Dijital mecraları profesyonel olarak kullanabilmek için eğitimimizi inceleyin.

STAJ GARANTİLİ

SOSYAL MEDYA VE DİJİTAL PAZARLAMA UZMANLIĞI SERTİFİKA PROGRAMI

zoom.us / Nef 09 Levent

Ufkunuzu Açacak Kültür – Sanat Mobil Uygulamaları

Ufkunuzu Açacak Kültür – Sanat Mobil Uygulamaları

Hayatımızın vazgeçilmezi haline gelen dijital dünya sanat meraklılarını da unutmamış. Zengin içeriklere sahip kültür – sanat mobil uygulamaları dünyanın dört tarafında kültür – sanat olaylarına hakim olmanızı sağlıyor. Sanat çalışmalarını profesyonelce pazarlayıp satmak isteyen bir sanatçı mısınız? Sanat eserlerini keşfetmek isteyen bir sanatsever mi?

Sanatçı ve sanatseverlerin vazgeçilmezi haline gelecek, akıllı telefonlara biraz olsun kültür katacak mobil sanat uygulamaları hayatınıza kattığı renkle adeta cebinizdeki ilham perisi olacak.

Tek tıkla dünya sanat turuna katılmaya hazır olun! Zira bu uygulamaların içerik zenginliği ve heyecan vericiliği ile kendinizi kültür turu planı yaparken bulursanız şaşırmayın.

Mobil sanat uygulamaları yurt dışı seyahatlerinizde de lokasyonunuza göre çeşitli kültür, sanat etkinliklerine yönlendirerek adeta bir pusula hizmeti vermekte.

Sahip olmanız gereken Android ve IOS kültür – sanat mobil uygulamaları sizin için araştırdık;

Wikiart – Güzel Sanat için Ansiklopedi

Güzel sanatların en büyük çevrimiçi kaynaklarından birine anında erişimi ile WikiArt uygulaması sanat aşıkları için tam bir sanat şöleni. Dünya genelinde 73 ülkeden 2,000’den fazla sanatçı ve 110,000’den fazla sanat eseri ile en üst düzey kaynak verisi olma özelliği taşıyor.

Özgül bir şeye bakıyorsanız da Michelangelo’dan Monet’e, sanatçılara gelişigüzel göz atıyorsanız ya da Muzei Live Wallpaper app’i tarafından ilham alıyorsanız, WikiArt tüm sanat meraklılarının hayalini gerçekleştiriyor.

Google Arts & Culture (Google Sanat ve Kültür)

Google Arts & Culture, 70 ülkeden 1.200’den fazla uluslararası müze, galeri ve kurumla işbirliği yapmakta.Geniş içerik yelpazesi ile aradığınız kalitede binlerce fotoğraf, video, el yazması ve sanat eserlerinin hikayelerini bulabiliyorsunuz. Aynı zamanda size ait koleksiyonunuzu oluşturup paylaşabilmeniz kendinizi bir sanatçı gibi hissettiriyor.

Özellikleri :

– Yakınlaştırma: Dünyanın en büyük hazinelerinin her ayrıntısını inceleyin.

– Sanal Gerçeklik: Google Cardboard görüntüleyicinizi alın, sanat ve kültüre dalın.

– Zamana ve rengine göre göz atma: Renklere veya süreye göre filtreleyerek sanat yapıtlarını keşfinin keyfini yaşayın.

– Sanal turlar: Dünyadaki en ünlü müzelerin içine adım atın ve simgesel yapıtları ziyaret edin.

– Kişisel koleksiyon: En sevdiğiniz sanat eserlerini kaydedin ve koleksiyonlarınızı arkadaşlarınızla paylaşın.

– Bölgesel: Bulunduğunuz bölgedeki müzeleri ve etrafınızdaki kültürel etkinlikleri bulun.

– Sergiler: Uzmanlar tarafından düzenlenen rehberli sanal turlar yapın.

– Günlük özet: Uygulamayı her açtığınızda yeni bir şeyler öğrenin.

– Sanat Eksperi: Belirli müzelerde cihazınızın kamerasını çevrimdışıyken bile tarayıcınızı sanat eserlerine doğru tutarak daha fazla bilgi edinin.

– Bildirimler: Abone olarak en iyi sanat ve kültür hikâyeleri hakkındaki güncellemeleri alın.

DailyArt – Your Daily Dose of Art

Ücretsiz ve hiçbir reklam almayan bir uygulama. Her gün klasik, modern ve çağdaş sanat şaheserleriyle ilgili kısa öyküler okuyabilirsiniz.

Ayrıca 1.600’den fazla şaheser, 600 sanatçı biyografisi ve 480 müze koleksiyonu arşivini keşfedebilirsiniz. Aileniz ve arkadaşlarınız arasında favori eser ve sanatçılarınızı paylaşabilirsiniz.

İş Sanat

İş Sanat’ın dünyaca ünlü sanatçılarla organize ettigi özel etkinliklere ve yenilikçi projelere bu uygulama ile daha rahat ulaşabilirsiniz. Klasik müzikten caz, dans gösterilerine, yerel projelere, şiir resitallerine ve çocuk etkinliklerine kadar geniş bir ürün yelpazesine sahiptir.

İstanbul Modern

Yeniden tasarlanan İstanbul Modern mobil uygulaması, müzenin sergilerine, etkinliklerine, sinemasına, eğitim programlarına ve diğer etkinliklere cep telefonunuzdan istediğiniz zaman erişmenize olanak tanır.

Bu yeni uygulama yepyeni iBeacon teknolojisi ile etkileşimli bir müze deneyimi sunuyor. iBeacon, bluetooth teknolojisi ile iPhone’unuza sinyal göndererek bilgi edinme amaçlı kullanılan yeni nesil bir lokasyon uygulaması. Bu teknoloji ile müzenin mevcut koleksiyon sergisi “Zamanında Sanatçılar” için iki interaktif sergi turu düzenliyor. “Bireysel tur” bir bilgi ekranında metinler, görseller ve videolar sunar. İkinci tip interaktif sergi turu olan “Aile gezintisi”, çocuklara ve ailelere  yapıtları oyunlarla ve sade bir dille anlatarak daha iyi kavramalarını sağlamaktadır.

Louvre Müzesi

Musée du Louvre, Fransız ihtilalinden sonra açılan ilk devlet müzesi ve emsalleri arasında en ünlü müzeler arasında yer alır. Müzenin resmi uygulaması sergilere güncel kalmaya, yüzlerce şaheseri yüksek çözünürlükte gözden geçirmeye, alanlarında uzmanlar tarafından müze geçmişini öğrenmeye imkan sunuyor.

Art Envi

Art Envi, akıllı telefonunuzu dünyanın en iyi sanatçılarının koleksiyonlarıyla kendi sanat galerinize dönüştürür. Sanatsal deneyiminizi daha eğlenceli hale getirmek için müzik ekleme seçeneği ile favori uygulama adayınız olabilir.

Art Authority

Art Authority, antik zamanlardan günümüze kadar 1.000’in üzerinde ünlü sanatçının eserlerinin eksiksiz bir koleksiyonudur. Döneme, yere ve sanatçıya göre filtrelenen Art Authority‘nin 70.000’den fazla tablo ve heykelini istediğiniz an indirebilirsiniz. Kronolojik olarak düzenleyip, ayrıntılı alt yazı ekleyerek özenli bir koleksiyoner olabilirsiniz.

Touch Van Gogh

“Sanat Eserine Dokunma” çoğu müzede uygulanan bir kati kural, doktrindir. Bu uygulama ile  parmaklarınızı Vincent Van Gogh‘un hikâyeli eserlerine dokundurabilirsiniz, elbette parmak ucunuzu akıllı tabletinizde gezdirerek.

Çoğu kişi, Van Gogh‘un resimlerinin arkasında tuhaf ve ilginç bir geçmişi olduğunu bilir. Bu uygulama, ünlü, rüya gibi çalışmalarının ardındaki sırların kilidini açmanızı sağlar.

Street Art Cities

Bu uygulama tüm dünyada sokak sanatını keşfetmenizi sağlar. Neyin etrafında olduğunuzu görmek için haritayı kullanmanız yeterlidir. Bulunduğunuz yerden bir  bisiklet kiralamak veya yürümek, şehrin güzel sanat eserlerini keşfetmek için rota özelliğine bakmanız yeterlidir.

Artsy

Uygulama etkileyici bir şekilde 250.000 üzerinde sanat eseri, sergilerin kapsamlı yayını, gösteriler ve fuarlar ile ilgili bilgi sunuyor. Telefonunuzdan hızlıca bulup, aşık olup, alabilmeniz için sizi uluslararası galerilere bağlıyor.

art work SNS, artgather (Sosyal Ağ)

Sanat aşıklarının sosyal ağı artwork SNS, artsgather sizi küresel sanat topluluğuyla iletişime geçmeye ve favori sanat eserlerinizi paylaşmaya davet ediyor. Takipçileriniz arttıkça sizi tümüyle kafası karışmış halde bırakanlarla birlikte ilham veren parçalarla ilgili tartışmalarla ufkunuz açılacak.

MOMA

MoMA uygulaması ile New York Modern Sanat Müzesine gönüllü hapsolucaksınız. Koleksiyonlar arasında gezinti yaparak, sanat eserlerini, medyaları depolamanıza ve anında arkadaşlarınızla paylaşmanıza izin veren ‘My Collections’ işlevi ile deneyiminizi kişiselleştirebilirsiniz. Bu uygulama ile bir daha asla hiçbir sergiyi kaçırmayacaksınız.

İçimizden bir sanatçı; FİKRET MUALLA

Picasso, bir şişe rakı ve Fikret Mualla bu üçünün bağlantısı oldukça trajik. Fikret Mualla bu ülkede yaşamış en büyük sanatçılardan biriydi.

Küçükken annesine İspanyol Gribi bulaştırır ve ölümüne sebep olduğu düşüncesiyle hayatı boyunca suçluluk duygusuyla yaşar. Fransa’da açtığı sergideki resimlerinden birini Picasso alır ve kendi resimlerinden birini Fikret Mualla‘ya hediye eder. Bunalımlı sanatçımız Picasso‘nun hediye resmini bir şişe rakı fiyatına satar!

Dünya üzerindeki herkes kenarından köşesinden bir şekilde sanatın bazı dallarına dokunuyor. Tutkunu olduğunuz dans, resim veya müzik olabilir. Konuya amatör olsanız da, profesyonel olarak hakim olsanız da bu uygulamalar sanat dünyasının her kıtadaki gelişmelerine, içeriğine ulaşıp, bulunduğunuz yerden kıtalar arası sanat yolculuğu yapmanız için biçilmiş kaftan.

Kendinizi keşfedin, amatör de olsa sanata bir yerinden dokunup hayatınıza renk katın.

48 Paylaşımlar

SİZ DE YORUM YAPIN!

YORUMLAR (5)

GÜROL

08 Jan 18

Süper

DOĞAN KOÇAK

08 Jan 18

Harika bir kaynak. Tebrikler :)

MEHMET SECGIL

08 Jan 18

Faydali güzel bir paylaşım olmuş, tebrikler :)

UĞUR DEMIR

16 Jan 18

Paylaşım için teşekkürler. Güzel bir yazı olmuş.

BALTHAZAR CURTIS

23 Jan 19

Kültür Sanat Haritası web ve uygulaması.. Türkiyenin tek ve gerçek uygulamasını atlamışınız. bir de Garanti Bankasının KonserV var.. ama o da daha çok spor ağırlıklı oldu...