Geleceğin Yükselen Mesleği: SEO Uzmanlığı

Geleceğin Yükselen Mesleği: SEO Uzmanlığı

Dijital pazarlamanın hızlı gelişimi ve rekabetin artması ile arama motoru optimizasyonu da her geçen gün daha önemli hale geliyor. Bu doğrultuda geleceğin meslekleri arasında görülen SEO Uzmanlığı’nı Webtures Kurucusu Kaan Gülten’e sorduk.

Nüfusunun 37 milyonundan fazlası internet kullanan ülkemizde web sitelerinin daha çok trafik almak ve daha fazla satış yapmak adına arama motorlarında üst sıralara çıkma savaşı giderek büyüyor. İşte tam da bu noktada internet sitelerinin imdadına SEO Uzmanları yetişiyor.

Web sitelerinin arama motorlarında daha üst sırada yer alması için çalışma yapan SEO Uzmanları, sektörde var olan nitelikli eleman ihtiyacı henüz karşılanamadığı için kolayca iş bulup Türkiye ortalamasının üzerinde gelir elde edebiliyorlar. Özellikle SEO alanına yatırım yapmanın karlı olduğunu gören ve böylece SEO çalışmalarının önemini daha iyi kavramaya başlayan kurumlar, SEO Uzmanlarına bünyelerinde yer veriyorlar.

SEO çalışmaları büyük çoğunlukla Google odaklı gerçekleştirildiği için, dev arama motorunun anavatanı olan ABD’de SEO çalışmalarına ödenen bütçe bir hayli yüksek. SEO çalışması yapanlara ödenen saatlik ortalama 25 $ ile Hindistan; Avusturya ve Yeni Zelanda’dan sonra en düşük bütçeyi ayıran ülke olarak gözüküyor. Yeni nesil pazarlama aracı olarak değerlendirilen SEO çalışmalarının önemi her geçen gün daha iyi anlaşılırken, bu alanda kendini geliştiren nitelikli eleman ihtiyacının olduğu da ifade ediliyor.

Webtures SEO Ajansı Yönetim Kurulu Başkanı Kaan Gülten, gelecekte SEO uzmanlığının daha da önem kazanacağını belirterek kariyer hedefleyen kişilerin bu alanda kendilerini geliştirmeleri gerektiğini belirtti. Ayrıca Gülten, sektöre yeni adım atacak kişilere de şu tavsiyelerde bulundu:

“SEO uzmanı olmak isteyenler sürekli olarak gelişmelerden haberdar olmalı, blog ve forumları da takip ederek Google tarafından yapılan algoritma güncellemelerine karşı pozisyon almalı. Ayrıca karşılaşılan sorunlara karşı hızlı ve etkin çözüm üretmeniz istenecektir. Çalışmalarda her zaman dürüst olmak ve SEO çalışmalarını yaparken etik ahlak kurallarına bağlı kalmak size başarıyı getirecektir.”

SEO Uzmanı Kime Denir?

Search Engine Optimization (Arama Motoru Optimizasyonu) teriminin kısaltması olan SEO, internet sitelerinin Google ve diğer arama motorlarında daha üst sıralarda yer alması için yapılan çalışmalardır.

Arama motoru sıralamasında yükselmek ve daha fazla ziyaretçi çekmek isteyen internet sitelerine ücretli olarak çalışma yapan kişilere ise SEO Uzmanı denir.

SEO Nasıl Öğrenilir?

Ülkemizde SEO alanında yerli bilgi kaynakları kısıtlı olduğu için SEO uzmanı olmaya aday kişilerin yabancı dil bilmesinin önemli bir artı değer olduğu belirtiliyor. SEO ile ilgili haberleri paylaşan blog sitelerinin yanı sıra, Google yöneticilerinin Twitter güncellemelerini takip etmek, yerli ve yabancı forum sitelerinde SEO üzerine yapılan tartışmaları izlemek de SEO Uzmanları için ekstra bilgi edinme açısından önemli.

Bununla birlikte Kaan Gülten’in kaleme aldığı Uzmanından SEO ve Sorularla SEO kitapları, Türkçe en değerli SEO kaynakları arasında gösterilebilir.

 

SİZ DE YORUM YAPIN!

YORUMLAR (0)