SEO Uzmanlığı: Geleceğin Yükselen Mesleği

SEO Uzmanlığı: Geleceğin Yükselen Mesleği

 

Geleceğin yükselen mesleği olarak sıkça karşımıza çıkmaya başlayan SEO seo uzmanlığı konusunu biraz da biz konuşalım istedik. Bu kavramı daha iyi anlatabilmek adına da sizler için Webtures SEO Ajansı Yönetim Kurulu Başkanı Kaan Gülten kısa bir sohbet etme fırsatı bulduk.

Konuşmaya geçmeden önce biraz anlamaya çalışalım, bakalım neymiş bu SEO ve SEO uzmanlığı? 

SEO Kavramı

Search Engine Optimization (Arama Motoru Optimizasyonu) yani kısacası SEO, web sitelerini arama motorlarının daha iyi taramasına olanak sağlamak amacı ile yapılan birtakım anahtar kelime düzenlemelerinden oluşuyor. Anahtar kelimeler ile güçlendirilen web siteleri ise arama motorlarında üst sırada görünmeyi başarıyor.

Dijital pazarlamanın hızlı gelişimi ve rekabetin artması ile arama motoru optimizasyonu da her geçen gün daha önemli hale geliyor. Bununla beraber SEO çalışmalarının sağladığı faydadan söz etmek de mümkün. Bu faydalar için daha önceden kaleme aldığımız blog yazımızı okumanızı da ayrıca öneririz. 🙂

SEO Uzmanlığı

Nüfusunun 37 milyonundan fazlasının internet kullandığı ülkemizde web sitelerinin daha çok trafik almak ve daha fazla satış yapmak adına arama motorlarında üst sıralara çıkma savaşı, giderek büyüyor. İşte tam da bu noktada internet sitelerinin imdadına SEO’nun dilinden anlayan SEO uzmanlığı yetişiyor.

Arama motoru sıralamasında yükselmek ve daha fazla ziyaretçi çekmek isteyen internet sitelerine, ücretli olarak çalışma yapan ve sitelerin bulunurluğunu arttıran kişilere ‘SEO Uzmanı’ deniyor.

SEO Uzmanlarının Önü Çoook Açık

Web sitelerinin arama motorlarında daha üst sırada yer alması için çalışma yapan SEO uzmanları, sektörde var olan nitelikli eleman ihtiyacını henüz karşılayabilecek sayıda olmadığı için, halihazırdaki SEO uzmanları kolayca iş bulup Türkiye ortalamasının üzerinde gelir elde edebiliyorlar.

Özellikle SEO alanına yatırım yapmanın karlı olduğunu gören ve böylece SEO çalışmalarının önemini daha iyi kavramaya başlayan kurumlar, SEO uzmanlarına bünyelerinde yer veriyorlar.

SEO çalışmaları büyük çoğunlukla Google odaklı gerçekleştirildiği için, dev arama motorunun anavatanı olan ABD’de SEO çalışmalarına ödenen bütçe bir hayli yüksek.

SEO çalışması yapanlara ödenen saatlik ortalama 25 $ ile Hindistan; Avusturya ve Yeni Zelanda’dan sonra, en düşük bütçeyi ayıran ülke olarak gözüküyor.

Yeni nesil pazarlama aracı olarak değerlendirilen SEO çalışmalarının önemi her geçen gün daha iyi anlaşılırken, bu alanda kendini geliştiren nitelikli eleman ihtiyacının olduğu da ifade ediliyor.

 

Webtures SEO Ajansı Yönetim Kurulu Başkanı Kaan Gülten ile Biraz Sohbet Ettik…

Gerçekleştirdiğimiz kısa sohbette Kaan Bey gelecekte SEO uzmanlığı, yakın gelecektekinden daha da önemli olacağının altını çizerek bu alanda kariyer hedefi olan kişilerin kendilerini sürekli geliştirmeleri gerektiğini belirtti. Ayrıca Gülten, sektöre yeni adım atacak kişilere de şu tavsiyelerde bulundu:

“SEO uzmanı olmak isteyenler sürekli olarak gelişmelerden haberdar olmalı, blog ve forumları da takip ederek Google tarafından yapılan algoritma güncellemelerine karşı pozisyon almalı. Ayrıca karşılaşılan sorunlara karşı hızlı ve etkin çözüm üretmeniz istenecektir. Çalışmalarda her zaman dürüst olmak ve SEO çalışmalarını yaparken etik ahlak kurallarına bağlı kalmak size başarıyı getirecektir.”

SEO ve SEO uzmanlığına merak salmış olan okuyucularımız Kaan Gülten’den daha fazla nasihat almak isterler ise kendisinin kaleme aldığı “Sorularla SEO” kitaplarından da faydalanabilirler.

Türkçe olarak yazılmış en değerli kitaplar arasında gösterilmekte olan bu kaynakların bu alana merakı olanlar ve bu alanda uzmanlaşmak isteyen kişiler için bir baş ucu kitabı niteliğinde olduğunu da söylemeden geçmeyelim.

SEO’yu nasıl öğrenebilirim?

Eğitimler kısmımızda giriş ve ileri seviye Seo eğitimlerimiz bulunmaktadır. Dilerseniz göz atabilirsiniz.
Seo eğitimini global ajanslarda çalışan, alanında uzman eğitmenlerimizden ders alarak büyük bir adım atmış olacaksınız.

Seo nasıl değişiyor?

En büyük değişiklik mobile doğru ilerlemeye devam ediyor.ABD' de mobil dijital medya süresi masaüstü dijital medya süresinden (% 42) daha yükseklere ulaştı ve bu yükselme devam ediyor.Google artık mobil sayfa hızını bir sıralama faktörü olduğunu bizlere söylüyor.

Popüler Seo teknikleri nelerdir?

-Anahtar kelimeler detaylıca araştırılmalıdır.
-Sitenize resimler yüklerken düzenlemeler yapılmalı resimlerin boyutları sitenizin yükleniş (açılış) hızını etkilememelidir.
-Meta ve Description oluştururken max karakter kurallarına uymanız sizin sıralamada yükselmenize yardımcı olacaktır.
-Web sitenizin kullanıcı deneyimi harika olmalıdır.
-Web siteniz mobil uyumlu olmalıdır.
-Sayfa içerisinde linkleme ve resim ekleme işlemleri yapılmalıdır.

0 Paylaşımlar

SİZ DE YORUM YAPIN!

YORUMLAR (2)

SELIN MISIRLI

29 Sep 20

SEO ile ilgili bu faydalı yazı için teşekkürler :)

EDA

29 Sep 20

Çok aydınlatıcı bir yazı olmuş. Teşekkürler.