Hedef Kitlenizi Anlayın: A/B Testleri

Hedef Kitlenizi Anlayın: A/B Testleri

Gün geçtikçe daha çok firma, ürün ve hizmetlerini müşterilerine duyurmak ve satmak için dijital dünyaya adım atıyor. Firmalar, sosyal medya reklamcılığıyla ürün ve hizmetlerini, mevcut ve potansiyel müşterilere duyurmak için çaba sarf ediyor. Başarı ise projelerin ilk adımlarında yapılan sağlam araştırmalarla mümkün oluyor. Bu araştırmalar için de en çok tercih edilen yöntemlerden biri de: A/B Testleri!

Dijital dünyaya adım atan firmalar için web site açmak ve bu siteyi başarıyla yönetmek çok önemli. Gerek ürün ve hizmet tanıtımlarını kendilerine has bir arayüze sahip web sitesiyle yapmak, gerekse satış için web sitesi, firmalar için olmazsa olmaz.

Peki ya web sitenizin farklı bir sürümüyle sitenize olan dönüşümleri artırma imkanınız varsa?  İşte tam da bu noktada A/B testlerini devreye sokarak başarılı öngörüler yakalayabilirsiniz. 🙂

Nedir Bu A/B Testleri?

A/B testleri aynı web sayfasının farklı biçimlerde tasarlanmış iki farklı sürümünün aynı anda web sitesi ziyaretçilerinin farklı segmentlerine gösterme ve hangi sürümün daha fazla dönüşüm sağladığını karşılaştırma işlemidir.

Genellikle web siteleri için kullanılmakla birlikte e-posta pazarlaması için hazırlanmış içerikler için de biçilmiş kaftan!

Dijital dünyada mevcut ve potansiyel müşterilerinize ulaşmak için yakaladığınız fırsatların sayısı, web sitenizi ziyaret eden kişi sayısıyla doğru orantılıdır. Web sayfanıza ne kadar çok trafik çekerseniz satış yapma fırsatınız da o kadar artacaktır.

Ancak her ne kadar ziyaretçilerinizin fazla olması önem taşısa da bunun tek başına yeterli olduğu söylenemez. Asıl önemli olan, web sitenize çektiğiniz trafiğin mümkün olduğunca web sitenizde kalması ve dönüşüm sağlamasıdır. Bu dönüşüm web sitenizin amacına göre satış, bilgi alma, leadler aracılığıyla müşteri hakkında veri toplama, form doldurtma vs olabilir.

Eğer çektiğiniz yüksek trafiğe rağmen dönüşümleriniz yeterli değilse A/B testleri dönüşüm oranınızın neden düşük olduğunu bulma konusunda en büyük yardımcınız.

Projeye En Güvenilir Katkı, Hedef Kitlenizden

A/B testleri ziyaretçilerinizin web sitenizde yaşadığı sıkıntıları tespit etmenize yardımcı olur. Ziyaretçileriniz belli bir amaç doğrultusunda web sitenize gelir. Bu amaç, ürün ve hizmetleriniz hakkında bilgi almak, ürün ve hizmet satın almak veya sadece sizin hakkında bilgi almak olabilir.

Hangi amaçla gelmiş olurlarsa olsunlar web sitenizde birtakım sıkıntılar yaşayabilirler. Mesela, call to action tuşunu bulmakta zorlanabilirler veya web sayfanızın tasarımını karmaşık bulabilirler.

Sonuç olarak ziyaretçilerinizin yaşadıkları sıkıntılar dönüşüm oranlarınızı düşürür ve web sitenizden hemen çıkma oranlarınızı artırır. A/B testleri ziyaretçilerinizin web sitenizde yaşadığı sıkıntıları bulma konusunda yardımcı oluyor.

A/B testleri mevcut trafiğinizden yatırımınızın getirisini artırmanızı sağlar. Web sitenizdeki trafiği artırmak veya daha kaliteli trafik çekmek, hem zaman yönünden hem de maliyet yönünden sizi zorlayabilir. A/B testleri mevcut trafiğinizden en iyi şekilde faydalanmanıza olanak tanıyor. A/B testleri mevcut trafiğinizle yatırımınızın getirisini artırmanızı sağlayabilir çünkü bazen ufak değişiklikler bile dönüşümünüzde önemli artışlar sağlıyor.

Ziyaretçilerinizin web sitenizden hemen çıkmalarının farklı sebepleri olabilir. Beklentilerin uyuşmaması, hedefe yönelik aramaların sonuçsuz kalması veya sonucu elde etmenin uzun sürmesi gibi. A/B testleri hedefe yönelik ilerleyerek hemen çıkma oranını düşürmek için gerekli bilgilere ulaşım sağlıyor. A/B testleriyle birden çok sürüm deneyerek en iyi sürümü bulabilir, bu sayede kullanıcı deneyimini iyileştirerek hemen çıkma oranlarınızı düşürebilirsiniz.

Baştan bir web sayfası tasarlamak hem çok maliyetli hem de çok zaman alır. Ayrıca bir şekilde web sitenizde dönüşüm sağlayan ziyaretçilerinizin tepkisi beklediğiniz gibi olmayabilir. A/B testlerini kullanarak ufak değişikliklerle dönüşüm oranlarınızı riske atmadan kullanıcı deneyimini artırabilirsiniz.

A/B testleri istatistiksel veriler sunarak yapmak istediğiniz değişikliklerin sonuçlarını ölçmenize olanak sağlıyor. A/B testleriyle en küçük değişikliklerin sonuçlarını bile rahatlıkla ölçebilirsiniz. Call to action tuşunun yerinde, renginde veya boyutundaki basit değişikliklerden web sitenizin baştan aşağı tamamen yenilenmesine kadar bütün değişikliklerin sonuçlarını analiz edebilirsiniz ve bu şekilde hangi sürümün daha etkili olduğu konusunda kolayca karar verebilirsiniz.

Sonuç olarak A/B testleri;

  • Dönüşüm oranlarınızın düşük olmasının sebeplerini tespit etme,
  • Dönüşüm oranlarınızı artırma,
  • Düşük maliyetli değişimlerle büyük dönüşüm oranı artışları sağlama,
  • Kullanıcı deneyimini iyileştirip hemen çıkma oranlarını düşürerek daha iyi SEO sonuçları elde etme,
  • Web sitenizde düşük riskli değişiklik yapma imkanı,
  • Web sitenizde yapacağınız değişiklikleri istatistiksel olarak değerlendirip ölçebilme ve daha etkin değişiklikler yapabilme,

Konularında projenize önemli katkılar sağlar.

0 Paylaşımlar

SİZ DE YORUM YAPIN!

YORUMLAR (0)