YouTube’da Alışveriş Reklamları

YouTube’da Alışveriş Reklamları

Video içeriklerin su gibi tüketildiği şu günlerde, sadece eğlence değil, alışveriş odaklı içerikler de ilgi odağı haline geldi. Alışveriş yapan insanların yaklaşık üçte ikisi çevrimiçi videoların alışveriş kararlarında etkili olduğunu söylerken, en büyük video içerik platformu olan Youtube ’un bir hamle yapması da kaçınılmazdı.

Youtube , alışveriş reklamlarını kullanıcılarıyla buluşturdu ve hem arama hem de ana sayfada görüntülenme olacak şekilde yayına almaya başlayarak kampanya erişimini genişletti.

Nedir Bu Alışveriş Reklamı?

İnsanların bir markayı veya ürünü daha rahat keşfetmesine yardımcı olacak ve bir dizi ilgili ürünü daha rahat tanıtacak yeni bir özellik. İnsanların alışveriş kararını daha kolay verebileceği bir tür vitrin olduğunu da söyleyebiliriz.

Yeni gelen özellik sayesinde bir ürünü araştırmak için Youtube’a gelen insanlar aynı zamanda ilgilendikleri alana göre alışveriş reklamı da görebiliyor olacaklar.

Ürün araştırması yapan insanlar sadece alışveriş reklamı görmekle de kalmayıp harita bilgilerine ulaşıp, form doldurma gibi işlemler de yapabilecek. YouTube, bu yönüyle de kullanıcılarına daha interaktif bir kampanya alanı yaratmaya çalışıyor gibi duruyor.

Kullanıcı ve Reklam Veren Yönünden Alışveriş Reklamları

Kullanıcılar için ürüne ulaşım kolaylığı sağlayan bu yenilik, reklam verenler açısından da hedefe daha kolay ulaşmasına ve potansiyel müşterilerin işlem yapmasına yardımcı olacak nitelikte.

Markanın amacı erişim veya farkındalık olsa bile, yeni özelliği kullanarak izleyicilerin reklamı gördükten sonra web sitesini ziyaret etmelerini sağlayabilecekler.

Bütün bunların yanı sıra, kullanıcılardan doğrudan bir arama gelmesine ihtiyaç duyulmayacak bir sistem. Kullanıcının direkt olarak marka ismi yazmasına gerek kalmadan, ilgi alanıyla alakalı arama yaptığında da alışveriş imkanı sunacak bir algoritmayla tasarlanmış.

Aynı zamanda kullanıcılar yayın içi ve 6 saniyelik atlamayan videolarda da bu reklamlarla karşılaşacak.

Yeni Özelliğin Faydası?

Youtube Ads’in Ürün Direktörü Nicky Rettke’in yayınladığı açıklamaya göre 30 ABD’li reklam verenle yapılan bir beta çalışmasında, site bağlantıları eklemek %23 daha fazla dönüşüm ve %50 daha fazla tıklanma ile sonuçlanmış.

Oldukça başarılı veriler öne süren bu güncelleme ile ilgili olarak PUMA gibi perakendeciler, alışveriş sezonuna devam etmelerine yardımcı olmak için tatil sezonu öncesinde YouTube’daki yeni müşterilere ulaşmaktan heyecan duyuyor.

Hatta bu alandaki ilk reklam verenin PUMA olduğunu söyleyebiliriz. Bu konuyla ilgili olarak PUMA Grubu e-Ticaret Başkan Yardımcısı Rick Almeida şöyle diyor:

“Tüketiciler YouTube platformunda daha fazla içerik izlemeye devam ediyorlar ve biz, onlara ulaşmak ve onlarla etkileşim içinde olmak için onların bulunduğu yerde olmak istiyoruz. Bu yeni fırsat Puma’nın alışveriş stratejisini yeni bir özelliğe daha genişletmesini ve tüketicilere ilham vermesini sağlayacak.”

Alışveriş Reklamları Nasıl Verilir?

Bu yeni uzantılara, Google Reklamları’ndaki uzantılar sekmesine gidip başlamak istediğiniz uzantıyı tıklayarak başlayabilecek olsanız da yeni özellik şu an için: Avustralya, Brezilya, Kanada, Almanya, Fransa, Hong Kong, İrlanda, Hindistan, Endonezya, Malezya, Hollanda, Yeni Zelanda, Filipinler, Singapur, Güney Afrika, İsveç, Tayvan, Birleşik Arap Emirlikleri, İngiltere ve Amerika’da şu an için kullanılan bir özellik.

Türkiye kullanıcılarının bu özellikle tanışmak için henüz vakitleri var 🙂

2 Paylaşımlar

SİZ DE YORUM YAPIN!

YORUMLAR (0)