Youtube’un Yeni Yıl Hediyesi: Reels!

Youtube’un Yeni Yıl Hediyesi: Reels!

2017 yılında gözümüzü her kırptığımızda yeni bir mecraya ‘stories’ özelliğini geldiğini gördük. Black Mirror’a yönelen hayatlarımızda bu kadar paylaşımın içindeyken, sosyal medya platformları da bundan geri kalmıyor haliyle.

Günlük hayatta kullandığımız her sosyal medya aracında insanları 24 saatliğine izler olmadık mı? Snapchat’in hayatımıza kazandırdığı 24 saatlik hikayelerin devamında Instagram, Whatsapp, Facebook da bu pastadan dilimlerini aldı. Youtube’un son yıllarda artan değerini düşündüğümüz de stories özelliği için vakit geldi diyebiliriz. Peki Youtube bu özelliği kendine nasıl entegre edecek? Şüphesiz 2018’in en çok konuşulan dijital aksiyonlarından biri ‘Reels’ olacak. 

Reels Nedir?

Youtube önceki günlerde bloğunda açıkladığı ‘reels’ ile kendi bakış açısıyla hikayeler özelliğini harmanlıyor. “Reels” adında paylaşılan videoların 24 saatlik bir ömrü olmayacak ve 30 saniye kaydedilebilecek. Hazırlanan bu kısa videolara çeşitli filtreler, müzik ve hatta çıkartmalar ekleyebilecek. Tıpkı diğer sosyal medya araçlarında olduğu gibi.

Reels’ı diğer hikayelerden ayıran özelliklerden biri de, Instagram ya da Facebook’ta olduğu gibi YouTube akışının en üstünde görünmemesi. Diğer platformlardaki stories özelliği kadar öne çıkmasa da, takipçiler sevdikleri bir YouTube yaratıcısının paylaştığı Reels videoları ne kadar beğenirlerse, YouTube, o kişilerin akışında, beğendikleri videonun yaratıcısından daha fazla video gösterecek. Şimdilik 10.000 üyeye açılan özellik, yakında daha geniş kitlelere ulaşacak.

‘Hikaye’den Daha Fazlası…

“Topluluklar” adı verilen özellik paketi sadece “Reels”i barındırmayacak. Ayrıca anlık olarak görsel, anket, yazı ve bir takım topluluk tartışma alanları gibi şeylere de sahip olunabilecek. Reels moduyla herhangi bir reklam ücreti alınıp alınmayacağı şimdilik bilinmese de, takipçiler siz bu videoları yüklediğinizde sizden bildirim alacaklar. Şimdilik beta sürümüyle kullanımda olan Reels’ın 2018 yılında nasıl değişimlere uğrayacağı merak konusu. Bildirim sevmeyenler için dipnot, Youtube kullanıcıların bildirimlere boğulmaması için özel bir sistem üzerinde de çalıştığını belirtti.

Reels’ı deneyimlemeye başladığımız şu günlerde, en büyük yorum kullanıcılara kalıyor. Siz nasıl buldunuz? Youtube yeni özelliği ile pastaya hakim olacak gibi….

26 Paylaşımlar

SİZ DE YORUM YAPIN!

YORUMLAR (0)