Twitter Onaylanmış Hesap Başvurularını Herkese Açtı!

Twitter Onaylanmış Hesap Başvurularını Herkese Açtı!

#SosyalMedyaKampüsü Öğrencisi

Mehmet Ayaz Secgil #SosyalMedyaKampüsü Katılımcısı

Twitter’ da bulunan yaklaşık 32o milyon aktif kullanıcı içerisinden, onaylanmış olan hesap sayısı sadece 180.000 civarı iken; Twitter, son zamanlarda çok konuşulan bir yenilik getirerek onaylanmış hesap sahibi olmak isteyen herkese bu anlamda da kapılarını açmış oldu! Ayrıca bu işlem dışarıdan destek almadan, kişinin kendi başına yapılabileceği derecede kolaylaştırılmış da oldu. Bu durumun, bu konu ile alakalı şikâyeti olan her Twitter kullanıcısının yüzünü güldürmüş olacak güzel bir gelişme olduğu tartışılmaz bir gerçektir.

Dijital dünyada her geçen gün yeni bir gelişim ve değişime şahit oluyoruz. Bu durumu hem marka açısından hem de bireysel anlamda, sosyal medya kullanımını arttırıcı bir teşvik edici unsur olarak nitelendirebiliriz.

Onaylanmış hesap nedir? Ne işe yarar?onaylanmıs_hesap

Şimdiye kadar sadece markalara, medya organlarına ve diğer ünlü kişilere açık olan ve ayırt edici bir özelliği olması sebebiyle fazlasıyla önem arz eden onaylanmış hesaplar (verified account), isminizin yanında mavi bir onay işaretinin görünmesi anlamına gelmektedir. Bu sizin hesabınızın gerçek olduğunun resmi bir göstergesi oluyor. Bu durum son günlerde sosyal medya manipülasyonlarına maruz kalan Türkiye için özellikle önem arz eden bir gelişmedir.

Mavi onay rozeti olarak da adlandırılan onaylı hesapta dikkat edilmesi gereken nokta; profil veya tema rengi özelleştirmelerine bağlı olmaksızın, bu onay rozetinin her zaman aynı renkte ve aynı konuma yerleştiriliyor olmasıdır. Bu durumdan faydalanmak isteyen sahte kullanıcılara dikkat edelim. Diğer aktarmadan geçmek istediğim diğer bir nokta ise; Aktif şekilde kullanımda olan bir Vine veya Periscope hesabı onaylanmış başka bir Twitter hesabına bağlıysa eğer bu Vine veya Periscope hesabı da otomatik olarak onaylanmaktadır.

Kullanıcılar açısından çok değerli olan bu mavi tike sahip olabilmek için gerekli olan onaylanmış hesaba, normal şartlarda sistem üzerinden başvuru kabul edilmiyordu. Twitter, mavi tik vereceği kişi ve firmaları kendi buluyor ve gerekli kriterlere uygun olmasına bağlı olarak belirliyordu. Ama meydana gelen bu gelişme ile beraber artık kabulü garanti olmasa da onaylanmış mavi tik hesabı en azından hem bireysel anlamda hem de marka anlamında herkese başvuruya açık bir işlem haline gelmiştir. Bunun da tabi ki markalar için ayrı bir önemi ve değeri vardır. Şu zamana kadar her markanın sahip olamayacağı mavi tike, firma gerekli uygunluk kriterlerini araştırıp bu kriterlere uygunluk göstermeye çalışarak artık kendisi de başvuruda bulunmuş olabilecek. Bu anlamda meydana gelen bu değişim, Twitter kullanıcısı için gayet tatlı ve mutlu edici bir gelişmedir aynı zamanda.

Twitter Onaylanmış hesabı nasıl yapılır?

https://verification.twitter.com/welcome ( Başvuru sayfası Linki )

Yukarıdaki linke tıkladığınız zaman karşınıza çıkan sayfadan yönlendirmeleri takip ederek gerçekleştirebileceğiniz ‘Onaylanmış hesap başvuru’ işlemini yapabilirsiniz. İşlem esnasında sizden istenecek bilgiler;

  • Doğrulanmış bir telefon numarası,
  • Doğrulanmış eposta adresi,
  • Twitter’ da biyografinizi bölümünü doldurmuş olmanız şartı
  • Geçerli bir profil fotoğrafı
  • Doğum tarihi ( Gizli olarak ayarlanabiliyor. )
  • Başvuruda bulunabilmek için 15.000 takipçi olması gerektiği söylenmektedir.

Bunun aksine sadece 5.000 takipçiye sahip olmak yeterli olmakla beraber, diğer tüm unsurlar sadece kabul görme oranını arttırıcı ve hızlandırıcı faktörlerdir diyebiliriz – Tweetlerinizin herkese açık olması şartı Not: Son maddeye bağlı olarak aktarmakta fayda gördüğüm bir şey var ki; Profil bilgilerinin ( örneğin kullanıcı adı ) veya hesabın daha önceki amacının değişmesi durumunda veya Tweet gizlilik ayarlarının değişmesi yani herkese açık şartı ile alınan onay rozeti sonrası Tweetlerin korumalı hale getirilmesi durumunda onay rozeti bir daha geri verilmemek üzere geri alınmaktadır. Hesap bir kişiyi temsil ediyorsa, bu kişinin kendi alanındaki etkisini anlamak istiyor Twitter. Eğer bir ticari kuruluşu veya şirketi temsil ediyorsa da, o kurumun veya şirketin misyonunu sunması kabul oranını arttırmada önemli derece rol oynamaktadır.

Bununla beraber Twitter, hesabınızın en az iki web sitesi ile bağlantılı olmasını da isteyecektir. Son aşamada ise; Twitter hesabınızı onaylatmak için pasaport, ehliyet, nüfus cüzdanı gibi fotoğraflı kimlik belgelerini ekleyerek işlemi tamamlamanızı isteyecek. Bu aşamaların ardından ise karar tabi ki Twitter’ e kalacak. İstek reddedilirse, Twitter ekibinden e-posta aldıktan 30 gün sonra aynı hesap için yeni bir istek gönderebiliyorsunuz.

Sizden istenen bu bilgilerin sisteme doğru ve eksiksiz bir şekilde girişini sağlayarak ve yönlendirmeleri takip ederek sizler de bu şekilde onaylanmış hesap başvurunuzu kolaylıkla tamamlayabilirsiniz. Başvurunuz olumlu sonuçlanırsa eğer; Twitter’ ın sunduğu kolaylıklar ve ayrıcalıklardan ilk etapta sadece belli bölgeler faydalanabilecek olması ile beraber, en kısa sürede hızlıca tüm dünyaya yayılacağı bilgisinin verilmiş olduğunu da aktaralım.

6 Paylaşımlar

SİZ DE YORUM YAPIN!

YORUMLAR (0)