Video Marketing: İçerik Pazarlamasında Yükselen Trend

Özgün içerikler ile doğru mesajı en dikkat çekici şekilde, hedef kitleye ulaştırmanın en kolay ve hızlı yollarından biri olarak karşımıza çıkan video marketing, dijitalin hızlı bir ivme kazanarak gelişmesine paralel olarak, içerik pazarlamasının yükselen trendleri arasındaki yerini aldı.

Video marketing nedir?

Video marketing, hemen hemen her yerde “bir ürünün ya da markanın video ile pazarlanmasıdır” olarak tanımlanmaktadır. Peki içerik pazarlamasının yükselen trendini bu kadar basit bir tanımla açıklamak ne kadar doğru?

Video marketingi, “dönemin trendlerine göre değişiklik gösteren, hedef kitlenin dikkatini çekmek için az kelime, çok görüntü ve sesle tasarlanan, influencer kullanımı ile daha da dinamikleşen, kısa sürede dikkat çekip yayılarak popüler hale gelen ve insanlar tarafından markanın konuşulmasını sağlayan, markayı hedefine ulaştıran videolar” olarak açıklamak daha doğru bir tanımlama olacaktır.

İçerik pazarlamasının yükselen trendi olan video marketing markalar için neden bu kadar önemli? Hadi gelin detaylıca inceleyelim.

Günlük hayatın yoğun temposunda insanlar artık uzun yazıları okumak yerine mesajı net ve kısa bir şekilde ileten görsel ve video içerikleri tercih ediyorlar. Durum böyle olunca da markalar hedef kitleye mesajlarını iletmek, algı değiştirmek, imaj yenilemek, satışı sağlamak ya da ürün tanıtımı için video içerikleri tercih etmeye başladılar.

Markalar pazarlama hedeflerine ulaşmak için TV’ye, dijitale, ya da basılı medyaya yüksek bütçelerle yatırım yapıyorlar. “Bütçe ne kadar yüksek olursa hedefe ulaşmak da o kadar kolay olur” düşüncesini şimdi hemen hafızalarımızdan silelim. Neden mi? Çünkü doğru kurgulanmış markaya uygun bir video içerik çalışması, yüksek bütçenin de önüne geçecektir.

Günümüzde insanlar artık yazılı içerik yerine video içeriklere yönelmiş durumdalar, çünkü uzun yazıları okumak yerine “mesajı kısa ve net veren kendini izlettiren” videoları izlemeyi tercih ediyorlar. Örneğin, bir kozmetik ürünü almadan önce ve markanın broşürlerini, web sitesinde ürünle ilgili yer alan yazıları okumak ya da TV reklamlarını izlemek yerine ürün hakkında bilgilendiren, ilgi çekici videoları izleyerek ürün/marka tercihi yapmak artarak devam eden bir trende dönüşmüş durumdadır. Durum böyle olunca da markalar insanlar arasında trend haline gelen video marketinge daha da yoğunlaşmak zorundalar.

Video marketing markalar için SEO konusunda önemli bir araç olarak da karşımıza çıkıyor. Markaya ve hedefe uygun hashtag kullanımı, doğru başlık seçimi ve açıklama bölümünün SEO uyumlu bir şekilde yazılması videonun arama motorunda üst sıralarda çıkmasını sağlıyor. Bu noktalara dikkat ederek hazırladığınız video ile erişim ve etkileşiminizi de yükseltebilirsiniz.

Video marketingde dikkat edilmesi gereken beş önemli noktayı birlikte inceleyelim.

1-İlk beş hatta üç saniye ne kadar dikkat çekici olursa videonun izlenmesi de aynı oranda artış gösterir. Unutmayın ki insanlar akıllı telefonlarında akışı yukarı doğru hızlı bir şekilde kaydırıp içeriklere aynı hızda göz gezdiriyor. Video içeriğiniz 3 saniyede dikkat çekerse mutlaka videoya geri dönülecek ve izlenecektir.

2-Video mecranın dinamiğine uygun olmalıdır kısaca video, hangi mecrada yayınlanacaksa o mecranın diline uygun bir video içerik oluşturmalısınız.

3-Videoda yazı kullanmayın! İnsanlara kısa ve net bir görsel kurgu ile sadece dış ses kullanarak mesajı net bir şekilde vermelisiniz. Böylece insanlar yazı içinde kaybolmadan görsel ve işitsel olarak mesaja direkt ulaşacaklar.

4-Video içeriklerinizi markanızın karakterine, mesajınıza, hedefinize göre kurgulamalısınız. Böylece doğru bir içerik ve tarzda kurgulanmış video içerik ile markanızı pazarlama hedeflerinize ulaştırabilirsiniz.

5-Video marketingde influencer kullanımı yapmayı tercih edecekseniz, markanızın önüne geçmeyecek, hedef kitlenize ve markanızın karakterine uygun doğru influencer seçimi yapmalısınız. Böylece video marketing çalışmanız influencerın önüne geçecektir.

Unutmadan, “Youtube mecrası, Google arama motoru ile tatlı bir yarışın içinde olmaya 2018 yılında da devam ediyor” bilgisini de şuraya dipnot olarak ekleyelim.

4 Paylaşımlar

SİZ DE YORUM YAPIN!

YORUMLAR (0)

Sosyal Medya Kampusu
WhatsApp İle Gönder