Youtube’a Reklam Verirken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Youtube’a Reklam Verirken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Youtube‘un,  Google’dan sonra en çok arama yapılan ikinci platform ve dünya genelinde en çok ziyaret edilen video sitesi olduğunu artık hepimiz biliyoruz. Youtube aracılığı ile kamuoyuna sunulan bir videonun, çok kısa bir süre içerisinde milyonlarca izleyiciye ulaşabildiğini de. Durum böyle olunca hedef kitlesine hızlı bir şekilde ulaşmak isteyen reklamverenlerin bir numaralı tercihi de artık Youtube reklamları oluyor. Böylelikle YouTube çeşitli toplulukların bir araya geldiği bir platform olmasının yanı sıra; içerik oluşturuculara, izleyicilere ve reklamverenlere hizmet sunan bir ekosistem haline geliyor.

Reklamverenler YouTube’u, ürün veya hizmetleriyle ilgilenen kitlelere ulaşabilecekleri bir yol olarak görüyorlar. Çoğu reklamverenin YouTube’a reklam verme nedeni, vermek istedikleri mesajı tüketicilere önemli anlarda sunabilmek.

İzleyiciler YouTube’a genellikle eğlenmek, ilham almak veya bir şeyler öğrenmek için geliyor. YouTube’da içerik izleyen kullanıcı sayısının artması daha fazla içerik üreticiyi video yüklemeye motive ediyor. Bu da reklamverenler için daha fazla alan yaratıyor.

Bu ekosistemin kalbinde ise içerik üreticiler yatıyor. İçerik üreticiler her gün izleyicileri etkileyen, harekete geçmeyi teşvik eden ve olumlu değişimlere önayak olan videolar yüklüyorlar. Kitlelerinin etkileşimi ve reklamverenlerin katılımı sayesinde ise içerik üreticiler kanallarındaki reklamlardan para kazanabiliyor.

Youtube reklam modelleri hakkında daha önce konuşmuştuk. Hatırlamak ya da ayrıntılı bilgi edinmek isterseniz buraya tıklayabilirsiniz.

Gelin şimdi, Youtube aracılığıyla reklam yayınlarken dikkat etmemiz gereken konuları ele alalım.

Hikayenizi Anlatın

Hikayeler, markaların akılda kalıcılığını arttırır ve reklamda verilmek istenen mesajın daha etkili bir şekilde hedef kitleye iletilmesini sağlar.

Gerçeklikten uzak olmayan, müşteri ve satış odaklı olmak yerine insan odaklı olan reklamlar ile izleyiciye her zaman için dokunur; marka kalıcılığını ve vermek istenilen mesajı dinamik tutar.

Anlatımınızı Kısa ve Öz Tutun

Hikayenizi anlatmak için kısa bir süreniz olduğunu unutmayın. Günümüzde pek çok uyarıcıya aynı anda maruz kalan insanın odaklanma süresi kısa olduğu için net mesajlar iletmelisiniz. Etkili olmalı ama karmaşadan da uzak durmalısınız.

Görsel Marka İlişkisi

Youtube reklamlarını en doğru şekilde yapmanız için hizmetinize ve markanıza uygun reklam modelinin seçmeniz önemlidir. Reklam modelinizi seçtikten sonra, sahip olduğunuz süre ve alanı en verimli şekilde nasıl kullanabileceğinizi düşünmelisiniz.

Kalıcı bir izlenim bırakırken, izleyiciye ilettiğiniz mesaj kadar görselleriniz de önemli. Kullanılan görsellerin sizi ve mesajınızı ne kadar yansıttığı her zaman için ön planda tutmanız gereken bir etmen.

Ayrıca iyi bir çözünürlüğe sahip olmayan, sıkıcı veya gerektiğinden fazla uzun videolar da marka algınızı etkileyebilir ve hedef kitlenin ilgisini çekmeyebilir.

Hedef Kitle Seçimi

İsteğe bağlı olarak ayarlanan hedef kitle seçiminde, hedeflenen kitlenin yerleşim yeri, cinsiyeti, yaş aralığı ve ilgi alanları gibi faktörler sağlanan ürüne veya hizmete en uygun biçimde seçilmelidir.

Hedef kitle seçimlerinin doğru bir şekilde yapılması, hem bütçenin daha verimli kullanılmasını hem de reklamların doğru hedef kitlesine daha kısa yoldan ulaşmasını sağlar. Kitle hedefli yapılan YouTube kampanyaları, mobil cihazlarda sadece demografik hedefleme yapılan kampanyalara göre yüzde 20’nin üzerinde daha yüksek reklam hatırlaması getirmektedir.

Ayrıca hedef kitleleri ve demografik gruplar dışında reklamların yayımlandıkları videoları içeriklerine ve izleyici davranışlarına göre seçebilirsiniz. Bu nedenle reklamlarınızı düzenlerken bu özelliklere göz atmak isteyebilirsiniz.

Kampanya Ayarları

AdWords hesabınızı YouTube kanalınızla bağlayarak birçok ek özelliği aktif hale getirebilirsiniz. Ayrıntılar için buraya göz atabilirsiniz.

Video reklamların (TrueView formatta) frekanslarının 3 ve daha fazla olduğu durumlarda izleyicilerde ciddi bir algı yükselişi ortaya çıkıyor. Bu nedenle reklam frekanslarının doğru hedeflendiğinin kontrol edilmesi önem taşır.

Formatlar

Birçok farklı reklam formatından (TrueView, Bumper) kampanya hedefleriniz için en uygun olanını seçebilirsiniz. Formatlara göz atmak için buraya tıklayabilirsiniz. 

Satış ve üyelik gibi aksiyon hedeflerinizi de video kampanyalarının amacı olarak sisteme tanımlayabilirsiniz. Aksiyon için TruView ,Kampanyası oluşturmanın ayrıntıları için de bu linkten yararlanabilirsiniz.

Ölçümleme

Brand Lift, video reklamlarının izleyicilerin markalar hakkındaki algılarını ne kadar değiştirdiğini ölçmeye yarayan çok etkili bir çözüm yöntemi. Ayrıntıları öğrenmek için bu videoya göz atmak isteyebilirsiniz.

0 Paylaşımlar

SİZ DE YORUM YAPIN!

YORUMLAR (0)