Facebook Reklam Modeli Seçerken: Carousel mi Koleksiyon mu?

Facebook Reklam Modeli Seçerken: Carousel mi Koleksiyon mu?

Online alışverişin giderek daha da yaygınlaştığı ve çoğu durumda ilk tercih olarak kullanıldığı zamanları yaşıyoruz. Peki online alışverişin iyice gözde olduğu bu dönemlerde reklamverenler Facebook ve Instagram için Carousel veya Koleksiyon reklam modellerinden hangisini kullanmalı? Bu yazımızda “bu iki reklam modellinin benzerliklerine ve farklarına” değineceğiz.

İlk olarak carousel reklam, yani döngü veya dönen format reklamlarına değinelim: Carousel reklam modeli tek bir reklam içinde, maksimum 10 adet görsel veya video sergilenebilen, be bu görsellerin her birine ayrı yönlendirme imkanı, her görselin altında ayrı bir başlık ve bağlantı açıklaması yazmamıza olanak sağlayan modeldir.

Carousel reklam modeli görsel olarak katalog reklam modeli ile benzerlik gösterse de, teknik olarak bunlar birbirlerinden farklı reklam modelleridir.

Katalog reklamını açmanız için bir XML’e ihtiyacınız vardır. Bu XML’i Business Facebook hesabınızda Kataloglar kısmına ekleyince, sitenizde var olan ürünleri, Business Facebook tarafına da aktarmış olursunuz. Böylelikle Business Facebook üzerinden Katalog reklam modelini seçtiğinizde otomatik olarak ürünleriniz, bu ürünlerin isimleri, fiyatları ve yönlendirildiği sayfalar otomatik olarak gelmiş olur.

Carousel reklam modelinde ise XML’e ihtiyaç duymadan farklı kreatifler, farklı başlık ve bağlantı açıklamaları kullanabilir, görselin yönlendirileceği URL’yi belirleyebilirsiniz.

Carousel reklam oluştururken yüklemiş olduğunuz kreatifleri belli bir sıraya göre yükleyebilir ve reklamlarınız bu şekilde görünmesini sağlayabilirsiniz.

/Users/macbookair/Desktop/carousel.jpg

Yukarıda da gördüğünüz gibi reklam veren caorusel reklamı kullanarak görselleri sıralamış bu reklamlarının kullanıcıya bu şeklilde gözükmesini istemiştir. Eğer sizin de devamlılığı olan kreatifleriniz var ise, carousel reklam modelini kullanmak doğru seçim olabilir.

Bir ürünün tanıtımını ya da bir hizmeti carousel model ile sergileyebilir, potansiyel müşteri formları toplayabilirsiniz.

Carousel reklamı oluştururken aşağıda gördüğünüz şekilde her iki kutucuğu tiklerseniz, yüklemiş olduğunuz kreatiflerin sırasına göre değil de, almış olduğu performansa göre kreatifler sıralanır ve döngünün son kreatifine Facebook sayfanızın görselini otomatik olarak ekler.

/Users/macbookair/Desktop/carousel 1.png

Eğer yukarıdaki iki kutucuğu seçmezseniz kreatifler sizin belirlediğiniz döngü sırasına göre kullanıcıya sunulur ve döngünün sonuna sayfanız ile ilgili bir görsel eklenmez.

Carousel reklam modelinde minimum kart sayısı 2, maksimum kart sayısı 10’dur.

 • Görsel formatı, jpg. veya png. olmalıdır.
 • Maksimum görsel dosya boyutu 30 MB‘dır.
 • Desteklenen video formatlarına linkten ulaşabilirsiniz.
 • Maksimum video uzunluğu 240 dakikadır.
 • Video için maksimum boyut 4 GB‘tır.
 • Tavsiye edilen en az çözünürlük 1080×1080 pikseldir.
 • Görsellerde %20 yazı sınırına uyulmalıdır. %20 yazı sınırını aşan görsellerin yayını kısıtlanabilir.

Erişim, marka bilinirliği, trafik, uygulama yüklemeleri, potansiyel müşteriler bulma, dönüşümler, mağaza trafiği ve mesaj alma gibi reklam verme amaçlarında carousel modelini kullanabilirsiniz.

 • Farklı ürünleri öne çıkarmak için farklı yönlendirme sayfalarına bağlantı verin. Müşterilere daha fazla seçenek sunun ve tıklanma oranınızı artırın.
 • Tek bir ürünün birçok özelliğini öne çıkarın. Müşterileri daha iyi bilgilendirmek için ürünün farklı açılarını ve özelliklerini gösterin.
 • Bir hikaye anlatın. İlgi çekici bir hikaye anlatmak için arka arkaya görseller ve/veya videolar kullanın. 
 • Bir süreci açıklayın. İşletmenizin nasıl çalıştığını insanlara adım adım gösterin.
 • Daha büyük bir tuval oluşturun. Sürükleyici bir reklam deneyimi için tüm kareleri büyük bir görseli (bkn. yukarıdaki örnek görsel) sergilemek için kullanın.
 • Avantajları satın. Fiziksel ürünler satmıyorsanız, müşteriniz olmanın avantajlarını veya sonuçlarını gösteren görseller ve/veya videolar kullanın.

Koleksiyon reklam modeli mobil cihazlarda kullanıcıların hizmetleri ve ürünleri keşfetmesini, incelemesini ve satın almasını kolaylaştıran reklam formatıdır.

Koleksiyon deneyimi genellikle bir kapak görselini veya videosunu takip eden çeşitli ürün görsellerinden oluşur. Birisi bir koleksiyon reklamına tıkladığında, etkileşimi artıran, ilgiyi ve satın alma niyetini güçlendiren tam ekran bir deneyim olan bir Hızlı Deneyim’e yönlendirilir.

Koleksiyon reklam formatının 3 farklı şablonu vardır. Bunlar;

Vitrin: Ürünlerin sergilendiği, kataloğa ihtiyaç duyulan formattır. Reklam veren bu şablonda kullanıcıyı direkt olarak siteye yönlendirmeden, mobil cihazlarda ürünlerini sergilemiş olur.

Lookbook: Ürün veya hizmetlerinizi kreatif ile belirleyebilirken kataloğa ihtiyacınızın olduğu; ürün etiketlemeden yararlanarak, kullanıcıların ürünlerinizin kullanım alanlarını keşfetmesini sağladığınız şablondur.

Müşteri Kazanımı: Kullanıcıları eylemde bulunmaya teşvik eden bir yönlendirme sayfasıyla markanızın ve ürünlerinizin öne çıkmasını sağlayan şablondur.

Vitrin ve Lookbook şablonlarında kataloğa ihtiyaç varken, Müşteri Kazanımı şablonunda kataloğa ihtiyaç yoktur.

Vitrin ve Müşteri Kazanımı şablonları Facebook ve Instagram Reklam alanlarında gösterim sağlarken, Lookbook şablonu sadece Facebook reklam alanlarında gösterim sağlar.

Kreatif pikselleri 1080×1080 veya 1200×628 çözünürlüğünde olmalıdır.

Trafik, dönüşüm, katalog satışları ve mağaza trafiği gibi reklam verme amaçlarında koleksiyon modelini kullanabilirsiniz.

Koleksiyon Reklam Modeli ile Yapabilecekleriniz

 • Ürünlerinizin mobil ortamda keşfedilmesini sağlayın: Video veya görselleri, alakalı ürünlerle birlikte kullanarak insanları etkileşime teşvik edin.
 • Müşterilerin mobilde ürünleriniz arasında kolayca gezinmesini sağlayın: Reklamınıza dokunan insanlar, Facebook uygulamasındaki bir tam ekran deneyim içerisinde daha fazla ürünü inceleyebilir veya ürününüzün özellikleri hakkında daha fazla bilgi alabilir.
 • Talebi satışa dönüştürün: Markanızla ilgilenen müşterilerin, internet sitenizde veya uygulamanızda alışveriş aşamasına devam etmesini sağlayın.
 • Perakende ve seyahat için idealdir: Bir perakende, e-ticaret, uçuş veya otel reklam vereniyseniz; markanız, ürününüz veya hizmetinizle birlikte bir video veya görsel sergilemek için koleksiyon formatını kullanabilirsiniz.

Toparlayacak olursak:

Carousel reklam modelini dijitalde hizmet veren her sektör için rahatlıkla kullanabilirsiniz. E-ticaret sektöründe ürünlerinizi sergileyebilir, hizmet sektöründe potansiyel müşteri formu toplayabilirsiniz.

Carousel reklam modeli, katalog reklamı ile benzediği için özellikle e-ticaret sektöründe kullanılan ve performans alınan bir modeldir.

Bu modelde dikkat edilmesi gereken temel unsur, kreatiflerin güncelliğidir. Bir kampanyada aynı kreatifler ile uzun bir süre ilerlemek çok doğru olmaz. Kampanya ayarlarına dokunmadan kreatifleri yenileyebilir, böylelikle kampanyanızın daha iyi performans almasını sağlayabilirsiniz.

Koleksiyon reklamları ise, gösterim olarak sadece mobilde gösterim sağladığı için kullanıcıya daha pratik, yönlendirme yapmadan reklam içerisinde ürün sergilemesini sağlamaktadır. Günümüz mobil çağı olduğu için koleksiyon reklam modeli özellikle e-ticaret sektöründe iyi performans vermektedir.

Burada da dikkat edilmesi gereken unsur kullanmış olduğunuz kataloğun ve varsa kreatiflerinizin güncel olmasıdır.

İnternet kullanım alışkanlıklarımız değiştikçe, reklam modellerinin de performansları değişebilir. Açıkçası performans sonucu anlamında her iki model için kesin bir şey söylemek çok zor.

Carousel reklam modeli, koleksiyon reklam modeline nazaran, hem masaüstü hem mobilde gösterim sağladığı için mobildeki kullanıcının dışındaki masaüstü kullanıcılarına da ulaşabilirsiniz.

Ama aynı zamanda günümüzün mobil çağı olduğu ilettik. Koleksiyon reklam modeli de sadece mobil alana uygun olan kullanıcılara ürün sergileme anlamında kolaylık sağlayan bir model olduğu için performansı son zamanlarda artış göstermektedir.

Siz de her iki modelde reklamlar oluşturarak bizlere almış olduğunuz sonuçları ve aklınıza takılan sorular iletebilirsiniz.

0 Paylaşımlar

SİZ DE YORUM YAPIN!

YORUMLAR (0)