Dijital Pazarlama Uzmanı İş İlanlarındaki Yanlışlıklar

Dijital Pazarlama Uzmanı İş İlanlarındaki Yanlışlıklar

Çoğu iş kolunda olduğu gibi dijital pazarlama sektöründe de şirketler genellikle “joker” bir personel arıyor. Ucu bucağı olmayan yetenek beklentilerine bakarken fark edildiği gibi aslında bu biraz maliyet etkisi oluyor. Yani çok iş ama az personel. Bu sebeple uzun uzun baktığımız o ilanlardaki iş tanımı çoğu zaman net olmayan açıklamalarla dolabiliyor. Hal böyle olunca dijital pazarlama sektöründe herkes her şey olmaya aday gibi görünüyor. 🙂 Bu tip ilanlar yaygın olsa da, aslında durumun doğru olduğu anlamına gelmiyor. Biz bu yüzden dijital pazarlama uzmanı iş ilanlarındaki yanlışlıklar hakkında bir yazı hazırladık. Pozisyonunuzdan ne eksik ne fazla beklentiler olmaması için bir göz atmanızı öneririz.

Tabii ki bir dijital pazarlama uzmanı bazı operasyonel yeteneklere sahip olmalı. Ancak günümüzde bunları sağlamayan herhangi biri bile kendine dijital pazarlama uzmanı diyebiliyor. Kimi zaman sadece online birkaç sertifika almış olmak, bir platform üzerinden reklam verebilmek ya da sosyal medya yönetimi yapabilmek bu işte “uzman” olmak için yeterli gibi görünebilir. Zaten dijital pazarlama uzmanı arayışı için yayınlanan iş ilanlarında da bu hata fark ediliyor. Gelin önce dijital pazarlama uzmanı ne iş yapar, kısaca buna bakalım.

Dijital Pazarlama Uzmanı Ne İş Yapar?

Dijital pazarlama en basit anlamıyla geleneksel pazarlamanın dijitalleşmiş halidir. Doğal olarak dijital pazarlama uzmanları aslında geleneksel pazarlama yöntemlerini biliyor. Bu bilgileri doğrultusunda da şirket için hazırladığı pazarlama stratejilerini dijital dünya trendlerine uygun hayata geçiriyor.

Genel yaklaşımlardan farklı olarak dijital pazarlama uzmanı ürün ve hizmetlerin yalnızca satış odaklı kısmında bulunmuyor. Gerçek bir uzman materyal hazırlıkları, promosyonlar, tanıtım stratejileri, pazar araştırmaları, reklam alanları, veri analizleri, rakip analizleri gibi birçok veriyi inceliyor. Sonrasında bunları işleyerek pazarlama süreçleri için kullanılabilir verilere dönüştürüyor. Hatta bununda ötesinde satış sonrası geri bildirimleri toplayıp ürün geliştirmelerini ve pazar stratejisini belirleyerek ürün satışı süreçlerinde doğrudan etkileyici oluyor.

Dijital pazarlama uzmanlarının sahip olması gereken yetenekler ve bilgiler

 • Araştırma yöntemleri
 • Veri analizi ve tasarımı
 • Organizasyon
 • Temel seviye CMS
 • Dijital PR
 • SEO ve SEM
 • PPC
 • CRO
 • İngilizce
 • E-posta pazarlaması
 • Dijital ve mobil reklamcılık
 • Sosyal medya mecralarına hakimiyet
 • Tasarımın temel metrikleri
 • Analitik düşünme
 • Pazarlama stratejileri  

Tabii bunlar sektör özelinde farklılık gösterebiliyor. Ancak dijital pazarlama uzmanı olmak için bir yerden başlamak lazım.😇 Bunların dışında işinde gerçekten uzman olmak için  güçlü iletişim yeteneği, dijital medya okur yazarlığı, Google Webmaster araçları hakkında bilgi, sosyal medya ve reklam platformlarını profesyonel kullanma gibi özellikler de önemli.

Tüm bunların yanında sektörde beliren alt dallar dijital pazarlama süreçlerinin çoğu zaman bir parçası oluyor. Sürece tam bir hakimiyet sağlamak için bu alanlarda bilgilenmek hiç fena olmuyor. Şöyle genel olarak sürece baktığımıza göre artık dijital pazarlama uzmanı iş ilanlarındaki yanlışlıklar konusuna gelelim.

Dijital Pazarlama Uzmanı Yanlış İş ilanlarındaki Yanlışlıklar ve Örnekleri

Bahsettiğimiz gibi dijital pazarlama geleneksel pazarlamanın günümüz versiyonu. Ama anladığımız üzere bazı şirketlerin “Dijital pazarlama uzmanları ne iş yapar?” konusunda kafası epey karışıyor. Şimdi bu ilanlardan birkaç örnek inceleyelim.

İlana baktığımızda ilk dikkatimizi çeken şey tabii ki ilanın başlığı. Grafiker mi arıyorlar, yoksa dijital pazarlama uzmanı mı bilemedik. İşveren, video çekimlerini yapan kişinin de görsel tasarım sorumlusununda hatta bunun pazarlamasını yapan kişinin de aynı olsun istiyor. Ama dijital pazarlama uzmanı tasarım bilmek zorunda değildir! O zaman başka birinin işini de yapmış olur değil mi?🙄

İlana bakınca biz dijital pazarlama uzmanlığına dair bir iş tanımını göremedik. Hatta şirketin dijital pazarlama uzmanından çok bir çekim ve montaj ekibine ihtiyacı varmış gibi duruyor. Dijital pazarlama uzmanından beklenecek bazı görevler araya serpiştirilmiş olsa da personelden beklenenler de anlaşılmıyor. En azından dijital pazarlamadan bahsediyorsak.

Muhtemelen dijital pazarlama uzmanı arayışına gelene kadar öncelikle bir yazılımcı ve muhasebe personeli alım yapmaları daha verimli olur.

İlanı gördüğümüzde kafamızda deli sorular dönmeye başladı bile. Pazarlama bu işin hangi kısmında? Reklam uzmanıyla çalışacak yardımcı biri ise adı neden dijital pazarlama uzmanı? Dijital pazarlama alanında bir arayış varsa neden photoshop ve video editleme ? Strateji, planlama rakip analizleri gibi konulardan hiç söz edilmemesine zaten gelmiyoruz. İşvereninde kafasının biraz karışık olduğunu düşünüyoruz.

Dijital pazarlama ve e-ticaretin iki farklı alan olduğunu daha önceki blog yazımızda anlatmıştık. Bu iki alanın stratejileri de, yaptıkları iş de farklı. Yani iki ayrı uzmanlık alanı gerektiriyor. İki görevi de aynı kişide toplayıp tek kişilik dev kadro oluşturmak isteyen şirketlerin başarı oranlarının da oldukça düşük olabileceğini rahatlıkla söyleyebiliyoruz.

İlan başlığı her ne kadar dijital pazarlama uzmanlığı olsa da içeriği farklı şeyler söylüyor. Tercüman arayışı gibi…  Olaya tersten bakmak daha kolay yani aslında tercüman arıyorlar ama müşteri datalarını da raporlayan bir tercüman.🙃

SONUÇ

Sonuç olarak dijital pazarlama uzmanı “joker” elemanın çok dışında oldukça altyapı gerektiren bir uzmanlık alanı. Zaten oldukça kapsamlı olan iş tanımını daha genişletmek çalışacak elemanlara biraz haksızlık.

Bu ilanlara bakarken aklımıza Anadolu Hayat Emeklilik’in Anneler Günü için çekmiş olduğu bir reklam filmi geldi. Küçük çocuğun annesi için “benim annem hem doktor hem aşçı hem  öğretmen hem kuaför hem bekçi hem mühendis …” şeklinde uzayıp giden uzmanlık listesi yapmıştı. Yeni ilanlar da bundan esinleniyor galiba.

0 Paylaşımlar

SİZ DE YORUM YAPIN!

YORUMLAR (0)