Affiliate Marketing Nedir?

Affiliate Marketing Nedir?

Affiliate Marketing, ürünlerin ya da hizmetlerin reklamını yaparak bunların satışından komisyon aldığınız bir sistemdir. Sosyal medya kanallarını kullanarak veya web sitesi üzerinden kolaylıkla Affiliate Marketing çalışmaları yapabilirsiniz.

Türkiye özelinde baktığımızda en popüler uygulama alanı Trendyol’un Influencer’larla anlaşarak sosyal medya kanalları üzerinden yaptığı çalışmaları. Instagram’da, link paylaşan hesaplara mutlaka denk gelmişsinizdir. Hatta bu durumdan biraz bıkmış bile olabilirsiniz. 😄

Affiliate Marketing çalışmalarında üç taraf vardır:

Satıcı: Ürünü ortaya çıkaran, ürün üzerinden gelir elde eden taraftır. Tek başına bir girişimci veya büyük bir işletme olabilir. Satıcı tarafın pazarlama sürecine doğrudan dahil olması gerekmez ve çoğu zaman bu sürecin dışında kalır.

Ortak: Satıcının ürününü potansiyel müşterilere pazarlayan kişi veya şirkettir. Genellikle de sosyal medya kanalları, web sitesi vs aracılığıyla ürünün reklamını yapan kişidir. Tüketiciye ürün/hizmet satışı yaptığında da bağlı kuruluşun elde ettiği kazancın bir kısmını alır.

Tüketici: Reklamı yapılan ürünü satın alan kişidir.

Affiliate Marketing Komisyon Türleri

  • CPS (Satış Başına Maliyet): En çok tercih edilen ödeme şeklidir. Yapılan her satış için satış ortağına belli bir yüzde verilmesini ifade eder.
  • CPC (Tıklama Başına Maliyet): Satış ortağının, satıcı veya işletmenin web sitesine blog, sosyal medya kanalları üzerinden getirdiği her bir trafik için ödeme almasıdır.
  • CPA (Aksiyon Başı Maliyet): Potansiyel müşteriler için yapılan ödemedir. Tüketicinin, web sitesinde yer alan bir formu doldurması, e-posta bültenlerine abone olması, ürünü sepete eklemesi gibi aksiyonlar üzerinden satış ortağı gelir elde eder.

Affiliate Marketing’in Avantajları

Pasif Gelir: Uyurken para kazanmayı herkes ister öyle değil mi? Affiliate Marketing’de saat kaç olursa olsun, nerede olursanız olun sosyal medyada paylaştığınız bir gönderi veya yazdığınız bir blog yazısı üzerinden, işletmenin web sitesine yönlendirdiğiniz tüketiciler sayesinde gelir elde edersiniz.

Evden Çalışmak: Her gün aynı saatte kalkıp, trafikte saatler harcayarak ofise gitmekten hoşlanmayan insanlar için evden çalışarak para kazanmak muhtemelen en uygun çalışma modelidir. 😉

Düşük Maliyetler: Bir işe başlarken halledilmesi gereken en önemli konu sermayedir. Ancak Affiliate Marketing’ de yüksek sermayelere ihtiyacınız olmaz. Affiliate programlarına katılmak genellikle ücretsizdir. Ücretli olanlarda ise düşük bir bütçeyle bu işe başlayabilirsiniz.

Kolay Katılım: Affilite Marketing programlarına katılım kolaydır. Size sundukları formu doldurmanız yeterlidir. Tabii her firmanın süreci aynı olmayabilir.

Müşteri Memnuniyetinden Sorumlu Olmazsınız: Sizin göreviniz ürünü tanıtmaktır. Müşteri eğer bir sorun yaşarsa markayla iletişime geçeceği için iptal, iade vs gibi şeylerle uğraşmazsınız.

Markalar Neden Affiliate Marketing Modelini Tercih Ediyor?

Affiliate Marketing modeli markalar için daha düşük bir maliyet ve daha çok müşteri imkanı sunar. Bir reklam yıldızına milyonlarca lira harcamak yerine bu parayla yüzlerce, binlerce kişiyle satış ortaklığı kurup daha çok müşteri kazanma ihtimali, markaları bu modeli kullanmaya teşvik eder.

Affiliate Marketing’e Başlama Adımları

Öncelikle bu Affiliate Marketing sizin için doğru alanı mı, bundan emin olun. Çünkü avantajlar olduğu kadar sürece dair zorlayıcı özellikler de var.

Mesela alanların hiçbiri kazanç sağlayacağınıza dair bir garanti veremez. Kurulum ve hedeflenen miktarlarda kazanç sağlamak için belirli bir süre, sabır ve emek gerekir. Niş ürünler bile artık sağlam rekabet gerektirir. Bunun için yan iş mi yoksa ana gelir kaynağı mı olacağı konusunda netleşerek sürece başlamalısınız.

Bunlara rağmen cevabınız evetse, süreç için hazırlıklar başlasın! 🙂

1)Kendinize En Uygun Platformu Seçin.

Tanıtacağınız ürünler için bir platform seçmekle işe başlayın. Bu bir Youtube kanalı, blog veya Instagram sayfası olabilir. Ürünü direkt tanıtmak yerine içeriğinizle uyumlu bir hale getirerek yazdığınız makaleye veya çektiğiniz videoya yerleştirmeniz içeriğinizi daha etkili hale getirecektir.

2)Tanıtım Yapacağınız Ürüne veya Alana Karar Verin.

Genel bir alana yönelmek yerine daha spesifik bir alan belirlemeniz yararınıza olacaktır. Örneğin; ayakkabılar gibi geniş bir alan yerine spor ayakkabılar gibi daha özel bir alana yönelebilirsiniz.

3)Katılacağınız Ortaklık Programlarını Bulun.

Katılabileceğiniz birçok ortaklık programı bulunuyor. Bunlardan bazıları Amazon Associates, ShareASale Affiliate, eBay Partners, Shopify Affiliate

4)Kaliteli İçerik Üretin.

Kaliteli içerik her şeydir. Amacınız sadece ürünü tanıtmak olursa, okuyucuya veya izleyiciye bir fayda sağlamazsanız başarıya ulaşmanız çok zor. Bunun yanında SEO’ya dikkat etmeniz içeriğinizin Google’da üst sıralarda çıkmasına yardımcı olur. Eğer SEO’yla ilgili merak ettiğiniz noktalar varsa blog yazılarımıza göz atabilirsiniz.

Affiliate Marketing’in önemi dünyada ve Türkiye’de her geçen gün artıyor. Sıradan reklamların oldukça maliyetli olması ve tüketici de satın alma isteği uyandırmaması markaları Affiliate Marketing’e yönlendiriyor. Daha az maliyet ve daha çok potansiyel müşteriye ulaşma şansı düşünüldüğünde bu alana yönelenlere hak vermemek elde değil. 🙂

[social_warfare]

SİZ DE YORUM YAPIN!

YORUMLAR (0)