Freelance Çalışmanın İncelikleri Üzerine

Freelance Çalışmanın İncelikleri Üzerine

Birçok insan, geleneksel çalışma hayatının yanı sıra; daha özgür hareket alanı, yaratıcı yönünü ortaya çıkartma ve zaman yönetimdeki esneklik sebepleriyle freelance çalışma hayatını merak ediyor. Genelde bir iş yerine bağlı kalmak istemeyen, mesai saatleri konusunda esneklik tercih eden veya sadece proje bazlı çalışmak isteyen kişiler için freelance, özellikle bir tercih sebebi oluyor. Trafikten kaçmak, alarm olmadan uyanmak, çalışma saatlerini belirlemek gibi kendi içinde avantajları olsa da keza aynı şekilde belli bir organizasyon olmaması, işin devamlılığının kesin olmaması, sigorta ve emeklilik gibi konular da dezavantaj olabiliyor. Gün geçtikçe bir yandan işverenler bir yandan da çalışanlar için daha ilgi çekici bir alan halini alan freelance çalışma hayatını birlikte inceleyelim.

1.Amaç Belirleyin

Her ne kadar freelance çalışmak oldukça serbest bir çalışma biçimi olarak karşımıza çıksa da, kendi içinde bir dinamik oturtmak oldukça önemli bir hale geliyor. Kendi içinde işleyen bir dinamik oturtmak içinse en başta cevaplanması gereken soru “Ne yapmak istiyorum?”. Becerilerinizi tanıyıp bu becerilerle hangi hedeflere ulaşabileceğinizi belirlemek bir yola çıkmanın değil, doğru bir yola çıkmanın en temel prensibi olarak görülebilir.

2.Farklı Olun

Amacınızı belirleyip yetkin olduğunuz bir alana kendinizi konumlandırdığınızda çalışmanın asıl önemli olan noktasına gelmiş oluyorsunuz. Sizi diğer insanlardan farklı kılacak, tercih edilmenizi sağlayacak bir yön de ortaya koymanız gerekiyor. Bu alanda freelance çalışmanın oldukça kreatif yönünüzü ortaya çıkartacak bir alan olduğunu da söyleyebiliriz. Hem kaliteli hem de bir yandan insanların ilgisini çekecek içerikler üretmeli veya bunu üretecek ilginç biri olduğunuzu göstermelisiniz.

3.Kaliteli Bir Portfolyo’ya Sahip Olun

Farklı olduğunuzu bildiğiniz ve bunu gösterebileceğinizi düşündüğünüzde de bunun için bir araca ihtiyacınız olacak. Sizin sesiniz, aslında yaptığınız veya yapacağınız işler olacak. Bundan dolayı yetkin olduğunuz bilgileri veya bitirmiş olduğunuz işleri en iyi şekilde sergileyebilmeniz gerekiyor. Bunun için aklınızın bir köşesinde durması gereken en önemli detaylardan bir tanesi “iyi bir web sitesi” sahibi olmanız. Güzel hazırlanmış ve sizin hakkınızda her şeyi sade ama çarpıcı bir biçimde aracıyla buluşturan bir tasarım belki de onlarca adım öne geçmenize yardımcı olur.

4.İşinize Özen Gösterin

Freelance bir işe sahip olmak ofiste çalışmanın getirdiği sorumluklardan çok da uzak değildir. Bu çalışma biçiminde de zaman yönetimi çok iyi yapılmalı, sonuç kısmında çıkacak olan işin kaliteli olmasına özen göstermelisiniz. Eğer gerekliyse bitmiş olan işin daha sonrasında bile takibini yapabilmelisiniz. Çünkü şu anda yapmış olduğunuz iş, aslında sizin gelecekte dahil olmak isteyeceğiniz bir işin referansı olabilir.

5.Her Zaman Kendinizi Geliştirin

İşinizde ne kadar yetkin biri olduğunuzu düşünürseniz düşünün, daha ileriye gitmek için her zaman kendinizi geliştirmeye açık olmanız gerekiyor. Güçlü olduğunuz yönlerinizi bilip bunları geliştirmeye gayret ederken özeleştiri yaparak zayıf yönlerinizi de farkında olmalı zayıf olduğunuz tarafları da geliştirmek için çaba sarf etmelisiniz. Bütün bunların yanında, bilgiye ulaşmanın çok kolay olduğu bu dönemde, yeniliklerden haberdar olmayı ve onları uygulamayı geri plana atmamalısınız. Alanınızı çok yakından ilgilendiren bir gelişmede, öncü hamleyi yapabilecek donanıma ulaşmaya çalışın.

 

Freelance çalışmaya başlamak isteyenler için yardımcı birkaç fikri ” Freelance Çalışmanın İncelikleri Üzerine ” yazımızda topladık. Bir sonraki yazıda başka bir konuyu ele almak üzere…

0 Paylaşımlar

SİZ DE YORUM YAPIN!

YORUMLAR (0)