Zaman Yönetimi Becerileri Nasıl Geliştirilir

Zaman Yönetimi Becerileri Nasıl Geliştirilir

Zaman yönetimi becerileriniz üzerinde çalışmak, yeni fırsatlar yaratmak özellikle iş başvurularında bulunduğunuzda daha iyi bir çalışan ve güçlü bir aday olmanıza yardımcı olabilir. İşte zaman yönetimi becerilerinizi geliştirmenin birkaç yolunu sizin için kaleme aldık:

Görevlerinize önceliklendirmeler yapın

Önceliklendirme zor bir beceri ancak pratikle kolaylaşıyor. Yapılacaklar listeleri yaparak önceliklendirme uygulayabilirsiniz. Yapmanız gereken konuyla ilgili her şeyi yazmak, fiziksel olarak en acil veya en kolay işleri yazmanız konuları ayırmanıza yardımcı olabilir. Yardıma ihtiyacınız olursa, yöneticinize veya işlerini nasıl tamamlayacaklarına öncelik vermekte iyi olan bir meslektaşınıza sormayı düşünebilirsiniz, böylelikle daha sağlıklı bir yol alınmış olacaktır. Bitiş tarihlerini, görevin başlıklarını ve iş hedeflerini özellikle yer vermeniz, bazı çalışmalarınızın çevrenizdeki kişilerin  önünde yapmanıza yardımcı olabilir onlarla daha iyi koordine olmanıza destek olur.

Kısa ve uzun vadeli hedefler belirleyin

Düzenli hedef belirleme pratiği, kesin sonuçlar elde etmek için neyi başarmanız gerektiğini tam olarak anlamanıza yardımcı olabilir. Daha büyük, uzun vadeli hedeflere ulaşmak için, yol boyunca daha küçük dönüm noktası hedeflerini belirleyin. Örneğin, beş ay içinde tanıtılmak istediğiniz bir hedefiniz varsa, belirli becerilerinizi geliştirmek için daha küçük hedefler belirlemeniz gerekebilir. Hedefleriniz belirli, ölçülebilir, ulaşılabilir, birbiriyle alakalı ve zaman planlamasına dayalı olmalıdır.

Takviminizi yönetin

Listenizdeki en önemli görevleri tamamlamak için zamanı ayırmak, zamanınızı yönetmek önemlidir. Takviminizdeki belirli zaman aralıklarını düzenli aralıklarla kapatmayı düşünebilirsiniz, böylece zaman çizelgenizde dikkat dağıtan toplantıları ekarte etmiş olur, toplantı yapmadan zaman geçirmenizi garanti altına alabilirsiniz. Ayrıca belirli toplantılara katılmanın ya da katılmamanın yararlı olup olmadığını da düşünmelisin. Değer katmayacağınızı veya belirli bir şekilde katkıda bulunmayacağınızı düşünüyorsanız, belirli toplantıları reddetme konusunda kendinize güç vermelisiniz. Tabi bunu yaparken, teşekkür etmeyi ve kibar olmayı unutmayalım; toplantı sahibine neden reddettiğinizi bildiren bir e-posta göndermeyi düşünebilirsiniz.

Daha iyi bir zaman yönetimi üzerine bazı konulara değindik ilerleyen günlerde zaman yönetimini geliştiren yetenekler üzerine bir yazımızı da sizile paylaşacağız. Geçen hafta kaleme aldığımız kişisel gelişiminize katkıda bulunacağını düşündüğüm Topluluk Önünde Konuşmanın 10 Püf Noktası yazımızı tekrardan hatırlatmak isterim. Okumak için tıklayınız.

 

 

0 Paylaşımlar

SİZ DE YORUM YAPIN!

YORUMLAR (0)