Google Formlar

Google Formlar

Google Formları; etkinlik planlamasını, çalışanlarla veya müşterilerle soru cevap iletişiminin yapılmasını ve çeşitli bilgileri verimli şekilde toplamayı sağlar. Google’ın sağladığı bu olanak ile anketler hızlı ve kolay bir şekilde oluşturulduğundan formlar,  kısa zamanda yaygınlaşmıştır.

Google Formları;  kısa yanıtlar, çoklu seçim, doğrulama kutuları, açılır menü, doğrusal ölçek, çeşitli seçeneklerin ızgarası gibi farklı soru türlerini seçenek olarak kullanıcısına sunuyor. Bunun yanında Youtube platformundan video yükleme, sayfa dallandırma, soru atlama gibi pek çok ek özelliği ile kullanıcılar için bol seçenekli bir alana sahip.

Bunlara ek olarak bu deneyimi daha kişiye özel hale getirebilen özellikleri de bulunduruyor. Kişisel logo veya fotoğrafların kullanılabildiği uygulamada görsellik açısından en sonuçlar için hazır temalar ulaşılabilir durumda.

Bu kadar kullanışlı bir araç olmasının en önemli nedeni ise Google’a ait bir ürün olması. Çünkü Google Formlar, işe yarayabilecek diğer Google avantajları ile kolaylıkla bütünleşebiliyor. Örneğin form sonuçlarınızı daha profesyonel ve kapsamlı şekilde bir araya getirmek istediniz. Bu durumda E-Tabloları rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Tamamen ücretsiz olan bu uygulama her daldan kullanıcı için kendini cazip kılmayı başarıyor. Peki, siz Google Formlar’dan en iyi şekilde nasıl faydalanabilirsiniz?

Google Formlar ile Neler Yapılabilir?

1) Anketler

Soru ve yanıt sayısının isteğe bağlı olduğu özel anketler hazırlanabilir. Bu hazırlanan anketler hemen kullanılabileceği gibi, kaydedebilir veya başka biz zaman kullanmak üzere şablona dönüştürebilir.

Anket sonuçlarına ulaşmak için “Yanıtlar” sekmesine tıklamak yeterli. Eğer geniş çaplı bir anketten söz ediliyorsa veya sonuç düzenlemesi isteniyorsa, “Özet” bölümüne başvurularak daha düzenli ve hızlı bir analiz yapma şansı da sunuyor.

2) Sınavlar veya Değerlendirmeler

Google Formlar’daki değerlendirmeler, hedeflerin uygulanabilirliği veya eğitimlerin sonuçlarını görmek için kullanılan bir ölçüm sağlayıcısıdır. İş için kullanılabileceği gibi eğitim maksatlı da oldukça faydalı bir şablon seçeneği sunar.

Çoktan seçmeli veya klasik yanıtlar almak için uygundur. Eğer bir sınav formunda hazırlandıysa puan belirlemeniz de mümkün olacaktır. Ayrıca Google Formlar’da soruların yanıtlarında düzeltme yapılabilir ve otomatik geri bildirim sağlanabilir.

3) Davetiye

Parti, iş toplantısı, düğün gibi etkinliklerde Google Formlar oldukça kullanışlı olacaktır. Davetiye gönderimi yapılabileceği gibi katılımcıların durumlarına dair bilgilere de ulaşılabilir.

4) İş Yeri Belgeleri Hazırlama

Google Formlar özellikle iş yerleri için oldukça kullanışlıdır. Resmi belgeleri oluşturmak için işverenlere birkaç seçenek sunar.

Çalışanların izin taleplerini iletebilecekleri formlar, geri bildirimler alınabilecek ve aktif iletişim sağlayabilecek formları hazırlayarak özellikle iş dünyasında kolay ve resmi bir akışın oluşmasını sağlanmasına imkan verir.

Avantajlar ve Dezavantajlar

Bilgi toplamanın daha verimli ve aktif bir yolu olarak Google Formlar etkili bir çevrimiçi araç olarak varlığını sürdürüyor. Bu aracı kullanmak için yalnızca bir Google hesabına ihtiyaç var. Tamamen ücretsiz olan Google Formlar’da arayüz kullanımı ise oldukça kolay.

Dakikalar içinde oluşturulan anketlerle ayrıntılı raporlara erişim imkanı ise bu aracı özellikle profesyonel çalışan çevrelerinde oldukça tercih edilir hale getiriyor.

Hazırlanan formlar e-posta aracılığı ile gönderilebilir, web sitesi içine entegre edilebilir ve sosyal ağlarla farklı kitlelere iletilebilir. Yani Google Formlar geniş alanlara ulaşım için oldukça kolay ve uygun bir şekilde kullanıcısına sunuluyor.

Elbette bu kadar başarılı bir aracın bazı eksikleri olduğunu da söylemeden geçemeyiz. Tasarım özelleştirmede bazı sınırlamalar söz konusu. Daha etkili bir amaç için özgün tasarımlar, ileri düzey kullanıcılar için ulaşılabilir halde.

Google Formlar 500 Kb’a kadar metinleri ve 2 Mb’da kadar görüntüleri kabul eder ve sınırı 256 hücre veya 40 sayfadır. Bu tip yetenek problemleri ise geniş kapsamlı form düşünenler için sınırlamalara neden olabilir.

Tüm bunlara rağmen Google Formlar herkes tarafından kullanılabilir sistemi ve sağladığı ayrıcalıklar ile pek çok kullanıcının dikkatini çekmeyi başarıyor. Oldukça profesyonel bir çalışma ortamı yaratan  Google Formlar, kaliteli ve başarılı bir araç olarak tüm kullanıcılarına özel ve profesyonel bir deneyim imkanı veriyor.

[social_warfare]

SİZ DE YORUM YAPIN!

YORUMLAR (0)