Sosyal Medya Takipçilerinin Sahte Olması

Sosyal Medya Takipçilerinin Sahte Olması

Yeni iletişim teknolojileri ile kitleler sosyalleşme alanlarını sanal ortamlara taşımaya başladı. Bu mecralardaki içerikler kişiler için adeta yeni bir sanal kimlik biçimini aldı. Sosyal medyada paylaşılan içerikler, takipçi sayıları ve etkileşimler ise sayfa ziyaretçilerinin hesaba yönelik bakış oluşturmasında oldukça etkili faktörler haline geldi. Bu bileşenlerden belki de en dikkat çekeni olan takipçi sayısı, hesap sahibi için gerek ticari gerekse sosyal anlamda belirleyici bir etken. Bu sebeptendir ki sosyal medya takipçilerinin sahte olması konusu, son dönemde çokça gündeme gelir oldu.

Sosyal Mecralar Hayatımıza Nasıl Girdi?

1991 yılında World Wide Web‘in ortaya çıkışı ile teknoloji birey yaşamında somut olarak varlığını hissettirirken, sosyal medyanın da hayatımızın vazgeçilmezi olması yolunda ilk adımı atıldı.

1994 yılında kurulan ilk kişisel blog sonrasında ise insanlar bilgisayar başından dünyanın farklı noktalarında seslerini duyurmaya başladı. 2000’lere kadar karşımıza çıkan ICQ, Ask, Open Diary gibi öncü internet siteleri ise günümüz sosyal medyasının oluşmasına ön ayak oldu.

Sosyal medyanın asıl devrimi ise 2000’li yıllardan sonra gerçekleşmeye başladı. Wikipedia, WordPress gibi sitelerin kurulması ile insanlar günlük yaşam pratiklerini bilgisayar odaklı gerçekleştirmeye başladı.

2004 yılında Mark Zuckerberg tarafından hayatımıza sokulan Facebook ile, internetin kullanım yönü tamamen değişti. Sosyalleşmek için artık bir temel teşkil eden Twitter, Instagram, Snapchat gibi uygulamalar da Facebook‘u takip etti ve farklı konseptleri ile her biri dünyanın her yerinden milyonlarca kullanıcı kazandılar.

Neden Bu Kadar Seviyoruz?

Günümüz sosyal medyası  her türlü teknolojik araçtan kolayca ulaşabileceğimiz bir şekilde her 3 kişiden 2’si tarafından kullanılır vaziyette. Bireyler sosyal çevreleri ile kolayca iletişime geçebilecekleri bir ortama sahip. Hatta bu araçlar sayesinde başka insanlarla iletişime girme zahmetinde bulunmadan onlardan haberdar olabilme imkanları var.

Artık sosyal medya paylaşımları basit birer fotoğraf veya yazı içeriği olmanın ötesine geçti. Kullanıcı profilinin niteliklerine göre genel bir sosyal intiba bırakmaya kadar geniş bir etki alanı yarattı. Özellikle Z kuşağının içine doğduğu bu yeni sanal mecralar genç topluluklar arasında bir nitelik belirleme aracı olma yolunda.

Bunun yanında profesyonel kurumların, şirketlerin hesapları da bu sanal dünyada kendine yer bularak tüzel kişiliklerle müşteriler arasında interaktif bir köprü oluşturdu. Hedef kitleye direkt ulaşma yolunda bir kaynak olan bu mecralar ile reklam anlayışından, satış biçimlerine kadar ticari bakışta büyük değişiklikler meydana geldi.

Mekansal engelleri ortadan kaldıran, nispeten tüm girişimlere eşit olanaklar sağlayan bu mecralar ile yenilikçi fikirleri olan herkesin söz söyleyebileceği yeni alanlar yaratıldı. Elbette geniş kitlelere ulaşmak için çizilmesi gereken imajlar ve sosyal medya çalışmaları her iki noktada da önem taşımakta.

Neden Sahte Hesaplar?

Gerek bireysel hesaplarda gerekse kurumların resmi hesaplarında sayfa ziyaretçilerinin ilk gözüne çarpan yerlerden birisi takipçi sayısı olur. Bu ziyaretçiler açısından bir bağlamda sayfanın kalitesini, kitlesini belirlemek açısından bir süzgeç görevi görmektedir.

Sosyal medyada kalitesi ve içerikleri ile sıfırdan yaratılmış çokça sayfa görmek mümkün. Ancak ilk etapta çoğu hesap aldığı takipçiler ile diğer ziyaretçilerini de kendine çekmeyi tercih ediyor. Takipçisi fazla olan hesapların platformlardaki görünürlüğü daha fazladır yani takipçi takipçiyi getirir. Bununla birlikte yüksek takipçi sayısı sayfa kalitesi için adeta bir referans oluşturur.

Ticari yönden baktığımızda ise takip ve beğeni oranlarının yüksekliği reklamverenlerin tercihi olunması açısından avantaj sağlar.

Bunun yanında kişisel hesaplarda ziyaretçilerin kimler olduğunu gösteren uygulamaların çıkmasının ardından sahte profillerde bir artış söz konusu.

Sosyal medyadaki diğer hesapları gizlice takip etmek için açılan stalk hesaplar, belirli birkaç kullanıcıyı takip etmeye yönelik kalıyor. Stalk hesaplarında yalnızca orijinal görünmek için profil fotoğrafı, ortalama takipçi sayısı gibi özelliklerin tam olmasına dikkat ediliyor. Ancak az sayıda içerik, nadir etkileşim bu hesapları ele vermeye yetiyor.

İnsanların takip etmek istemediği, gizlice görüntülemek istediği profilleri devamlı kontrol etmelerini sağlayacak en basit yöntem pek çok kullanıcıyı gizli bir ikinci hesap sahibi olmaya zorluyor. Açılan bu sahte hesaplarda kullanılan farklı profil resimleri, kitlelere hitap eden yazılar ile artık daha profesyonel çalışmalar yapılarak kullanıcının hesap sahibi gerçek mi sahte mi, sorusunu aklından silmesi sağlanıyor.

Bilgisayar yazılımları ile oluşturulmuş bot hesaplar ise direkt etkileşim ve takip oranını arttırmaya yönelik oluşturuluyor. Genellikle yazılımlar aracılığı ile oluşturulan bot hesaplara ise satın alınan takipçilerin içinde sıkça rastlayabiliriz ancak bu hesaplarda takip edilen profiller için hacklenme riski de teşkil eder.

Sahte Sosyal Medya Takipçilerinin Kaynağı

Özellikle ünlü isimlerin ve influencer’ların profillerine bakınca “acaba sahte takipçi kullanıyor mu?” sorusu akla sık sık gelmektedir. Aniden takipçileri artan hesaplar, bambaşka ülkelerden ilginç profilleri ile gelen takipçiler ve milyonluk bir hesapta düşük yorum ve beğeniler ilk olarak sahte takipçi ihtimalini akla getiriyor.

Artık tüm sosyal mecralarda ücretli veya ücretsiz olarak kısa sürede çokça takipçi elde etmek mümkün durumda. Ücretsiz yolun tercih edildiği durumlarda, sahte takipçilerin bir çoğunun takibi bırakması ve sadece bot hesapların takibi ile yetinme durumu söz konusu. Basit bir Google araştırması ile halledilebilecek bu sistem özellikle instagram ve twitter de sıkça kullanılarak genellikle bireysel hesaplar tarafından tercih edilmektedir.

Para karşılığında alınan takipçiler, beğeniler ise genellikle markaların ve influencer’ların kullandığı bir yöntem. Özellikle reklam gelirlerini arttırmak ve daha çok kullanıcıyı çekmek için kullandıkları bu yöntem çoğu zaman organik takipçilerin yaratılmasına zarar vermektedir.  Yine kısa zamanda kaybedilebilme riski olan bu takipçiler marka güvenilirliğini zedeleyip, etkileşim oranı sonucu takipçi ve reklam verenlerin uzaklaşmasına neden olabilmektedir.

Bunun yanında takipçi alınan sitelerin güvenilirliği ayrı parantezde düşünülmelidir.

Sonuç

Kişiler adına açılmış sahte hesaplar çoğu sosyal mecrada şikayet yolu ile kolayca ortadan kaldırılabilir. Hatta Facebook, Twitter, Instagram bot hesapları dönemsel olarak ortadan kaldırıyor. Ancak diğer sahte takipçilerimiz olan, stalkerlar için, henüz bir çözüm getirilemedi.

Her zaman için riskleri göz önünde bulundurup, sosyal medya takipçilerinin en güvenilir yoldan organik olarak kazanılması daha garantili bir yöntem olacaktır. Markalar ya da bireysel hesaplar için belirlenen stratejiler ile güvenli ve sadık bir takipçi listesi oluşturmak ise en mantıklı yoldur. Sosyal medya hesaplarının aktif kullanımı, kaliteli ve özgün içerik paylaşımı gibi hareketler daha sağlıklı bir profil ve gerçek takipçiler ile başarılı bir sosyal medya hesabının oluşmasını sağlamak için yeterli olacaktır.

 

Sahte hesap nasıl tespit edilir?

Profil fotoğrafının bulunmadığı, yabancı uyruklu isimlerin bulunduğu, takipçi sayısının az takip edilen hesap sayısının çok yüksek olduğu profiller sahte hesapların belirleyicisi olabilir. Ek olarak takipçilerin sayfa ile örtüşmeyen profil görüntüsü barındırması sahte takipçileri ele verebilmektedir.

Alınan takipçiler kalıcı mıdır?

Satın alınan hesaplar gerçek olması durumunda, kullanıcılar takipten kısa zamanda çıkabilir. Bot hesaplar ise yapay zeka yazılımı ile zaman zaman temizlenmektedir.

İsme açılmış sahte hesaplar nasıl ortadan kaldırabilir?

Sosyal medya alanında profesyoneller veya adli bilişim firmalarından destek alınabilmektedir.

Sahte sosyal medya hesapları suç teşkil eder mi?

Türk Ceza Kanunu’nda bu konu ilişkilendirilebilecek hukuki ilkeler bulunmaktadır. Sahte hesap sahiplerine cezai işlem uygulanabilir.
 

0 Paylaşımlar

SİZ DE YORUM YAPIN!

YORUMLAR (1)

AZIZE SELIN MISIRLI

29 Sep 20

Çok iyi bir yazı elinize sağlık