Yaratıcı İçerik Yazmanın 6 Püf Noktası

Yaratıcı İçerik Yazmanın 6 Püf Noktası

Toz pembe bir dünyada yaşıyor olsaydık, yaratıcı bir içerik oluşturduğumuzda hedeflediğimiz herkes içeriğimizi çok beğenir, hatta tüm arkadaşlarıyla paylaşırdı. Yazdığımız her yazıyı, hazırladığımız her video ve görsel içerikleri o kadar çok beğenirlerdi ki, içeriğimiz bir günde viral olurdu. Ancak pembe gözlüklerimizi çıkarınca görüyoruz ki gerçek hayattayız ve gerçek hayatta işler bu şekilde yürümeyebiliyor. Yaratıcı içerik yazmanın 6 püf noktasını sizler için derledik ve en işinize yarayacak olanları bir araya getirdik.

Peki nedir bu herkesin bahsettiği içerik üretimi?
İçerik üretimi, bir hedef kitleyi çekmek ve etkileşimi sağlamak için değerli, alakalı ve tutarlı içerik oluşturmaya ve dağıtmaya odaklanan stratejik bir pazarlama yaklaşımıdır.
Yaratıcı içerik oluştururken hedeflediğimiz sonuca ulaşabilmek için sadece “yaratmak” yetmiyor. İşte bu evrede işin içine “yaratıcılık” kavramı giriyor. Bir içeriğin başarılı olabilmesi için öncelikle özgün ve yaratıcı olması gerekir çünkü paylaşılan içerikler özünde markanızın kimliğini taşır. Bu nedenle içerik hazırlarken, hatta hazırlamadan önce bazı stratejiler oluşturmamız ve bazı püf noktalara özen göstermemiz gerekiyor.

İşte sizlerle paylaşmak istediğimiz yaratıcı içerik yazmanın 6 püf noktası.

1) Hedef kitlenizi tanıyın.

Yaratıcı içerik yazmanın 6 püf noktası dedik ve bunlardan ilki tahmin edeceğiniz gibi; hedef kitle, hedef kitle, hedef kitle… İşte bütün mesele bu.
İster Youtube, ister Instagram, ister web siteniz için içerik oluştuyor olun. Hangi mecra için olursa olsun, hedef kitlenizi tanımak her zaman önceliğiniz olmalı. İçeriğinizi kim için oluşturduğunuzu bilerek yola koyulmalısınız.
Hedef kitlenizi analiz ederken, “Bizi kim, neden takip ediyor? Ne bulmak için sitemize giriyor? “ sorularını sorabilirsiniz. Bu soruların cevapları, hazırlayacağınız yaratıcı içeriğin yol haritası olacaktır.

2) Gündemden ilham alın.

Eğer bir içerik üreticisiyseniz, uçsuz bucaksız bir öğrenim hayatınız var demektir.
Sektörünüzde, ülkenizde ve dünyada neler olup bittiğini takip etmeli ve güncel olaylardan beslenmelisiniz. Bol bol okumalı, belgesel ve film izlemeli, yaratıcılığınızı harekete geçirecek her şeyin takipçisi olmalısınız. Böylece hem gelişen dünyamıza ve çağımıza uygun içerikler oluşturmuş olursunuz, hem de güncel olaylara karşı daha fazla talep olduğu için etkileşim oranınız daha yüksek olur.

3) Beyin fırtınası yapın, araştırın.

Belli bir konuda içerik oluşturmaya karar verdiğinizde, bundan sonra yapacağınız en önemli şey bu konuyu nasıl işleyeceğinizdir. Bunun için de seçtiğiniz konuda bol bol araştırma yapmalısınız. İçeriğinizde bilgi veriyorsanız, bu bilgilerin doğruluğundan emin olmalısınız. Konunuz üzerinde bir süre düşünüp, yaratıcılığınızın sınırlarını zorlayarak kendinize bir taslak oluşturmalısınız. Kendinizi hedef kitlenizin yerine koyarak “ne görmek isterdim?” düşüncesi ile beyin fırtınası yapmalısınız. Fırtına sona erip etraf sakinleşince, yazmaya hazırsınız demektir.

4) Duygulara hitap edin

İçeriklerinizin akılda kalıcı olmasını istiyorsanız, bir noktada duygularına hitap etmelisiniz çünkü insan hafızası duyguyla bağdaşan içerikleri daha iyi hatırlama özelliğine sahiptir. Ancak bu duygular daha çok pozitif yönde duygular olmalı. Hedef kitleniz hazırladığınız içerikleri pozitif duygularla bağdaştırırsa, sitenize daha çok uğramak isteyecektir.
Ayrıca okuyucularınıza içeriğinizi okurken pozitif bir deneyim yaşatırsanız, paylaşılma oranı da daha yüksek olacaktır.

5) Fayda sağlayın

Okuyucularınızı sayfayı aşağı kaydırmaya teşvik etmek istiyorsanız onlara yararlı bilgiler sunmalısınız. Böylelikle okuyucularınız içeriğinizi sadece paylaşmakla kalmayıp, sürekli ziyaretçiniz haline de gelebilirler. Tabii her konuda bilgi vermek zorunda değilsiniz, tamamen sitenizin içeriğine göre hangi konularda bilgi vereceğinize karar verebilirsiniz. Mesela bir oyun sitesiyseniz, oyunlar hakkında ya da benzer konularda bilgi verebilirsiniz. Bu durumda hedef kitlenizin hangi konularda bilgi almak için sitenize giriş yaptığını analiz ederek, içeriklerinizden beslenmelerini sağlayabilirsiniz.

6) Listeleştirin

Yaratıcı içerik üretiminden bahsederken liste yönteminden bahsetmemek imkansız gibi bir şey. Günümüzde her birimizin bir günde maruz kaldığı mesaj sayısı eskisinden çok daha fazla. Bu da insanlarda zihinsel bir yorgunluğa sebep oluyor. Bu yüzden insanlar upuzun paragraflar ve bitmek bilmeyen cümleler yerine listeleştirilmiş içerikleri okumayı tercih ediyor.
İçeriğin bölümlere ve maddelere göre ayrılmış olması, okuyucunun beyni için işi kolaylaştırıyor. Gördüğünüz gibi, siz de şu an bir liste okuyorsunuz. Biz de sizlere yaratıcı içeriği anlatırken maddelere ayırdık ki sizi daha fazla yormayalım.

Yaratıcı içerik oluştururken dikkat etmeniz gereken bazı noktalara değindik. Birçok önemli maddeden 6 tanesini sizler için listeledik. Okuyucularımız arasında bir içerik üreticisi ya da okuyucusu varsa sizlere soruyoruz, bir içeriği oluştururken size yardımcı olan püf noktalar hangileri? Okuduğunuz içeriklerde aradığınız özellikler nelerdir?

0 Paylaşımlar

SİZ DE YORUM YAPIN!

YORUMLAR (0)