Zara’nın İlk E-Ticaret Konseptli Mağazasını Biliyor Musunuz?

Zara’nın İlk E-Ticaret Konseptli Mağazasını Biliyor Musunuz?

Akıllı telefonlarınızda ortalama kaç tane online alışveriş uygulaması yer alıyor? Benim şu an 4-5. Hatta içlerinden biri de Zara. Neden mağaza gezmek ya da fiziksel olarak alışveriş yapmak yerine uygulama / web sitelerinden alışveriş yapıyoruz diye sorgularsak pek çok nedeni var. Çünkü zamanımız değerli. Çünkü yorucu değil. Çünkü istediğimiz ürünlere gezerek yorulmak yerine daha kolay ulaşabiliyoruz. Çünkü temiz ve paketlenmiş halde ürünleri temin edebiliyoruz, gibi gibi…

Online Marketing trendi her geçen gün değer kazanırken, fiziksel mağazalarda mecburen e-ticaret konseptine geçiş yapmaya başladı. Hazır giyim markası olan Zara, bu doğrultuda mağaza açan ilk markalardan biri.

Mağazacılıkta Yeni Konsept, Yeni Trend: Rehber Mağaza

Tamamen online satış yapmak ve ürün değişimini kolay gerçekleştirmek amacıyla açılan “rehber mağaza” sistemi oldukça etkileyici. Ürün satışının gerçekleşmediği bu yeni sistemde mağazaya girdiğinizde, satış danışmanlarının yardımıyla istediğiniz herhangi bir ürünü deneyebiliyorsunuz ve girişte size verilen optik barkod okuyucu ile ürünlerin üzerinde bulunan QR kodunu tarayıp veya ürünün PIN kodunu girerek sipariş verebiliyorsunuz. Ödemeleri mağazada, ZaraApp veya Inditex Grubu uygulaması olan InWallet aracılığıyla cep telefonunuzu kullanarak yapabiliyorsunuz. Saat 14.00’e kadar verilen siparişler ise aynı gün kapınıza geliyor. Ayrıca mağazada normal kasiyer masalarının yanı sıra bir otomatik ödeme alanı da bulunuyor.

Zara, 2018 yılının Ocak ayında Londra’daki Westfield Stratford alışveriş merkezinde, tamamen e-ticaret odaklı bir pop-up store açtı. Zara’nın, mağazalarında sunduğu müşteri deneyimini geliştirmek amacıyla açtığı mağazası, müşterilerin hızlı bir şekilde alışveriş yapmalarına ve sonrasında satın aldıkları ürünlerin ödemesini hızlı bir şekilde yapabilmelerine olanak sağlamak amacıyla tasarlandı. Mağazanın ilgi çekici detaylarından biri, deneme kabinlerinde aynı bir kişisel alışveriş uzmanı gibi davranan ve müşterilere denedikleri ürünlere göre tavsiyeler veren etkileşimli aynalar yer alması. “E daha ne olsun!” dedirten Zara’nın bu yeni teknolojik pop-up mağazasının ardından rakip markalar neler yapacak merak konusu.

8 Paylaşımlar

SİZ DE YORUM YAPIN!

YORUMLAR (0)