Facebook@Work

Facebook@Work

Gündelik hayatımızdan özel hayatımıza, iş hayatımızdan okul hayatımıza kadar hayatımızın her anında aktif olarak içerisinde yer aldığımız bir sosyal ağ haline geldi.

Facebook, kuşkusuz hiçbir anlamda geride kalmayı sevmeyen bir sosyal ağ olmakla beraber; aslında sadece bir sosyal ağ değil, yaptığı yenilik ve gelişimler ile hayatımızda vazgeçilmez bir yaşam tarzı olmayı hedeflemektedir ve başarmaktadır da.

En son Youtube’ nin canlı yayın eklentisine ‘Live Video’ ile karışık vermekle kalmayıp; Snapchat’ in ‘Snapchat Memories’ uygulamasına da yine farklı bir sosyal ağ olarak insanların hayatında yer edinmiş olan ama Facebook bünyesi altında yer alan Instagram uygulamasında geliştirmiş olduğu Instagram Stories ile  karşılık verdi..

Konuyla ilgili yazmış olduğum yazıyı bu linkten okuyabilirsiniz.

Şimdilerde ise; aslında yaklaşık iki yıldır geliştirmeye devam ettiği kurum içi iletişim ve etkileşim uygulaması olan Facebook@Work ile karşımıza çıkacak gibi gözükmektedir.

Facebook; çalışanların Haber Kaynağı, Gruplar, Mesajlar ve Etkinlikler gibi Facebook araçlarını iş ortamı içerisinde de etkin bir şekilde kullanabilmelerini sağlamaya odaklanan bu uygulama ile belki de LinkedIn özelliğini kendi içerisinde barındırma hedefi taşıyor olabilir. Bu da Facebook’ u bir adım daha ileri götürmek adına akıllıca bir harekettir.

Konu ile alakalı basına davet göndermeye başlamış olan Facebook, beklenene göre 10 Ekim 2016’da Londra’da yapacağı tanıtım ile ilk defa ABD dışında bir tanıtım gerçekleştirmiş olacaktır.

Uygulama ile ilgili yaptığım araştırma sonucu elde ettiğim bilgileri sunmadan önce, uygulamanın kullanımı açısından yaşanılabileceğini düşündüğüm bir sorunu da paylaşmadan geçmeyeyim.

Her ne kadar Facebook yetkilileri tarafından; servis üzerinden hiçbir datanın toplanmayacağını ve kullanıcıların iş hesaplarının, kendi kişisel hesapları üzerinde bir etkisi olmayacağını belirtilse de, bu sorun birçok firma ve kişide bu hala bir soru işareti olarak varlığını sürdürmektedir. Bilgi paylaşımı güvenliği açısından iyi bir izlenim ve duyum tecrübesine sahip olmayan hatta hem güvenlik açısından hem de işe engel olmama açısından birçok işyerinde Facebook sayfasına erişimi engelleyen bu firmaları bu anlamda ikna etmek için Facebook tarafından özel bir çaba sarf edilmesi gerekebilir diye düşüyorum.

Facebook@Work Nedir ve Ne amaçla kullanılır?

  • Facebook@Work; kullanıcısı olan şirketlerin, platform üzerinde kendi ağlarını oluşturmalarını sağlayan bir uygulamadır. Bu uygulamada hesap açabilmek için şirketin Facebook@Work kullanıyor olması gerekmektedir.
  • Çalışanların dilerlerse kişisel Facebook hesaplarından ayrı olarak, kurumsal bilgileriyle yeni bir hesap oluşturmasını ve bu ağa katılmasını sağlamaktadır.
  • Şirketlerin organize olabilmesi için ve iletişim aracı olarak kullanılabilecek Facebook @ Work, iş akışı fikirlerinizi değiş tokuş etmenizi sağlarken aynı zamanda Facebook’un tüm metin ve videolu sohbet araçlarına ulaşabileceksiniz. Bunun yanında Etkinlikler ve Live işlevleri de elinizin altında olacak.
  • Platformdaki hesabınız yalnızca şirketiniz ve iş arkadaşlarınız tarafından görünebiliyor. Bu hesapta yer alan isim, yaş, dil gibi kişisel bilgileriniz ise şirketiniz tarafından ekleniyor.
  • Facebook@Work uygulaması ile beraber, şirketlerin Facebook’u kendi ihtiyaçlarına göre değiştirebilme şansları olacak. Ayrıca ara yüzde kendi logoları da yer alacak.
  • Uygulama, normal Facebook’un sunduğu hizmetleri sunacak ancak Facebook at Work’ de herhangi bir reklam yer almayacak.
  • Güvenlik ve gizlilik esasına bağlı olarak çalışacak bu sistem sayesinde personeller arasında paylaşılan bilgiler ve mesajlar yalnızca o şirketin çalışanları tarafından görüntülenebilir olacak. Böylelikle gönül rahatlığı ile kullanılabilecek.
  • Work uygulaması, İOS ve Android işletim sistemlerini kullanan akıllı cihazlar için geliştirildi. Ama şirket çalışanları işyerinde internete bağlanıp Facebook’a giriş yaptığında ‘şirkete özel Facebook’a bağlanabilecek.
  • Uygulamayı test eden şirketler şu an için herhangi bir ücret ödemiyor ancak uzmanlar Facebook’un ‘Work’ uygulamasının büyük ihtimalle bedava olmayacağını belirtiyor. Ama herhangi bir ücret bilgisi açıklanmadı henüz. Kullanıcı sayısına göre ücretlendirilecek ve diğer kurumsal yazılım hizmetleriyle birlikte çalışabilecek bir hizmet olarak hayatımızda yer alacak diye düşünülüyor.

-Facebook@Work ile üzerinde çalıştığınız projeyle ilgili paylaşımlar yapıp, takım arkadaşlarınızı etiketleyebiliyor, konuyla ilgili fikir alışverişinde bulunabiliyorsunuz.

Böylece, artık çalışırken “Facebook’ da takılmayın, çalışın!”  vb. serzenişler de tarihe karışacak gibi gözüküyor.

Facebook@Work, iddialı bir takım içi iletişim ve etkileşim platformu uygulaması olarak bilinen Yammer ve Slack gibi uygulamaların korkulu rüyası olmaya hazırlanıyor!

8 Paylaşımlar

SİZ DE YORUM YAPIN!

YORUMLAR (0)