-2

Öğrencilerin ve akademisyenlerin bir arada olduğu samimi bir ortamda gerçekleştirdiğimiz workshop, kurucumuz Baturay Elönü’nün Sosyal Medya Kampüsü ailesini tanıtması ile başladı. Ardından sözü, hem Sosyal Medya Kampüsü eğitmeni, hem de Vivaki Türkiye Genel Müdür Yardımcısı Erhan Özkantarcı devraldı. Dünyada ve Türkiye’de var olan reklam ajanslarını ve dinamiklerini anlatıp, öğrencilere sektör hakkında genel bilgi verdikten sonra ‘İçerik Kraldır’ cümlesi ile konuya giriş yaptı. Michelin yıldızının hikayesi, P&G’in soap opera günleri, Dr. Oetker’in yemek tarifleri, BMW’nin dünyaca ünlü oyuncular ve yönetmenler ile çektiği kısa filmler.. gibi tarihsel örnekler ile içeriğin nasıl kral olduğunu ve bu kralın nasıl yaratıldığını öğrencilere aktardı. Sıra Oreo Türkiye kampanyasının yaratım sürecini anlatmaya geldiğinde, artık oradaki herkes için Oreo aileden biriydi. Bizden biriydi.

İstanbul’da elinde bavulu ile şehre bakan, Sivas’ta halay çeken, Elazığ’da çayda çıra oynayan, Tokat’ta ‘Veni Vidi Vici’ diyen Oreo’yu gülümseyerek izledik ve benimsedik.sosyal-medya-kampusu-marmara-universitesi-konferansi-1

Her bir şehirde farklı karaktere bürünen Oreo’yu neden yadırgamak yerine sevdik?sosyal-medya-kampusu-marmara-universitesi-konferansi-3

Sorusunun cevabı, Özkantarcı’nın ısrarla üzerinde durduğu ‘İçerik Kraldır’ cümlesindeydi. Yarattığı kampanya stratejisinin içgörüsü o kadar güçlüydü ki yadırgamak yerine, her bir şehirde Oreo’yu daha çok seviyorduk.

 

Örnekler ile dinleyicilerin zihninde doğru algılar yaratan Özkantarcı, bir yandan da digital dünyayı 360 derece ele alarak, o dünyanın dinamikleri hakkında bilgiler veriyordu. İnteraktif şekilde devam eden workshop programımızın ikinci oturumunda sözü kurucumuz Baturay Elönü devraldı.

Marka tarafında neler oluyor? Markalar digital dünyada kendilerini nasıl konumlandırıyor? Gibi sorulara açıklık getiren Elönü, sektör deneyimlerini dinleyiciler ile paylaştı. Markanız nasıl bir karaktere sahip? Markanızı nerede konumlandırıyorsunuz? Hedef kitle kim? Gibi soru ve örnekler ile dinleyiciyle diyalog şeklinde geçen eğitimde biz o odadaki herkesin artık tüm bu sorulara verecek bir cevapları olduğundan eminiz.

Workshop sonunda #Sosyalmedyakampüsü #’i ile en iyi tweeti atan bir öğrenci Sosyal Medya Kampüsü Sosyal Medya ve Dijital Pazarlama Uzmanlığı eğitim programı için burs kazanacaktı. Ancak Workshop boyunca duruşu ve ilgisi ile eğitmenlerimizin gözünden kaçmayan Serhan Ali Ustaoğlu, tweet atmadan burs kazanma şansı elde ederken, diğer öğrenciler için tweet şansı hala devam etmekteydi.sosyal-medya-kampusu-marmara-universitesi-konferansi-4

Marmara üniversitesi öğrencilerinden gelen tweetlerin bir kaçına birlikte bakalım, ilginizi çeker devamına bakmak isterseniz #Sosyalmedyakampüsü twitter hesabına göz atabilirsiniz.

Son olarak, bizde Sosyal Medya Kampüsü ailesi olarak Marmara Üniversitesi öğrencilerini çok sevdik. Bizi öğrenciler ile bir araya getiren Marmara Üniversitesi Grafik Bölüm Başkanı Sema Ilgaz Temel’e teşekkür ederiz..

                  sosyal-medya-kampusu-marmara-universitesi-konferansi-5sosyal-medya-kampusu-marmara-universitesi-konferansi-6       

0 Paylaşımlar

SİZ DE YORUM YAPIN!

YORUMLAR (0)