Sosyal Medya Reklamlarına Kullanıcı Bakışı

Sosyal Medya Reklamlarına Kullanıcı Bakışı

Sosyal medya hepimizin çok iyi bildiği gibi hayatımızın her köşesinde. O kadar iç içeyiz ki adeta et ile tırnak gibi olduk. Aldığımız her şeyi, katıldığımız her etkinliği, yediğimiz her yemeği ya da gözümüze güzel gelen her şeyi paylaşma isteğimiz birçok şeyle yarışacak kıvama geldi. Öyle ki sosyal medya ile ilgili olmayan insanları çağdan geri kalmakla bile suçlar olduk.

Sürekli paylaşırken aynı zamanda insanların da ne paylaştığına dikkat ediyoruz. Baktıkça aklımızda kalıyor, baktıkça benimsiyoruz. İşte tam da burada sosyal medya reklamlarının önemini kendi kendimize kanıtlıyoruz bir nevi.

sosyal medya reklamıFirmalar genel reklamlarının yanında sosyal medya reklamlarına da ağırlık vermeliler aslında. Çünkü sosyal medya sayesinde sunulan ürünün gerçek kullanıcıya ulaşma şansı çok daha yüksek. İlgilenen kişi direkt olarak ona yoğunlaşacak böylelikle reklam direkt hedef kitlesine ulaşacak.

Tabii ki sosyal medya reklamlarını kullanan firma hangi mecrada nasıl bir kitlenin yaygın olduğunu bilmek zorunda. Facebook’ta orta yaşlı, çoğunlukla kadın ve daha ailesel bir kitle, Twitter’da daha genç ve tartışmaya odaklı bir kitle, Linkedin’de ise tamamen iş yaşamına yönelik profesyonel bir kitle var. Bu konuda sanırım Instagram diğerlerinden biraz daha önce çünkü her yaştan ve gruptan bir kitleyi barındırmakla beraber günden güne büyüyor.

Facebook’ta reklam yapmak istersek, sağ sütun reklamlarından uzak durmamız gerektiğini söyleyebiliriz. Kullanıcılar onları tamamen bir bela olarak görüyor.Daha çok gruplar ve Facebook odaklı kampanyalar aracılığıyla reklamı yayınlayabiliriz. Twitter’da ise “promoted” şeklinde yayınlanan reklamlar kullanıcıların direkt dikkatini çekiyor. Timeline’da yabancı bir hesap görünce kullanıcı tüm dikkatini direkt ona yönlendiriyor ve o reklamla ister istemez ilgilenmiş oluyor.

Instagram şu anda çok yaygın olarak reklam aracı olarak kullanılmasa da yakında o da reklam hizmetine başlayacak. Bunların dışında Youtube’da nasıl kullanılacak derseniz, asıl video öncesi kısa bir video ile reklam yapılır diyebiliriz .Eğlenceli ve çok kısa süreli olması şart yoksa mümkün değil hedef kitle sabredemez.

Reklamını yapacağınız ürün hangi kitleye hitap ediyorsa, reklamı o mecrada kullanmak daha etkili olacaktır. Hedef kitleyi çözdükten sonra içeriğe dikkat edilmeli, kullanılan görsel hedef ise kitleyi tam kalbinden vurmalı ve mutlaka çekici bir cümle olmalı!

Sonrasında arkanıza yaslanıp, sosyal medyaya teşekkür edebilirsiniz.

0 Paylaşımlar

SİZ DE YORUM YAPIN!

YORUMLAR (0)